Dünya - Futbol - Eylül 18, 2019

İranlı kadınların stadyuma girebilmeleri için imza kampanyası başlatıldı

İranlı kadın taraftar Sahar Khodoyarinin intiharı sonrası dünyadan sesler yükselmeye devam ediyor. Son olarak İranlı kadınların stadyumlara giriş yasağının kaldırılması için küresel çapta bir imza kampanyası başlatıldı.

*Sahar Khodoyari ile ilgili tüm haberlere bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Taraftarı olduğu Esteghlal Futbol Kulübünün maçını izleyebilmek için erkek kılığında stadyuma giriş yapınca 6 ay hapis cezasına mahkum edilen Sahar Khodayari, bu kararı protesto etmek için mahkeme önünde kendini yakarak hayatına son verdi. Khodayari’nin ölümü üzerine dünyanın farklı yerlerinden yas mesajları yayımlanırken FIFA ve İran hükümetine de tepkiler büyüyor. Son olarak, İranlı kadınların stadyuma girebilmeleri için küresel çapta bir imza kampanyası başlatıldı.

Change.org üzerinden başlatılan kampanya metninde şu ifadelere yer verildi:

”Toplumsal cinsiyet eşitliği hakkı, Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi de dahil olmak üzere çeşitli uluslararası belgelerde yer alırken;

”FIFA Davranış Kurallarının 22. Maddesi cinsiyete dayalı ayrımcılık eylemlerini yasaklarken;

”İranlı kadınların stadyum girmesi, İranlı yetkililer tarafından 40 yıldır yasak.

”İran İslam Cumhuriyeti Futbol Federasyonu üzerlerindeki baskı sonucunda, bu yasağı kaldırıldı, ancak yalnızca ara sıra ve sadece seçilen kadın grupları için;

”13 Ağustos 2019’da, yasağa meydan okuyarak erkek kılığında stadyuma giren İranlı 6 kadın taraftar, İranlı yetkililer tarafından gözaltına alındı.

”Bu nedenle FIFA’ya çağrıda bulunuyoruz:

”İranlı yetkililer tarafından İranlı kadınlara uygulanan bu ayrımcı yasağa karşı tüm yasal adımları atın;

”İranlı kadınların stadyumlara katılım yasağı tamamen ve kalıcı olarak kaldırılıncaya ve tutuklu 6 kadın taraftarın koşulsuz ve herhangi bir cezai müeyyide uygulanmadan serbest bırakılana kadar İran Futbol Federasyonunu cezalandırın. Para cezalarının uygulanması, İran futbol takımlarının uluslararası turnuvularda yer alması ve dostluk maçlarına çıkmasının engellenmesi gibi cezalar uygulayın.”

TIKLAYIN- Türkiyeli kadınlar Sahar Khodoyari için sahaya çıkıyor

25 bin imzanın hedeflendiği kampanyada şu ana kadar 21.803 imza toplandı. Buraya tıklayarak siz de kampanyaya imza verebilirsiniz (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir