Dünya, Voleybol

İnsan hakları örgütleri müdahale etti, Carol Solberg’in duruşması ertelendi

Alan Savunması

Homofobik, ırkçı ve koronavirüs karşısında aldığı ciddiyetsiz tavırları nedeniyle Jair Bolsonaro’yu protesto eden ve bu sebeple hakkında yargılama kararı çıkan voleybolcu Carol Solberg’in duruşması, insan hakları örgütlerinin müdahil olma talebi sebebiyle ertelendi.

Brezilyalı voleybolcu Carol Solberg, 21 Eylül’de ülkesinde düzenlenen bir plaj voleybolu turnuvası sonrası verdiği röportajda homofobik, ırkçı ve göçmen karşıtı politikaları ile koronavirüs karşısında aldığı ciddiyetsiz tavırlar nedeniyle devlet başkanı Bolsonaro‘yu eleştirmişti.

Röportajın sonunda “Bolsonaro dışarı” anlamına gelen “Unutmamak adına: Fora Bolsonaro!” ifadesini kullanan Solberg, Brezilya Voleybol Konfederasyonu’nun tepkilerine maruz kalmış, bazı hükümet yanlısı yurttaşlar da Bolsonaro’ya seslenerek Solberg’in spor bursunun kesilmesi istemişti. Federasyon, bu açıklamaları sonrası Solberg hakkında bir kınama metni yayımlamıştı.

TIKLAYIN- Carol Solberg tepkilere yanıt verdi: “Hükümete karşı konuşmaya ve öfkemizi haykırmaya hakkımız var”

Bunun üzerine geçtiğimiz hafta bir duyur yapan Brezilya Voleybol Konfederasyonu (CVB), bu açıklamalarıyla yarışma kurallarına uymak ve diğer kurallarla belirtilmeyen spor etiğine aykırı davranışta bulunmak disiplin maddelerini ihlal ettiğinden dolayı Solberg’in 06.10.2020 Salı günü Spor Yüksek Mahkemesi‘nde (STJD) yargılanacağını duyurmuştu. STJD’nin başsavcı yardımcısı Wagner Dantas da Carol’ı kınayarak ve maksimum ceza almasını istemişti

İnsan hakları dernekleri müdahil oldu

Ancak Salı günü gerçekleşeceği duyurulan yargılamayla ilgili beklenmeyen bir gelişme yaşandı.

Brezilya Basın Derneği (ABI) ve Ulusal İnsan Hakları Hareketi (MNDH), Spor Yüksek Mahkemesi ile Brezilya Voleybol Konfederasyonu’na başvuruda bulunarak davaya müdahil olmak istedikleri talebinde bulundu.

Bu iki kuruluşun talebinin raportör Robson Luiz Vieira tarafından kabul edilmesi sonucu duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Brezilya Davranış Kuralları, “Süreçte tartışılan konuyla meşru bir menfaat ve doğrudan bağlantılı olduğu takdirde üçüncü bir tarafın müdahalesi kabul edilebilir” diyor.

Solberg’in Avukatı: “Erkek oyuncular Bolsonaro’nun reklamını yaptığında kimse bir şey söylememişti”

GloboEsporte’a konuşan Solberg’in avukatı Felipe Santa Cruz, “Bu, sivil toplumun bu konudaki endişesi ve ifade özgürlüğü meselesi ile sporcularla ilgili her şeye ilgi duyduğunu gösteriyor” dedi.

Brezilya Basın Derneği Başkan Yardımcısı Cid Benjamin de duruma tepki gösterdi. Aday olduğu dönem Bolsonaro’nun reklamı yapan iki oyuncuya herhangi bir yaptırım uygulamadığını hatırlatan Benjamin, “Erkek takımdan iki oyuncu, aday olduğu dönem Bolsonaro’nun reklamını yaptığında kimse bir şey söylememişti ama şimdi Carol “Fora, Bolsonaro” dediği için cezalandırılmakla tehdit ediliyor” dedi.

Avukat Carlos Nicodemos: “İfade özgürlüğü ihlal ediliyor”

Voleybol STJD’de Brezilya Basın Derneği ve Ulusal İnsan Hakları Hareketi’ni temsil eden avukat Carlos Nicodemos, tarafların oyuncuya verilecek bir cezanın ifade özgürlüğüne zarar verdiğini göstermek amacıyla duruşmaya katılmayı planladığını söyledi.

Nicodemos, şöyle konuştu:

“Carol aleyhine açılan bu dava, Federal Anayasamız ve aynı zamanda OAS’nin Amerikan İnsan Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası insan hakları antlaşmalarının yanı sıra Birleşmiş Milletler’deki insan hakları ile ilgili antlaşmalarda belirtilen ifade özgürlüğü kavramını ihlal ediyor”

Dava tarihi yeniden planlanacak

STJD’nin voleybol başsavcısı Fábio Lira’ya göre, süreç şimdi üçüncü şahısların talebi üzerine görüşlerini ifade etmeleri için başsavcılığın ofisine gidiyor. Savcı, olumlu veya olumsuz bir görüş vererek bu taleplerin meşruiyetini değerlendirecek, önümüzdeki birkaç gün içinde kararını verecek ve tarihi yeniden planlayarak olan raportöre bildirecek.

İlginizi Çekebilir

...
Olimpik Kadın Boks Milli Takımı’ndan 3 madalya
...
Landon Donovan: “Eğer karşı koymazsanız, bu olaylar yaşanmaya devam edecek”
...
2 yılda 258 bisikletli trafikte can verdi: Kazaların tamamında suçlu araçlar
...
A Milli Kadın Futbol Takımı, Rusya’ya konuk olacak

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

620 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

595 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

550 kere okundu.