Dünya, Voleybol

Carol Solberg tepkilere yanıt verdi: “Hükümete karşı konuşmaya ve öfkemizi haykırmaya hakkımız var”

Alan Savunması

Devlet Başkanı Bolsonaro’ya yönelik eleştirileri nedeniyle Brezilya Voleybol Federasyonu tarafından hedef alınan Carol Solberg, Bolsonaro’yu ve politikalarını bir kez daha eleştirdi.

Brezilya’da düzenlenen bir plaj voleybolu turnuvası sonrası verdiği röportajda devlet başkanı Bolsonaro‘yu eleştiren ve Brezilya Voleybol Federasyonu’nun tepkilerine maruz kalan Carol Solberg, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Brezilyalı’ya, halktan gelen olumlu tepkilerin yanında, Fabiana Claudino gibi birçok Brezilyalı sporcu da destek verdi.

TIKLAYIN- Brezilya’da kadın voleybolculardan federasyona ırkçılık suçlaması

Instagram hesabından paylaştığı gönderiye duygularını yazan Solberg, şu ifadeleri kullandı:

“Öfkem, daha fazla siyahi insanın öldürüldüğü ve imkanlardan eşit şekilde yararlanamadıklarını gördüğüm için”

“Keşke her birinize cevap verebilseydim ancak bu kadar mesajla başa çıkmak imkansız. Sadece hepinize çok teşekkür etmek ve bütün bu sevgiyle kucaklandığımı söylemek istiyorum.

“Serzenişim, tarihinin en büyük yangınında ateşler içinde herhangi bir hükümet acil durum planı olmadan yanmaya devam eden Pantanal ve Amazon için. Yerli halklara karşı olan korkakça politikalar için. Yetkililerin ihmali olmasaydı ve bilime saygı duyulsaydı bu pandemi sürecini bu kadar ölüm ve enfekte sayısıyla geçirmeyeceğimize ve salgının önlenebileceğine inandığım için. Eğitimi ve kültürü tamamen küçümseyen bir hükümet gördüğüm için. Daha fazla siyahi insanın öldürüldüğü ve imkanlardan eşit şekilde yararlanamadıklarını gördüğüm için. “Brezilya’da ırkçılık nadirdir.” diyecek cesarete sahip bir başkan olduğu için.

“Bütün bunlar sanki bana yabancıymış gibi sahaya çıkamam”

“Her gün duymaya alıştığımız çok saçma ve absürt yalanlar… Bütün bunlar sanki bana yabancıymış gibi sahaya çıkamam. Her birimizin sesine inandığım için, birilerinin sesi olabilmek için konuştum. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz ve hükümete karşı konuşmaya ve öfkemizi haykırmaya hakkımız var. Herhangi bir parti üyesi ve aktivist değilim, yalnızca bir sporcuyum. Ben böyle olmayı seviyorum. Sporumu çok seviyorum, 16 yaşından beri ülkemi dünya şampiyonalarında temsil ediyorum.

“Umarım spor ortamı sporcuların ifade özgürlüklerinin olduğu ve konuşmalarının önemini bildikleri bir yer olur. Hayranlık duyduğum ve benim için önemli olan tüm insanların benim tarafımda olduğunu bilmek, hikayenin doğru ve haklı tarafında olduğumdan emin olmamı sağlıyor.
Birlikteyiz!”

Solberg’e tepki: Bursu kesilsin!

Solberg’in bu çıkışını destekleyen oldukları kadar karşı çıkanlar da oldu. Kamuoyunda Solberg’in devlet sporcu bursunun kesilmesini ve Brezilya Merkez Bankası’nın sporcuya sponsor olmasını bırakmasını isteyen insanlar bir kampanya başlattı. Bunun üzerine tekrardan sosyal medyadan tekrar açıklamalarda bulundu:

“Sporcu bursu almıyorum, Banco do Brasil sponsorluğunda da değilim. Lütfen sahte haberlerden kendinizi koruyun, bu tip haberlere itibar etmeyin.”

View this post on Instagram

Gostaria de poder responder a cada um de vocês, mas é impossível dar conta de tantas mensagens. Só quero agradecer demais e dizer que me senti abraçada por todo esse amor. O meu grito é pelo Pantanal que arde em chamas em sua maior queimada já registrada e continua a arder sem nenhum plano emergencial do governo. Pela Amazônia que registra recordes de focos de incêndios. Pela política covarde contra os povos indígenas. Por acreditar que tantas mortes poderiam ter sido evitadas durante a atual pandemia se não houvesse descaso de autoridades e falta de respeito à ciência. Por ver um governo com desprezo total pela educação e cultura. Por ver cada dia mais os negros sendo assassinados e sem as mesmas oportunidades. Por termos um presidente que tem coragem de dizer que “o racismo é algo raro no Brasil”. São muito absurdos e mentiras que nos acostumamos a ouvir, dia após dia. Não posso entrar em quadra como se isso tudo me fosse alheio. Falei porque acredito na voz de cada um de nós. Vivemos em uma democracia e temos o direito de nos manifestar e de gritar nossa indignação com esse governo. Não sou de nenhum partido, não sou ativista, sou uma atleta. É o que gosto de ser. Eu amo meu esporte, represento meu país em campeonatos mundiais desde meus 16 anos e espero que o ambiente esportivo seja sempre um lugar democrático, onde os atletas tenham liberdade de expressão e que saibam da importância da sua voz. Saber que todas as pessoas que eu admiro e que são importantes pra mim estão do meu lado, me faz ter certeza de que estou do lado certo da história. Tamo junto!

A post shared by Carolina Salgado Solberg (@carol_solberg) on

İlginizi Çekebilir

...
Olimpik Kadın Boks Milli Takımı’ndan 3 madalya
...
Landon Donovan: “Eğer karşı koymazsanız, bu olaylar yaşanmaya devam edecek”
...
2 yılda 258 bisikletli trafikte can verdi: Kazaların tamamında suçlu araçlar
...
A Milli Kadın Futbol Takımı, Rusya’ya konuk olacak

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

620 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

595 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

555 kere okundu.