Dünya, Voleybol

Brezilya’da kadın voleybolculardan federasyona ırkçılık suçlaması

Alan Savunması

Maç sonrası Bolsonaro’yu protesto eden kadın voleybolcular Carol Solberg ve Talita Antunes hakkında sert bir açıklama yapan Brezilya Voleybol Federasyonu, ligdeki bazı kadın voleybolcular tarafından ırkçılıkla suçlandı.

Voleybolcu Carol Solberg’in, takım arkadaşı Talita Antunes ile birlikte Brezilya Plaj Voleybolu Şampiyonası Saquarema etabında kazandıkları bronz madalya sonrası SporTV kanalına verdiği röportaj, Brezilya Voleybol Konfederasyonu (CBV) yönetim kurulu tarafından tepkiyle karşılandı.

21 Eylül günü gerçekleşen maç sonunda voleybolcular, röportaj sonunda ırkçı, homofobik ve göçmen karşıtı açıklamalarıyla bilinen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu, bu tavırları nedeniyle protesto etti.

Sporcular, röportajın bitiminde seyircilere ve izleyicilere “Unutmamak adına: Fora Bolsonaro!” ifadesini kullandı.

“Bolsonaro dışarı” anlamına gelen ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro‘yu protesto edenler tarafından kullanılan bu ifade, aynı günün öğleden sonrası yayınlanan bir notla memnuniyetsizliklerini dile getiren Brezilyalı voleybol liderleri tarafından siyasi bir gösteri olarak yorumlandı.

Brezilya Voleybol Federasyonu (CBV), yaptığı açıklamada, sporun imajını karalayan bu gibi eylemlerin artık gerçekleşmemesi için gerekli tüm önlemleri alacağını belirtti ve “CBV böyle etkinliklerin siyasi nitelikteki herhangi bir söylemde bulunmak için kullanılmasını reddetmiş ve onaylamamıştır.” dedi.

Fabiana Claudino: Bu ırkçı bir kelime!

CBV’nin, yaptığı açıklamada kullandığı “karalamak” sözcüğü, çoğu insan ve basın tarafından ırkçı bir ifade olarak yorumlandı ve sert eleştirilere maruz kaldı. Son olarak Brezilyalı yıldız orta oyunculardan 2012 Londra Olimpiyat Oyunları altın madalyalı ismi Fabiana Claudino, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamayla federasyona sert bir eleştiride bulundu.

Instagram hesabından bir açıklama yapan Fabiana şunları söyledi:

“Ne olduğunu anlamak zor, bunu adım adım yapalım. Birincisi ‘karalamak’ ırkçı bir kelimedir ve ASLA, hiçbir durumda kullanılmamalıdır! Irkçı eylemlere karşı her gün savaşıyoruz, eğitim kampanyaları ve protestolar düzenliyoruz, bu nedenle belirli terimlerin kullanımını yeniden düşünmek harika olur. Bununla birlikte, diğerlerinin yanı sıra ‘kara liste’, ‘melez’, ‘karaborsa’ vb. kelimeleri de kullanmamak gerektiği hakkında ortada ipucu bırakmıyorum.

“Gördüklerim karşısında sessiz kalamam”

“İkincisi, sporcuların veya herhangi bir insanın saldırgan, suçlu veya saygısız olmadıkları sürece inançlarını ve fikirlerini rahatça ifade edebileceği DEMOKRATİK bir ülkede (hala) yaşıyoruz. Sansür veya bunun getirdikleri hakkında dikkatli olmalıyız, bir vatandaş olarak haklarımızın farkında olmalıyız. Bu nedenle CBV’nin yazdığı not pek de mutlu edici bir açıklama değil. Siyahi bir atlet olarak bu ülkeyi fethettim ve herkesi temsil ettim, gördüklerim karşısında sessiz kalamam. Demokrasiyi, bireysel özgürlükleri ve özellikle yapısal ve gündelik ırkçılığa karşı hala ‘normal’ olarak yaşamakta ısrar ettiğimiz her olayı sonuna kadar destekleyeceğim. #siyahlarınhayatıdeğerlidir”

İlginizi Çekebilir

...
Olimpik Kadın Boks Milli Takımı’ndan 3 madalya
...
Landon Donovan: “Eğer karşı koymazsanız, bu olaylar yaşanmaya devam edecek”
...
2 yılda 258 bisikletli trafikte can verdi: Kazaların tamamında suçlu araçlar
...
A Milli Kadın Futbol Takımı, Rusya’ya konuk olacak

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

620 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

595 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

555 kere okundu.