Diğer Sporlar, Dünya

Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

Alan Savunması

Gay olimpik yürüyüşçü Tom Bosworth, 4 yıldan uzun bir süre önce eşcinsel olduğunu açıkladığını ve neredeyse bu süreden beri de sporda LGBİT+ katılımında bir ilerleme kaydedilmediğini söylüyor.

2017 Muller Londra Yıldönümü Oyunları Erkekler 1 Mil Yarışında yürüyüşte dünya rekorunu elinde bulunduran ve dünya unvanları bulunan Tom yarışçı Tom Bosworth, Japonya’daki olimpiyatların koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle ertelenmesinin ardından ağladığını da dile getirdi.

Bununla birlikte karantina boyunca memleketi Leeds’te günde 2 kez antrenmanlarını yapmaya devam ettiğini ve olimpiyatlardaki madalya kazanmayı umduğunu da belirtti. Boswort, yanı sıra işaret dili öğrendiğini de söyledi.

Tom Bosworth: Eşcinsel olduğumu açıklamamın ne kadar büyük bir mesele olduğunu hiç fark etmedim

BBC’nin LGBT Sport Podcast’ine konuşan Bosworth, 2015 yılının Ekim ayında eşcinsel olduğunu açıkladığını fakat LGBTİ+‘ların sporda temsil edilmesinin hala daha iyi bir seviyeye ulaşmadığını söyledi.

TIKLAYIN- İngiliz atlet Tom Bosworth’e homofobik saldırı

Bosworth, “Dürüst olmama gerekirse, bu konuda hiç ilerleme kaydedildiğini düşünmüyorum” diyen Bosworth, sözlerini şyöle sürdürdü:

“LGBTİ+’ların spora katılımı, gözlerimi hiçbir şey bilmediğim bir dünyaya açtı. Bir sporcu olarak benim kendi yönelimimi açıklayana kadar bu konunun ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu hiç fark etmemiştim. Daha sonra bu konu bir televizyon kanalında yayınlandı ve ‘Ne kadar saçma, bu haber niteliği taşıyan bir şey değil ki!’ diye düşündüm.” dedi.

“Bunlarla birlikte, sporda LGBTİ+’ların sayıca son derece az olduğu benim için bir kez daha netleşmiş oldu. Onları bırakın ve toplumun geri kalan kesimine ulaşmaya çalışın. Bu durum ileride herkes için sıradan bir şey olabilir, hatta bir norm haline bile gelebilir.”

Kimliğini açıkladıktan sonra GNS’e konuşan Bosworth, performansının daha da arttığını ve ayrıca nişanlısı Harry Dineley’ye 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda evlenme teklif ettiğinde, pistte de daha şanslı olduğundan bahsetti. (GÇ/ASK)

*Gizem Çam, bu haberi Alan Savunması için Gay Star News‘ten çevirdi.

İlginizi Çekebilir

...
Yüzlerce avukattan ortak bildiri: LGBTİQ+ hakları insan haklarıdır
...
Büşra Ün: Hâlâ kupalarımla değil engelli oluşumla tanınıyorum
...
Türkiye Wushu Federasyonu skandalı meclis gündeminde: İnceleme ve soruşturma bekliyoruz
...
Spor tarihinin en büyük cinsel istismar skandallarından biri Netflix belgeseli oldu: Athlete A

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

285 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

265 kere okundu.