Basketbol, Diğer Sporlar, Dünya, Futbol, Voleybol

“Gurur” temalı maçlar, sporda homofobiyi büyük ölçüde azaltıyor

Alan Savunması

Yapılan bir araştırmaya göre Onur Ayı’nda “Gurur” temalı etkinliklere destek veren spor kulüplerinde homofobik dilde azalma eğilimi görülüyor.

The Guardian’a göre Avustralya’daki Monash Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, LGBTİ+ dostu maç ve etkinliklerin sadece gösteri amaçlı olmadığını, sporda ayrımcılığı ortadan kaldırmaya aktif olarak yardımcı olduğunu gösterdi.

Araştırma kapsamında, Avustralya Buz Hokeyi Ligi’ndeki (AIHL) takımlar arasında homofobik hakaretlerin yaygınlığına bakıldı ve Onur Ayı’nda LGBTİ+ destekçisi maç ve etkinliklere ev sahipliği yapan kulüplerin, hem sahada hem de saha dışında homofobik hakaretler kullanma olasılığının çok daha düşük olduğunu ortaya çıktı.

“Gurur”temalı etkinliklere ev sahipliği yapan takımların, bu etkinliklere destek vermeyen/katılmayanlara göre yüzde 40 daha az homofobik söz kullandığı tespit edildi.

Çalışma, Onur Ayı oyunlarına katılan buz hokeyi oyuncularının, homofobik hakaret kullanma olasılıklarının önemli ölçüde daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre Gurur maçlarına ev sahipliği yapan iki yarı profesyonel AIHL takımı’nda “İbne” gibi homofobik hakaretler, Onur Ayı’nda Gurur maçlarına katılmayan dört takıma kıyasla çok daha az kullanıldı.

“Bu tür etkinlikler, homofobik davranışları durdurmanın anahtarı”

Fotoğraf: Twitter

Oyuncular, homofobik hakaretleri kullandıklarını araştırmacılara bildirirken araştırmacılar da daha sonra bu bulguları analiz etti ve diğer takımlarla karşılaştırdı.

Sonuçların “çok sıra dışı” olduğunu söyleyen çalışmanın baş yazarı Erik Denison, araştırma sonuçlarına ilişkin şunları söyledi:

“Araştırmalar; kriket, netball, Avustralya futbolu, çim hokeyi ve patenli derbi de dahil olmak üzere tüm branşlarda benzer bir eğilimin var olduğunu gösteriyor.

“Gurur oyunlarını bu dilin LGBTİ+’lar için neden zararlı olduğu konusunda daha iyi bir iletişimle birleştirmenin, bu tür homofobik davranışları durdurmanın anahtarı olduğuna inanıyoruz.”

İlginizi Çekebilir

...
Kadınlar EuroBasket 2021 Elemeleri’nde Türkiye ev sahibi olacak!
...
SON DAKİKA Kaybolan Cappie Pondexter, Los Angeles’ta bulundu
...
En son gözaltına alınmıştı: Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta da forma giyen WNBA yıldızı Cappie Pondexter kayboldu!
...
Liz Cambage: “2.03 cm boyunda, heteroseksüel bir sporcuyum ve seks yapmayı seviyorum”

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

620 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

595 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

555 kere okundu.