Dünya, Futbol

Gökkuşağı Bağcıkları’na bir destek de Türkiye’den geldi

Ali Safa Korkut

Birleşik Krallık futbolunda LGBTİ+lar için daha kapsayıcı ve güvenli bir spor ortamı oluşturmak için gerçekleştirilen Gökkuşağı Bağcıkları/Rainbow Laces kampanyasına bir destek de Türkiye’den geldi. Bu hareket, kampanyaya Türkiye spor ve spor medyasından verilen ilk destek olarak kayıtlara geçti.

Dünyanın en köklü ve prestijli futbol liglerinin yer aldığı Birleşik Krallık’ta, her yıl Kasım ve Aralık aylarında kadın ve erkek liglerinde oynanan maçlardaLGBTİ+lara destek olmak ve futboldaki homofobiye karşı bir farkındalık yaratmak amacıyla ‘’Stonewall Rainbow Laces (Stonewall Gökkuşağı Bağcıkları)’’ kampanyası kapsamında bir dizi etkinlik düzenleniyor.

LGBTİ+’ların haklarını korumayı ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan Birleşik Krallık merkezli bir yardım kuruluşu olan Stonewall tarafından yürütülen etkinlikler çerçevesinde, futbolcular maçlarda gökkuşağı renklerinden oluşan ayakkabı bağcıkları ve yine aynı renklerden oluşan kaptanlık pazı bantları kullanırken, kulüpler de maç önü seremonilerinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek LGBTİ+’lara karşı farkındalık oluşmasını sağlayacak mesajlar veriyor.

Kampanyanın bu yılki ayağı, geride bıraktığımız Pazar günü sona erdi.

22 Kasım – 8 Aralık tarihleri arasında oynanan maçlarda, futbolcular gökkuşağı renklerinden oluşan ayakkabı bağcıkları ve yine aynı renklerden oluşan kaptanlık pazu bantları kullanırken kulüpler de maç ve antrenman ürünlerinde gökkuşağı desenlerine yer verdi.

Kulüpler, ayrıca maç önü seremonilerinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek LGBTİ+lar için daha kapsayıcı bir spor ortamı oluşmasına katkı sunacak mesajlar verdi. 

“Spor herkes içindir”

Burcu Eken’in “Happy Topu Futbol” ve “Karakartal Programlarında” görüntüler

Stonewall ve İngiltere Futbol Federasyonu işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliklere bir destek de Türkiye’den geldi.

On4 TV’de sunuculuk ve spikerliğin yanı sıra çeşitli programlarda da yorumculuk yapan Burcu Eken, 10 Aralık tarihinde yayımlanan “Happy Topu Futbol” ve “Kara Kartal” programlarına, üzerinde “Love is Love” yazılı gökkuşağı desenli kazağıyla çıkarken yayın esnasında kapsayıcı futbol ve sporda toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik mesajlar verdi.

Burcu Eken, kampanyaya Türkiye spor ve spor medyasından verilen ilk destek olarak kayıtlara geçen bu davranışı sonrası Alan Savunması’na konuştu.

Sporun, kapsayıcı ve tüm renk ve kimlikleri kucaklayıcı bir aktivite olduğunu söyleyen Eken, ayrımcılıkların insanlar tarafından gerçekleştirildiğini ve tüm bu davranışların sporun ruhuna aykırı olduğunu söyledi.

Gökkuşağı Bağcıkları kampanyası ve bu kampanyaya verdiği destek hakkında konuşan Eken, “Premier Lig gibi tüm dünyayı etkisi altına alan bir ligde böyle bir kampanyanın yapılması homofobi, bifobi ve transfobi gibi eğilimleri bulunan insanların düşüncelerini değiştirebilir nitelikle. Ben de kampanyadan, milli oyuncumuz Çağlar Söyüncü’nün de formasını giydiği Leicester City’nin maçını izlerken haberdar oldum ve destek vermek istedim” dedi.

Bu davranışı sonrası aldığı tepkiler hakkında da konuşan Eken, “Yayın öncesi birkaç arkadaşım ‘dikkatli ol, laf söylenebilir ve olumsuz tepkilerle karşılaşabilirsin’ şeklinde uyarılarda bulundu ancak ne yakın çevrem ne iş arkadaşlarım ne de patronlarımın herhangi bir olumsuz tepkisiyle karşılaşmadım” diye konuştu. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Hamileliği sebebiyle tepki alan Carli Lloyd, ilk kez konuştu
...
Cinsel tacize uğrayan poker oyuncusu, canlı canlı yakılarak öldürüldü
...
Siyahi haklarını savunmak için basketbolu bıraktı, hapisten çıkmasını sağladığı muvekkiliyle evlendi

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

495 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

450 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

425 kere okundu.