Dünya, Futbol

FIFA, tecavüzcü başkanı futboldan ömür boyu men etti

Alan Savunması

Haiti Alt Yaş Kadın Milli Futbol Takımı oyuncularına cinsel taciz ve tecavüzler suçlanan Haiti Futbol Federasyonu Başkanı Yves Jean-Bart, FIFA tarafından futboldan ömür boyu men edildi.

Mayıs ayı başında bazı Haiti Alt Yaş Kadın Milli Futbol Takımı oyuncuları, Haiti Futbol Federasyonu Başkanı Yves Jean-Bart tarafından tacize uğradıklarını ve kendisiyle cinsel ilişkiye girmeye zorlandıklarını belirtmişti.

TIKLAYIN- Haiti Futbol Federasyonu Başkanı, genç kadın futbolculara tecavüz etmekle suçlanıyor

Bart’ın yaptıklarının bununla da sınırlı olmadığını söyleyen bazı oyuncular, Bart’ın kendilerine tecavüz etmeye çalıştığını söylemiş ve bu iddialar dünya basınına bomba gibi düşmüştü.

TIKLAYIN- Kadın hakları örgütleri hükümete seslendi: “Soruşturma açılsın”

İddialar üzerine FIFA, Bart hakkında soruşturma açmıştı.

FIFA, bugün soruşturmanın tamamlandığını belirterek Jean-Bart’ın futboldan ömür boyu men edildiğini söyledi.

TIKLAYIN- Federasyon başkanının tecavüzüne uğrayan kadın futbolcular: “Tehdit ediliyoruz”

Açıklamada “Bağımsız Etik Komite’nin yargılama odası, Haiti Futbol Federasyonu (FHF) Başkanı ve eski FIFA daimi komite üyesi Yves Jean-Bart’ı, görevini kötüye kullanmaktan ve küçükler de dahil olmak üzere çeşitli kadın oyuncuları cinsel taciz ve taciz etmekten suçlu buldu” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Bart’a, FIFA Etik Kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 1 milyon İsviçre frangı (920.000 €) para cezası da verildiği kaydedildi. Bu ceza, dünya futbolunun yönetim organı FIFA tarafından bugüne kadar uygulanan en ağır cezalardan biri.

“FIFA’nın kararı tamamen siyasi”

Suçlamaları kabul etmeyen Haiti Futbol Federasyonu Başkanının sözcüsü ise Jean-Bart’ın Haiti’deki yargı sistemi tarafından “soruşturulduğunu ve aklandığını” söyleyerek, Spor Tahkim Mahkemesine itirazda bulunacaklarını belirtti.

“FIFA’nın kararı tamamen siyasi bir harekettir” diyen sözcü Evan Nierman ayrıca “Jean-Bart’ın hükümet siyasi ve yasal sistemlerle üst düzey bağlantıları olduğu için” hedef alındığını iddia etti.20 yıldır federasyon başkanlığı yapan Jean-Bart hakkındaki suçlamalar, ilk olarak nisan ayında İngiliz gazetesi The Guardian tarafından ortaya atıldı.

İlginizi Çekebilir

...
Faiza Heidar, Mısır’da bir erkek futbol takımına antrenörlük yapan ilk kadın oldu: “İlk başta alay ettiler”
...
FIFA, 2023 Kadınlar Dünya Kupası’nda hakemlik yapması için iki İranlı kadın hakemi seçti
...
“Futbolun erkek sporu olduğunu ve bizim köle gibi ev işleri yapmamız gerektiğini söylüyorlar”
...
SON DAKİKA: Fatma Uruk’tan 3 günde 3. dünya rekoru!

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

755 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

660 kere okundu.

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

650 kere okundu.