Dünya, Futbol

FIFA, karantina sırasında kadına yönelik ev içi şiddeti önlemek için kampanya başlattı

Alan Savunması

FIFA, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Komisyonu ortaklığında karantina döneminde kadına yönelik ev içi şiddeti önlemek için başlattığı Safe Home (Güvenli Ev) kampanyasında bir dizi yeniliğe gidildiğini açıkladı.

Mayıs ayında FIFA, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa Komisyonu ile bir ortaklığa giderek aile içi şiddet riski altındaki kadın ve çocukları desteklemek için #SafeHome (Güvenli Ev) isimli bir kampanya başlatmıştı.

Kampanya, KOVID-19’un yayılmasını önlemek için evde kalma önlemlerinin kadın ve çocukları daha büyük risk altına soktuğunu belirtirken, bu üç kuruluş, bu kampanyayı kendilerinin salgın döneminde yaptıkları anketlerin sonuçlarından yola çıkarak yaptıklarını söyledi.

TIKLAYIN- Chelsea, koronavirüs sırasında aile içi şiddete karşı harekete geçti

5 bölümden oluşan kampanya kapsamında 15 ünlü futbolcu, karantina döneminde aile içi şiddetin arttığına yönelik farkındalık yaratırken bunun sorumluları ve mağdurlarına çağrıda bulunarak yapmaları gerekenleri anlatıyor.

Yenilikler

Şimdi FIFA, Inside The Games’te yer alan habere göre bu kampanyaya dair çeşitli yeniliklere gidildiğini açıkladı.

FIFA, kampanyanın genel kamuoyuna ve karar vericilere yalnızca farkındalık yaratmakla kalmayıp, riskleri önlemek ve azaltmak için hangi önlemleri alabileceklerini hedeflediklerini belirtti.

TIKLAYIN- Karantinada aile içi şiddet: Marsilya’dan aile içi veya cinsel şiddet mağduru kadınlara yardım

Bir dizi yeni farkındalık videosu, kampanyaya desteklerini vurgulayan İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı’nın eski yıldızı Kelly Smith, eski Portekiz kaleci Vítor Baía ve Dünya Kupası kazanan İtalyan savunma oyuncusu Marco Materazzi de dahil olmak üzere 19 eski ve aktif futbolcuyu bir araya getirdi.

Ayrıca FIFA ve DSÖ, dünya çapında futbol aracılığıyla sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek için dört yıllık bir işbirliği imzaladı.

TIKLAYIN- Chelsea Kadın Futbol Takımı, şampiyonluk ödülünün tümünü aile içi şiddetle mücadeleye bağışladı

Gianni Infantino: Şiddeti sona erdirmek için futbolu bir platform olarak kullanıyoruz

Konuyla ilgili konuşan FIFA Başkanı Gianni Infantino, “Şiddetin toplumumuzda yeri yok ve spor ile futbol da bundan azade değildir” dedi.

Infantino, devamında “FIFA, bu ve bugün toplumun karşı karşıya olduğu diğer önemli konular hakkında farkındalık yaratmak için futbolu bir platform olarak kullanarak, şiddeti sona erdirmek için önde gelen uluslararası kuruluşlarla çalışmalarımızı sürdürmeye tamamen kararlı.” dedi.

Avrupa Parlamentosu: Her kurban, birden fazla insanın kurbanıdır

Avrupa Parlamentosu üyesi ve Spor Grubu eş başkanı Marc Tarabella da aile içi şiddetin pek çok insanın yaşamında “yıkıcı bir etki” yarattığını söyledi.

Tabella, şöyle devam etti:

“Dünyadaki kadınların yüzde otuzu hayatları boyunca en az bir kez tecavüze uğradı, dövüldü, harekete geçmeye zorlandı veya istismara uğradı.

“Bu, hükümetin her seviyesinde ve her zeminde engelsiz üstesinden gelmemiz gereken gerçek bir beladır. Bu konu hakkında kırılması gereken ilk şey sessizliktir.

“FIFA, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Parlamentosu Spor Grubu’nun ortak olarak yaptığı Güvenli Ev kampanyanın temel nedeni de budur.

“Şiddete ve tacize son vermek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Her kurban, birden fazla insanın kurbanıdır.”

Dünya Sağlık Örgütü: Kadına şiddet ve tacizi önlenmesi, ülkelerin KOVİD-19 ile mücadelesinin önemli bir parçası olmalı

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kadınların yüzde 30’u, hayatları boyunca yakın bir partner tarafından fiziksel ve / veya cinsel şiddete maruz kalmış durumda.

Örgüt, şiddet mağduru kadınların yüzde 55 ila 95’inin herhangi bir tür yardım veya hizmeti ifşa etmediğini veya aramadığını da belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise şu ifadeleri kullandı:

“Dünya, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirme çabalarımızda kararlı kalmalı. Bu yaygın insan hakları ihlalinin önlenmesi ve ele alınması, her ülkenin KOVID-19’a tepkisinin önemli bir parçası olmalı. Her birimiz, hayatta kalanların güvende olmalarını ve ihtiyaç duydukları desteği ve gerekli hizmetleri her zaman almalarını sağlamak için yanlarında durmalıyız.”

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.