Diğer Sporlar - Dünya - Nisan 12, 2020

Caitlyn Jenner: “Transseksüel sporculara fırsat verilmeli”

Televizyon yıldızı trans kadın Caitlyn Jenner, ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve transseksüel sporcuların cinsiyet kimlikleriyle spor yapmasının yasaklanması hakkında konuştu. “Transseksüellere fırsat tanınmalı” diyen Jenner, Tokyo Olimpiyatları’nın ertelenmesini de değerlendirdi.

Cinsiyet uyum sürecini 2015’te tamamlayan trans kadın Caitlyn Jenner, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ertelenmesi ve transseksüellerin okul sporlarında cinsiyet kimlikleriyle yarışmasının engellenmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Dünyaca televizyon yıldızı Kendall ve Kylie Jenner kardeşlerin bioyolojik babası olan Caitlyn Jenner da kızları gibi bir televizyon yıldızı. Yanı sıra Jenner, pek bilinmese de yer aldığı 1976 Montréal Olimpiyat Oyunları’nda dekatlonda 8617 puanla dünya rekoru kırarak şampiyon olmuş biri isim.

1975’te Meksika’da düzenlenen Pan Amerika Oyunları’nda da altın madalya kazanan 70 yaşındaki isim, erteleme kararıyla ilgili Trans Sporter Room isimli podcast programına konuştu.

1980 yılında bir askeri operasyon sebebiyle orduya katılarak sporu bıraktığını söyleyen Jenner, 2020 Tokyo Olimpiyatları‘nın ertelenmesi kararı karşısında şunları söyledi:

“Öncelikle şaşırmadım ancak hayal kırıklığına uğradım. Bildiğiniz gibi 1976 yılında olimpiyatlarda koştum ve dört yıl sonra, 1980 yılında Sovyetler Birliği’nin Afganistan’a girmesi sebebiyle sporu bıraktım. Daha sonra başkan Jimmy Carter, olimpiyatları boykot etti ve 1980 Olimpiyatlarına katıl(a)madık. Kendim ve tüm sporcular için çok kötü hissettim”.

“Sporcular bu kadar uzun süre dayanamazlar”

Jenner, şimdi aynı duyguyu, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanan sporcular için hissettiğini söyledi:

“Buradaki iyi haber: İptal edilmedi, sadece bir yıl sonraya ertelendi. Ancak tüm kış boyunca antrenman yapan, kendilerini bu yaz için oyunlara hazırlayan birçok sporcu için bir yıllık bir hazırlık yılı gerekiyor. Şimdi birdenbire iki yıl kaldı. Bilirsin, kaybedebilirsiniz. Bazı sporcular bu kadar uzun süre dayanamazlar.

“Özellikle golf oyununda bundan bir yıl sonra ne olacağını kim bilebilir? Birçok hayat tersine döndü ve sporcular buna uyum sağlamak zorunda kalacaklar”.

“Transseksüellere fırsat verilmeli”

Jenner, Idaho’da transseksüellerin, okul sporlarında cinsiyet kimlikleriyle spor yapmasının yasaklanması ve yine transseksüellerin, kimliklerinde yazılı cinsiyet ifadelerini cinsiyet kimlikleriyle değiştirmesinin engellenmesiyle iki yasanın yürürlüğe girmesi hakkında da konuştu.

TIKLAYIN- Trans kadın sporcuların haklarını elinden alan yasa, resmen yürürlüğe girdi

Jenner, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bence spor yapan her transseksüelin rekabet etme ve kendilerini geliştirme fırsatı olmalı. Bence spor kendiniz hakkında çok şey öğrenmenin harika bir yolu. Umarım [Transseksüeller] gelecekte yapabilecekleri her şeyi yapma fırsatına sahip olurlar”. (ÖA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir