Diğer Sporlar, Dünya

Brock Weston: Değişmedim, sadece kendim hakkında daha fazla şey öğrendim

Alan Savunması

Takım arkadaşlarının homofobik söylemlerini duymaktan bıkan eşcinsel hokey oyuncusu Brock Weston, onlara bir mektup yazarak eşcinsel olduğunu duyurdu. Weston, mektubu ve yaşadığı süreci anlattı.

25 yaşındaki Weston, Wisconsin’daki Marian Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi. Gelecek ay mezun olmayı planlayan Weston, ABD Kolej Ligi (NCAA) 3. Ligi’nde mücadele eden erkek buz hokeyi takımının iki yıldır ikinci kaptanlığını yapıyor.

Weston, uzunca bir süre yönelimini takım arkadaşlarından gizledi ancak zamanla arkadaşlarının rakip futbolculara karşı kullandığı homofobik söylemlerden rahatsızlık duymaya başlayınca takım arkadaşlarına bir mektup yazdı ve eşcinsel olduğunu duyurdu.

Weston, tüm bu süreci, Outsport için kaleme aldığı bir yazıda anlattı. Yazıda, cinselliğini kabul etmenin kolay olmadığını, hatta takım arkadaşlarının eşcinsellik karşıtı söylemlerde bulunmakta ısrarcı olmalarının bu durumu daha da zorlaştırdığını açıkladı. 

Cinselliği hakkında söylentiler yayıldıktan sonra, Weston oldukça sinirlendi ve takım arkadaşlarına gerçekte kim olduğunu söylemeye karar verdi.   

Eşcinsel olduğunu anladıktan üç yıl sonra, geçen nisan ayında oda arkadaşına ve antrenörüne eşcinsel olduğunu söyledi ve daha sonra yaşadığı içsel çalkantıyı anlattığı bir mektubu takım arkadaşlarına okudu.   

“Bunu ben seçmedim”

Yazdığı etkileyici ve duygu dolu mektupta Weston, eşcinsel olarak açılmasının, yaptığı en zor işlerden biri olduğunu ve takım arkadaşlarının vereceği tepkiden korktuğunu söyledi.

Mektubunda bu durumun yıllardır kâbusu olduğunu ve mektubu takım arkadaşlarına okuyacağı günün aylardır aklından hiç çıkmadığını yazan Brock Weston, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim gibi eşcinsel olan insanlardan duyduklarımı, sizlerden ve hokey topluluğundan duymak bunu gerçekleştirmemi neredeyse imkânsız hale getirdi. Anlamanızı umuyorum: Bunu ben seçmedim. Umarım bana karşı saldırgan bir tutum sergilemezsiniz.”

“Maçlarda karşılaştığımız her oyuncuya ‘ibne’ deniyor”

Brock Weston.
Fotoğraf: Twitter

Genç oyuncu, takım arkadaşlarının onun yanında kullandığı homofobik söylemler yüzünden kendisini “yargılanmış ve rahatsız” hissettiğini söyledi.

Weston, ayrıca hokey camiasında yaşanan homofobiyle ilgili daha yaygın olan bazı konulara değindi ve çocukları, yetişkinlerden duydukları saldırgan sözleri emen “küçük süngerlere” benzetti. 

Eşcinsel olduğunu daha önce söylemediği için pişmanlık duyduğunu belirten Weston, o anları mektubunda şöyle anlattı:

“Maçlarda karşılaştığımız her oyuncuya ‘ezik’, ‘aşağılık’ veya ‘ibne’ deniliyordu.

“Konuşmaları duyuyordum. Konuşmaları her gün duyuyordum. Karşınızda durup nasıl bu kadar açıkça nefret duyduğunuz kişi olabildim? Takım arkadaşlarınızla kardeş gibi büyüdüğünüzü hayal edin. Daha sonrasında nefret duydukları topluluğa ait olduğunuzu fark ediyorsunuz Bunu nasıl gizleyebilirim ki?”

“Bunu neden gizlemek zorundayım ki? En az bir yıldır arkadaşız. Ben değişmedim. Sadece kendim hakkında daha fazla şey öğrendim. Zaten üniversite bunun için değil midir? Ben hâlâ aynı Brock’ım” dedi.  

Brock Weston: “Sizi, siz olduğunuz için sevecek insanlar olacaktır”

Takım arkadaşlarına, cinselliğinin antrenman sırasında herkese aşık olacağı anlamına gelmediğini söyleyerek mektubunu okumayı bitirdi. Eşcinsellik karşıtı şakalar yapmayı hemen bırakmayacaklarını kabullense de, takım arkadaşlarından biraz daha kibar olmalarını rica etti. 

Takım arkadaşlarının kötü tepki vereceğinden korkan Weston mektubu okumayı bitirir bitirmez, odayı terk etmeyi düşünüyordu ama ayağa kalkma fırsatı bulamadı.

Daha hareket edemeden, olumsuz tepki vereceğinden korktuğu bir takım arkadaşı, Weston’ın ne olursa olsun sevileceğini ve takım arkadaşlarının da onu hep destekleyeceğini söyledi.

“Herkes ayağa kalktı ve birbirine sarıldı. Aslında takımca yaptığımız toplu bir kucaklaşmaydı.”

Hikâyesini paylaşarak, spor camiasındaki diğer insanların da eşcinsel olduklarını açıklamaları için cesaret vereceğini umuyor.

“Bu yazıyı okuyan herkese şunu söylemek istiyorum: Sizi siz olduğunuz için sevecek insanlar olacaktır.” (ASO/ASK)

*Ayşe Ongun, bu yazıyı Alan Savunması için Pink News’ten çevirdi.

İlginizi Çekebilir

...
Tarihe geçen kadın e-spor oyuncusu Helin Erol’a cinsiyetçi saldırı
...
Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olan Hazal Nehir’e büyük ödül
...
Milli dalışçı Birgül Erken, rekor denemesine hazırlanıyor
...
Naomi Osaka, bikinili fotoğraflarına yönelik eleştirilere cevap verdi

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.