Basketbol, Diğer Sporlar, Dünya, Futbol, Voleybol

Almanya ile EGLSF arasında EuroGames Eşcinsel Olimpiyatları tartışması

Alan Savunması

EuroGames 2020 Eşcinsel Olimpiyatları’nın bu yıl Ağustos ayında Düsseldorf’ta gerçekleşmesi beklenirken, Düsseldorf organizatörleri olimpiyatların koronavirüs nedeniyle 2021’e ertelendiğini duyurdu. Bunun üzerine olimpiyatların yönetimi birimi olan Avrupa Gey ve Lezbiyen Spor Federasyonu (EGLSF) ise böyle bir durumdan haberlerinin olmadığını ve olimpiyatların ertelenmediğini, iptal edildiğini söyledi. İki taraf arasındaki tartışmalar ise sürüyor.

EuroGames Eşcinsel Olimpiyatları, Avrupa Gey ve Lezbiyen Spor Federasyonu (EGLSF) tarafından her yıl düzenlenen ve sadece eşcinsel sporcuların yer aldığı bir etkinlik.

LGBTİ+ sporcuların ortaya çıkmasını destekleyerek görünürlüklerini artırmak ve homofobiyle mücadeleye dikkat çekmek için gerçekleştirilen olimpiyatlar, her yıl başka bir ülkede düzenleniyor.

Futbol, tenis, voleybol, atletizm, bowling, yüzme, badminton, dans, golf, buz hokeyi, sahil voleybolu ve su topu gibi çeşitli spor branşlarında yarışmaların düzenlendiği etkinliğin bu yılki ayağı ise olimpiyatların Düsseldorf organizatörleri ile EGLSF arasındaki tartışma nedeniyle belirsizliğini koruyor.

EuroGames 2020 Düsseldorf: Seneye hem Düsseldorf hem Kopenhag’ta gerçekleşecek

Düsseldorf 2020 baş organizatörleri Götz Fellrath (solda) ve Silke Krämer. 
Fotoğraf: Nezaket EuroGames 2020. 

Düsseldorf organizatörleri çarşamba günü bir açıklama yaparak, bu yıl ağustos ayında Almanya‘nın Düsseldorf kentinde düzenlenmesi planlanan EuroGames 2020’nin, koronavirüs sebebiyle 4-8 Ağustos 2021’e ertelendiğini ve yine Düsseldorf’ta gerçekleştirileceğini açıklandı.

Ancak olimpiyatların hangi yıl hangi ülkede gerçekleşeceği daha önce EGLSF tarafından belirlenmiş ve EuroGames 2021’in Kopenhag’ta gerçekleşeceği açıklanmıştı.

Pazartesi günü Facebook’ta bir gönderi paylaşan Düsseldorf organizatörleri, önümüzdeki yıl biri Düsseldorf biri de Kopenhag’ta olmak üzere iki EuroGames gerçekleşeceğini, şu sözlerle açıkladı:

“2021’deki İkiz-EuroGames gerçekleşecek ve mevcut tüm organizatörlerin EuroGames’lerini barındırmasını sağlayacak ve yalnızca ikisini etkileyecek. 2021’e ertelemek için her şeyi organize ettik ve tüm gönüllüleri bir yıl daha katılımlarını sürdürmeye motive ettik.”

EGLSF: Düsseldorf iptal, seneye Kopenhag’ta gerçekleşecek

Ancak bu açıklama sonrası EGLSF ile EuroGames 2020 Düsseldorf organizatörleri arasında bir anlaşmazlık yaşandı.

Zira EGLSF Yönetim Kurulu, Düsseldorf organizatörlerinin bu kararı tek başına aldıklarını ve bu organizasyonun önümüzdeki yıl için yeniden planlanmasının mümkün olmadığını, bu yıl gerçekleşmesi planlanan etkinliğin iptal edildiğini söyledi.

EGLSF, Düsseldorf’un Ağustos 2021’deki etkinliklere ev sahipliği yapmak dışında tüm seçenekleri reddettiğini ve Kopenhag organizatörlerinin de ikiz EuroGames teklifini kabul etmediğini belirtti. EGLSF, açıklamada Düsseldorf’un EuroGames lisansının 2020 itibarıyla sona ereceğini açıkladı.

EGLSF, EuroGames’in önümüzdeki yıl Düsseldorf’ta gerçekleşmeyeceğini ve takvimdeki gibi 2021’de Kopenhag’da yeni bir EuroGames gerçekleşeceğini açıkladı.

Düsseldorf: Karar merci EGLSF değil genel kuruldur

Bunun üzerine yeni bir açıklama daha yapan Euro Games 2020’nin Düsseldorf organizatörleri, şu yanıtı verdi:

“Kurulun Düsseldorf’taki Eurogames’in iptal edilmesini istediğini biliyoruz ve saygı duyuyoruz. Olağanüstü Genel Kurul’da bu hususu tartışmamak için kurulun görüşünü paylaşmıyoruz. EGLFS’nin en yüksek karar merci ne Facebook ne de Hollanda mahkemesidir. EGLSF’nin karar merci, EGLSF üye kulüplerinin genel kuruludur.”

“EuroGames iptali bizim için felaket olur”

Götz Fellrath.

Alman hükümeti Nisan ayında büyük organizasyonların çoğunun yasaklanacağını duyurduğunda, Düsseldorf 2020’nin eş direktörü Götz Fellrath, “Düsseldorf, dört yıl önce EuroGames 2020’yi kazandı. Kulüpler ve çok sayıda gönüllü organizatör, Düsseldorf’ta oyunlara ev sahipliği yapabilmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu nedenle etkinliğin tamamen iptal edilmesi ekibimiz için bir felaket olacaktır. Düsseldorf’ta oyunları iptal etmek mümkün olan en kötü çözümdür” diye konuşmuştu.

İki taraftan da farklı açıklamalar yapılması sebebiyle organizasyonun geleceği, belirsizliğini koruyor. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Nesibe Aydın Spor Kulübü’nde 7 pozitif vaka!
...
Işıl Alben: “Daha önce de düşmüştüm, kalkamaz dediler. 35 yaşımda yine kalkacağım”
...
Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’ndan flaş karar: Şampiyonadan çekildi!
...
Haziran ayında Barcelona’ya transfer olmuştu: İnci Güçlü, İzmit Belediyespor’da

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

820 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

745 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

745 kere okundu.