Diğer Sporlar, Dünya

Kadın sporcular: “Ligdeki bazı sporcular tarafından tecavüze uğradık, NCAA sessiz kaldı”

Alan Savunması

Amerikan Üniversite/Kolej Sporları Federasyonu’na (NCAA) bağlı spor liglerinde mücadele eden 7 kadın sporcu, Kolej Ligi’nde mücadele eden bazı sporcular tarafından cinsel saldırı ve tacizlere maruz kaldıklarını ve durumu federasyon yöneticilerine bildirmelerine rağmen yöneticiler tarafından korunmadıkları gerekçesiyle NCAA hakkında suç duyurusunda bulundu.

Michigan Eyalet Üniversitesi, Nebraska Üniversitesi ve Amerika Doğu Konferansı’nın 1. liginden (Division I) adı verilmeyen bir üniversite davada yer alıyor. Üniversiteler ihmal, hile ve sözleşme ihlaliyle suçlanıyor.   

ESPN, davada “NCAA’in erkek sporcuların işlediği bildirilen ve bilinen cinsel saldırıların oranı ve boyutu ışığında, eylemlerinin ve eylemsizliklerinin hem kısa hem de uzun dönem eğitim veren NCAA üyesi üniversitelerin kampüslerinde bulunan öğrenci ve öğrenci olmayan kadın sporculara zarar vereceğini bildiği ve bilmesi gerektiği” ifadesinin kullanıldığını bildirdi.

TIKLAYIN- Kadın futbolcuları taciz edip tecavüz girişiminde bulunan federasyon başkanına FIFA’dan ceza

Davacılar arasında, erkek atletizm takımında yer alan bir sporcu tarafından tecavüze uğradığını söyleyen Michigan Eyalet Üniversitesi’nin eski koşucusu Emma Roedel da bulunuyor. Dosyalanan mahkeme tutanaklarına göre Roedel, vakadan sonra antrenörünü bilgilendirmiş ama antrenörü vakayı bildirmemesi için Roedel’ı vazgeçirmişti.

TIKLAYIN- Nikki Bella: İki kez tecavüze uğradım, keşke susmasaydım

Roedel ayrımcılık olduğunu ve vakayı bildirdikten sonra takımdaki pozisyonunun değiştiğini iddia ediyor.

Roedel, ESPN ile gerçekleştirdiği röportajda bir grup kadın olarak NCAA’e karşı yasal yollara başvurmalarının özellikle organizasyona karşı güçlü bir hareket olduğunu açıkladı.

“Grubun bir parçası olmak, tek bir kişinin NCAA’ye karşı olmadığının gerçekten bir simgesi. Grubun içinde yer alarak şunu dile getiriyoruz: Bu sadece birimiz için değil. Bu hepimiz için. Bu hepimizin başına geliyorsa, bir şeyler yapmalı ve harekete geçmeliyiz.”

İhmalin istikrarlı bir örneği         

Dosyalanan tutanaklar 2010 yılına dayanıyor ve WeLEAD’in (eski adıyla Şiddet Uygulayan Sporculara Karşı Ulusal Koalisyon) kurucusu Kathy Redmond ile NCAA Başkanı Mark Emmert arasındaki yazışmayı kapsıyor. Yazışma Redmond’ın sporcu öğrencilere karşı gösterilen cinsel şiddeti ele almakta NCAA’in belirgin bir şekilde yetersiz kaldığının farkında olduğunu gösteriyor.

Tutanaklar, ayrıca NCAA’in kampüsteki cinsel şiddet sorununu ele almak için kurulan Kampüste Cinsel Şiddetle Mücadele Komisyonu’ndan Ağustos 2018’de çekilme kararını eleştiriyor. Komisyon tarafından izlenen politika, öğrencilerin sahada görev almasının saha dışındaki davranışları tarafından belirlenmesi gerektiğini tavsiye etti.

Davaya katılan kadınlar tarafından tecavüz dâhil olmak üzere cinsel saldırıyla suçlanan iki erkek şu anda NCAA’in transfer sistemi olan Transfer Portal’da yer alıyor. Davada belgelenen bir şikâyet NCAA’in cinsel saldırıyla veya cinsel şiddetle suçlanan veya hüküm giyen sporcuların başka okullara transfer olarak sorumluluktan kaçmasına izin verme alışkanlığını ele alıyor. (AO/ASK)

*Ayşe Ongun, bu haberi Alan Savunması için Give Me Sports’tan çevirdi.

İlginizi Çekebilir

...
Ruqsana Begum: “Benim hikayem bokstan daha büyük”
...
Tarihe geçen kadın e-spor oyuncusu Helin Erol’a cinsiyetçi saldırı
...
Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olan Hazal Nehir’e büyük ödül
...
Milli dalışçı Birgül Erken, rekor denemesine hazırlanıyor

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

315 kere okundu.