Futbol

ALAN SAVUNMASI ÖZEL: Kadın Futbol Kulüpler Birliği başkanı Erdem Göktürk, görevinden istifa etti: “Yıprandık”

Alan Savunması

Geçen hafta, FIFA’nın harcanmak üzere üye ülkelerin kadın futbol birimlerine vereceği 500 bin dolarlık denetlenmesi için Kadın Futbol Kulüpler Birliği adına FIFA’ya başvuran birlik başkanı Erdem Göktürk, Alan Savunması’na yaptığı duyuruda görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Kadın Futbol Kulüpler Birliği, COVID-19 yardım planı uyarınca, FIFA tarafından kadın futbolunda kullanılmak üzere Türkiye Futbol Federasyonu’na gönderilecek olan 500 bin dolarlık fonun denetim mekanizmasında yer almak için geçen hafta FIFA’ya başvurmuştu.

FIFA tarafından TFF’ye yapılacak ek kadın futbol yardımının 3.5 milyon lira tutacağı ve muhtemelen federasyonun kadın futboluna ayırdığı mevcut bütçesinden de fazla olacağından hareket eden kulüpler, bu yardımın kullanımında şeffaflık için FIFA’dan yardım istemişti.

TIKLAYIN- Türkiye Kadın Futbol Kulüpler Birliği FIFA’ya başvurdu

Birlik Başkanı Erdem Göktürk, 100 kulübü temsil eden bir oluşum olduklarını belirterek “Kulüpler defalarca, kadın futbol bütçesinin ne kadar olduğuna, nasıl kullanıldığına, daha önceden UEFA’dan gelen yardımların miktarı ve kullanım alanlarına dair federasyondan yazılı bilgi taleplerinde bulundular. TFF’den gelen açıklama, ne yazık ki, ‘kadın futbolunun gelişimi ve organizasyonlarında kullanılıyor’ basitliğini aşamadığı için FIFA’ya başvuruda bulunduk” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün Alan Savunması’na konuşan Erdem Göktürk, Kadın Futbol Kulüpler Birliği’ndeki başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Erdem Göktürk: Yıprandık

Göktürk, özellikle koronavirüs salgının en etkili olduğu ve bu süreçte ülkedeki tüm liglerin durdurulduğu 8 Mart tarihinden itibaren TFF’nin kadın futbol liglerini ikinci plana atmasıyla birlikte aralarındaki iplerin gerildiğini söyledi. Göktürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geldiğimiz noktada hem ortam çok gerildi hem ben hem de Kadın Futbol Kulüpler Birliği yönetimi olarak yıprandık. Kulüpler birliği olarak dün yaptığımız toplantıda da arkadaşlarımız biraz daha farklı bir yol izlemek tercihinde olduğunu söylediler. Hal böyle olunca da ben de onlara bu fırsatı vermek ve kadın futbolunu istedikleri gibi yönetebilmelerini sağlamak için kenara çekilme kararı aldım.

“Onlar biraz daha yumuşak ve doğrudan iletişimi önceliklendiren bir yaklaşım benimsemek istediklerini söylediler. Bu da başka bir yaklaşım, doğru da olabilir. Bunu uygulayacaklarını söylediler, inşallah başarılı olurlar.”

“TFF’nin pandemi sürecinde kadın futboluna olan ilgisizliği bizi bu noktaya getirdi”

Göktürk, TFF’nin koronavirüs sebebiyle liglerin ertelendiği süreçte kadın futbolunu ikinci plana atması ve kadın futbolu paydaşlarıyla herhangi bir iletişim kurma çabası içine girmemesinin bugün gelinen noktada etkili olduğunu söyledi.

TFF’nin ilgisizliğine karşı Kadın Futbol Kulüpler Birliği olarak attıkları adımlar sonucunda federasyonla aralarındaki iplerin gerildiğini söyleyen Göktürk, şu ifadeleri kullandı:

“Kadın futbolu açısından bakarsanız 8 Mart Dünya Kadınlar Günüyle başlayan süreçte, pandemi nedeniyle kadın futbolunun geri planda bırakılması, kadın futbolu paydaşlarıyla bir iletişim kurulmaması, kadın futbolunun habersiz ve ilgisiz kalması, TFF’nin yaklaşımı ve ileriye dönük olarak da statünün hazırlanması gerekliliğinden yola çıkarak yapılacak işler iletişimi sırasında aramızdaki tempo bir miktar yükseldi.

“Zaten bundan öncesinde çok yüksek bir tempo yoktu, bu temponun yükselmesinin sonucu olarak bir yıpranma oldu ve bunun sonucunda da kulüpler birliği daha farklı bir yaklaşım benimsemeyi tercih etti.” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
PFDK’dan Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı’na ceza
...
Af Örgütü ve LGBTİ+’ların tepkisi sonuç verdi: Suudi Arabistan sermayesi Newcastle United’ı satın almaktan vazgeçti
...
Rapinoe kardeşler ve Alex Morgan’dan “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” kampanyasına destek
...
Survivor Aycan Yanaç’a A Milli Takım şoku! Kadroya alınmadı

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.