Basketbol, Dünya

WNBA yönetimi, yıldız oyuncunun talebini reddetti: Günde 64 tane hap alıyorum, bu haplar beni öldürüyor

Alan Savunması

Fotoğraf: Lorie Shaull

10 yılı aşkın bir süredir “Lyme” adlı bir tür salgın hastalıkla yaşayan Elena Delle Donne’un sağlık sorunları sebebiyle bu yıl ligde oynamak istemediğine yönelik talep, WNBA tarafından reddedildi.

Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi’nde (WNBA) son şampiyon Washington Mystics forması giyen yıldız oyuncu Elena Delle Donne, WNBA yönetimine başvurarak uzun süredir boğuştuğu Lyme hastalığı ve diğer sağlık sorunları nedeniyle koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından yeniden başlamaya hazırlanan yeni sezonda forma giymek istemediğini söyledi.

Ancak “yüksek risk içeren kişiler” grubunda yer alan Donne’un bu talebi lig yönetimi tarafından reddedildi.

10 yılı aşkın bir süredir Lyme hastalığıyla mücadele eden Donne’un en büyük korkusu ise zaten zayıf olan bağışıklık sisteminin koronavirüse teslim olması.

WNBA süperstarı, The Player’s Tribune’a bir mektup yazarak bu durumdan dert yandı.

Lyme hastalığına yakalandığı günden beri yüksek dozda ilaç alan ve yoğun bir tedavi süreci yaşayan 2 “Lig MVP’si” ödülü sahibi, verilen karar sonrası büyük bir şok yaşadığını söyledi.

Kahvaltıdan önce, kahvaltıdan sonra, akşam yemeğinden önce ve yatmadan önce olmak üzere günde toplam 64 adet hap kullandığını belirten Elena Delle Donne, mektubunda “Ya hayatımı riske atacağım… ya da maaşımdan vazgeçeceğim” ifadelerini kullandı.

Elena Della Donne: Günde 64 tane hap alıyorum

“Bir NBA oyuncusu gibi maaş almıyorum ve bu yönden ligle savaşa giremeyeceğim” diyen Donne, mektubunda şunları söyledi:

“Günde 64 tane hap alıyorum. 25 tane kahvaltı öncesi, 20 tane kahvaltı sonrası, 10 tane akşam yemeği öncesi ve 9 tane de uyumadan hemen önce. Aldığım 64 hapın beni yavaş yavaş öldürdüğünü düşünüyorum. Öldürmüyorsa da kesin olan bir şey var ki, benim için hiç de iyi değiller.

“Vücudumda bulunan bakteri sebebiyle, vücudumu sürekli kandırmam gerekiyor. Bu bitmek bilmeyen bir kısır döngü. İlaçlarımı almak zorundayım. Çünkü ancak bu şekilde aşık olduğum oyunu oynayabiliyorum. Ancak daha da önemlisi, bakmam gereken bir ailem var ve ancak kullandığım ilaçlar sayesinde sıradan bir insanın fiziksel kondisyonuna ulaşabiliyorum.

“Ya hayatımı riske atacağım ya da maaşımdan feragat edeceğim”

Elena Della Donne | Fotoğraf: Lorie Shaull

“Koronavirüs salgını başladığında çok korktum. Lyme, bağışıklık sisteminizi çok zayıf hale getiren bir rahatsızlık. Bu yüzden pandemiyi duyduğum ilk andan itibaren ciddiye aldım. Benim için açık bir şekilde ölüm kalım meselesiydi. Bu sırada WNBA’in yeni sezon için hazırlayacağı fanusu duydum. Ligin oluşturulacak bu fanusta ne gibi önlemler alacağını öğrenmeye çalıştım.

“Doktorlarımla konuştuktan sonra fanus oluşturulsa dahi yeni sezonda yer almamın büyük risk taşıdığını fark ettim. Lig yönetimi, yeni sezon için oyuncuların sağlık süreçlerini incelediği sırada (Fanusta yer almak için sağlığınız elverişli değilse maaş kesintisi yaşamadan sürecin dışında tutuluyorsunuz) uygulamanın dışında tutulacağım aklıma bile gelmemişti.

“Kulüp doktorum dahil olmak üzere, hastalığım üzerinde çalışan doktorlarımla eksiksiz bir rapor hazırlamamıza karşın lig beni yeni sezonda yer almaya uygun gördü. Bu da demek oluyor ki; ya hayatımı riske atacağım ya da maaşımdan feragat edeceğim.

“Birçok kişi işsiz, siyahlar ve eşcinseller inanılmaz ayrımcılıklara uğruyorlar

“Bu çok yaralayıcı bir durum. Bir NBA oyuncusuna verilene yakın bir maaşa sahip değilim. Ligle bu konuda savaşa girmek istemiyorum. Zaten kazanabileceğimi de sanmıyorum. Kariyerim boyunca varımı yoğumu sahaya koydum. Finalde üç diskimde kayma olmasına karşın parkedeydim. Alınan karar beni çok kırdı.

“Son olarak kararımı henüz vermiş değilim. Biliyorum ki bu zor günlerde, yaşadığım durumun benzerini hatta daha kötüsünü yaşayan birçok Amerikalılar var. Birçok kişi işsiz, siyahlar ve eşcinseller inanılmaz ayrımcılıklara uğruyorlar.

“Dünyada halen bilmediğimiz birçok şey var. Bir araya gelerek daha çok iyileşmeye imkan sağlayabiliriz.” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Siyahi haklarını savunmak için basketbolu bıraktı, hapisten çıkmasını sağladığı muvekkiliyle evlendi
...
“Gurur” temalı maçlar, sporda homofobiyi büyük ölçüde azaltıyor
...
Naomi Osaka: Birkaç günde bir yeni bir hashtag açılmasından yoruldum

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

440 kere okundu.