Dünya, Voleybol

Voleybol Milletler Ligi’nde Sırp oyuncudan Taylandlı oyunculara ırkçı saldırı: Açıklamalar geldi

Alan Savunması

Italya’da devam eden Milletler Ligi voleybol turnuvasında 1 Haziran’da oynanan Sırbistan-Tayland maçında Sırp oyuncu Sanja Djurdjevic, Taylandlı oyunculara ırkçı bir hareket yaptı. O anların görüntülerinin sosyal medyaya yansımasının ardından art arda açıklamalar geldi.

Karşılaşmada Sırp oyuncu Sanja Djurdjevic, maç içerisinde bir pozisyonda takım arkadaşlarının yanına gitti ve Taylandı oyuncuları işaret ettikten sonra elleriyle gözlerini yan tarafa doğru çekerek “çekik göz” yaptı.

Sırp oyuncuların sosyal medyada paylaşılan bu görüntülerinin ırkçılık içermesinden dolayı yaşanan tartışmalar sürerken Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

FIVB, konu hakkında yaptığı açıklama şöyle:

“FIVB, Sırbistan ve Tayland arasında oynanan maç sırasında iddia edilen olayın görüntülerini yeniden izliyor. Eğer, FIVB disiplin yönetmeliği ihlali söz konusu ise bu görüntüler disiplin komisyonuna sunulacaktır. FIVB her türlü ayrımcı davranışa karşı dayanışma ve birlik olma anlayışı geliştirmeyi amaçlamaktadır.”

Görüntülerle ilgili Taylan Voleybol Federasyonu sosyal medya hesabından “Burast sportmenliğimizi kutlamamız gereken bir yer, öyle değil mi Hepimiz ortak tutkumuz olan voleybol için buradayız.” açıklamasını yaptı.

Sanja Djurdjevic: “Şimdi onlar gibi defans yapmaya başlayacağız” mesajını vermeye çalışmıştım

Olayın baş aktörü Sanja Djurdjevic de durum karşısında sessiz kalmadı. Sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yapan Djurdjevic, pişman olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Hatamın farkındayım ve maçın hemen ardından bütün Taylandlı oyunculardan özür diledim. Takım arkadaşlarıma yalnızca “Şimdi onlar gibi defans yapmaya başlayacağız” mesajını vermeye çalışmıştım. Kimseye saygısızlık yapmak gibi bir niyetim yoktu. Tabii ki talihsiz bir olay ve tarafımdan yapılan pek de zekice bir hareket değil. Bu hareket yüzünden kendini kötü hisseden herkesten bir kez daha özür dilerim. Tayland milli takımına anlayışları için çok teşekkürler.”

Djurdjevic’in bu hakeretinin ardından #StopAsianHate etiketi sosyal medyada gündem olurken oyuncuya ceza verilmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1555 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1500 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1455 kere okundu.