Dünya

Ünlü sporcu kızlarına açık hava sporlarını yasakladı

Alan Savunması

Pakistan Kriket Milli Takımı Eski kaptanı Shahid Afridi, kızlarına açık hava oyunlarını ve halka açık sporlarda yer almayı yasakladığını açıkladı.

Pakistan kriketinin efsane oyuncularından Shahid Afridi’nin hayatının anlatıldığı ”Game Changer” isimli otobiyografi kitabı geçtiğimiz hafta yayımlandı. Kısa sürede büyük satış rakamlarına ulaşan kitap Pakistan’da tartışmalara neden oldu. Bunun sebebiyse, Afridi’nin kitabın bir bölümünde kızlarına kamuya açık sporları yasakladığını söylemesi.

Kitabın yayımlanmasının ardından gazeteci ve feministlerin yoğun tepkisine maruz kalan Afridi, bu tutumunu sosyal ve dini nedenlere dayandırdığını ve kendisine yöneltilen eleştirilere aldırmadığını söyledi.

Pakistanlı muhafazakar bir baba olarak kararını verdiğini söyleyen Afridi, ”kızlarım iç mekanlarda oynanabilecek tüm oyunları oynayabilirler ancak halka açık spor aktivitelerinde yer alamazlar” ifadelerini kullandı.

Kriketteki agresif vuruş stiliyle ”Boom Boom Afridi” olarak adlandırılan ünlü oyuncu, kızlarının harika sporcular olduğunu ancak sadece iç mekan oyunlarına izin vereceğini belirtti.

Kitabın editörü Wajahat Saeed Khan ise Afridi ile aynı fikirde değil. Eleştirilerin yöneldiği bir diğer isim olan Khan, yaptığı açıklamada ”tamamen farklı bir fikrim var, kızlarım yapmak istedikleri her şeyi yapabilirler” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2235 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2190 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2145 kere okundu.