Diğer Sporlar, Dünya

Uluslararası spor federasyonları transseksüel sporcular için yeni kurallar üzerinde fikir birliğine vardı

Alan Savunması

Aralarında bisiklet sporunun dünya çapındaki yönetim birimi olan Uluslararası Bisiklet Birliği’nin de dahil olduğu bir grup federasyon, bir araya gelerek trans kadın sporcuların yarışlarda yer alabilmeleri için gerekli kuralların oluşturulması konusunda fikir birliğine vardı.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), geçtiğimiz hafta İsviçre’nin başkenti Lozan’da bir dizi uluslararası spor federasyonun temsilcilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ana gündem maddesi, transseksüel sporcuların yarışlarda yer alabilmesi için gerekli kuralların oluşturulmasıydı. Toplantıda, ilgili spor branşı ve disiplinlerden cis ve trans atletler de yer aldı.

Outsports’un haberine göre, sunumlar ve tartışmalarla dolu bir günün ardından, Uluslararası Paralimpik Komitesi, Uluslararası Tenis Federasyonu, Uluslararası Kürek Federasyonu, Uluslararası Golf Federasyonu ve IAAF trans atletlerin yarışlarda yer alabilmesi için oluşturulması/düzenlenmesi gereken kurallar hakkında fikir birliğine vardı.

Federasyonların hemfikir olduğu gerekli kuralar şunlar:

  • Kadın sporcular için adil ve eşit fırsatlara bağlı kalınmaya devam edilmelidir.
  • Kabul edilemez derecede adaletsizlik yaratmamak kaydıyla, trans kadınların “kadın” kategorisine dahil edilmesi, gerekli uygunluk standartlarıyla desteklenmelidir.
  • Trans sporcuları kabul etmeyi amaçlayan kurallar, ilgili spora özgü olmalı ve ilgili uluslararası federasyon tarafından tasarlanmalıdır.
  • Testosteron, erkekler ve kadınlar arasındaki performans farkını oluşturan en önemli etkendir. Bu sebeple erkek ve kadın sporcuları ayırmak için serum testosteron seviyesi ölçümü yapılmalıdır.
  • Bu amaçla uygunluk düzeyi için sporcuların testosteron kullanmasına karar veren bir federasyon, kadın kategorisine uygunluk için ilgili sporcuların testosteron seviyesini 5 nanomol veya altında bir değerle sabitlemelidir.
  • Federasyonlar, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu için bu araştırmaları teşvik edecek çalışmalarda bulunmalıdır.

Kararların, 2020’de bir düzenleme haline getirilerek yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Daha önce Kanadalı trans kadın bisikletçi Rachel McKinnon bisiklet yarışında dünya şampiyonu olmuş ve spor kamuoyunun tepki ve transfobik söylemleriyle karşılaşmıştı. Birleşik Krallık spor medyası, uzun süre transseksüel bir bisikletçinin dünya şampiyonu olmasını diğer kadınlara yapılmış bir adaletsizlik olarak yorumlanmıştı.

McKinnon ise kendisini eleştirenlere “Trans kadınların rekabet etmelerini engelleyerek ve hormon tedavisi görmelerini isteyerek insan haklarını reddediyorsunuz” yanıtını vermişti.

Son olarak da bir diğer Kanadalı trans kadın bisikletçi Evelyn Sifton, sosyal medya hesabı üzerinden “Yenilmedim ama kalbim kırıldı” başlıklı bir açıklama yayımlayarak transseksüel bir sporcu olarak pistlerde ve pist dışında maruz kaldığı transfobi hakkında konuşmuştu. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Kadın belediye başkanı, mesaiye pedal çevirerek başladı
...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Cinsel tacize uğrayan poker oyuncusu, canlı canlı yakılarak öldürüldü
...
Naomi Osaka, kendisine “spora politika karıştırma” diyenlere yanıt verdi

Popüler Haberler

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

500 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

430 kere okundu.