Diğer Sporlar, Dünya

Naomi Osaka, kendisine “spora politika karıştırma” diyenlere yanıt verdi

Alan Savunması

Amerika Açık’ı şampiyon tamamlayan ve turnuva boyunca taktığı maskelerle ırkçı polis şiddetini protesto eden Osaka, bu davranışı nedeniyle kendisini eleştirenlere yanıt verdi.

Naomi Osaka, Amerika Açık tek kadınlar finalinde Victoria Azaranka’yı mağlup ederek şampiyonluğa ulaştı.

Henüz 22 yaşında olan genç tenisçi, bu şampiyonlukla birlikte kariyerindeki başarılara bir yenisini daha ekleyerek hem Amerika Açık‘a damga vurdu hem de tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Fakat Osaka’nın dikkatleri üzerine çekmesindeki tek etken turnuvada şampiyonluğa ulaşması değil. Osaka turnuva boyunca, ABD’de polis şiddetiyle ölen ve yaralanan siyahi yurttaşları unutturmayıp ABD hükümetini protesto etti.

Haiti asıllı bir Japon olan ve bu sebeple Japonya’da pek çok kez ırkçı saldırılara maruz kalan Osaka, bu protestoyu turnuva boyunca taktığı mesaj amaçlı maskeleriyle yaptı.

22 yaşındaki tenisçi, siyahilerin polis tarafından öldürülmesini protesto etmek için maçlara ırkçı şiddet kurbanı George Floyd, Breonna Taylor, Ahmaud Arbery, Elijah Mclain, Tamir Rice ve Trayvon Martin’in adlarının yazılı olduğu maskelerle çıktı.

“Buna inansanız iyi olur”

Bu hareketiyle hiç şüphesiz pek çok insanın takdirini kazanan Osaka, pek çok eleştiri ve tepki de aldı. Sosyal medyadan “sporcuların siyasete karışmaması gerektiği” yönünde eleştiriler alan Osaka, bu eleştirilere sosyal medyadan yanıt verdi.

Bu mesajların kendisini motive ettiğini söyleyen Osaka, şu ifadeleri kullandı:

“Spora politika karıştırmamamı söyleyen herkes -ki bu durum asla politikayla bağdaştırılamaz- kazanmam için bana gerçekten ilham verdi. Bu tavrımla mümkün olduğunca uzun süre televizyonunuzda kalmaya çalışacağıma inansanız iyi olur.”

Daha önce de yaşamıştı

Naomi Osaka, Haziran ayında da George Floyd‘un gözaltına alınırken polis şiddetiyle öldürülmesine ilişkin bir açıklamada bulunarak, bu olay karşısında sessiz kalanları eleştirmiş ve yine siyasete karışmaması yönünde tepkiler almıştı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Sana olmuyorsa hiç yaşanmıyor demek değildir. Bu, sessiz kalmanın ve silahsız bir adamın öldürülmesi hakkında paylaşımda bulunmadan önce yağmalamalar hakkında paylaşımda bulunmanın ihanet olduğu bir dönem” ifadelerini kullanan Osaka’ya tepki göstermiş ve “sporcuların siyasete karışmaması gerektiği” yönünde söylemlerde bulunmuştu.

Osaka bu ifadeleri kullanan kullanıcılara tepki göstererek “Bazı insanların, sporcuların siyasete karışmaması ve sadece kendilerini eğlendirmesi gerektiğini söylemesinden nefret ediyorum. İlk olarak, bu bir insan hakları konusudur. İkincisi, size benden daha fazla konuşma hakkı veren şey nedir? Bu mantıkla, IKEA’da çalışanların sadece “GRÖNLID” (3’lü kanepe) hakkında mı konuşması gerekiyor?”  yanıtını vermişti.

Haber fotoğrafı: Naomi Osaka – Instagram

İlginizi Çekebilir

...
Olimpik Kadın Boks Milli Takımı’ndan 3 madalya
...
2 yılda 258 bisikletli trafikte can verdi: Kazaların tamamında suçlu araçlar
...
Ünlü kayakçı Lindsey Vonn, selülitli fotoğrafını paylaşıp isyan etti!
...
Karoas+’dan “Aseksüel ve Gamer” etkinliği

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

625 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

605 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

560 kere okundu.