Diğer Sporlar

Türkiye Wushu Federasyonu skandalı meclis gündeminde: İnceleme ve soruşturma bekliyoruz

Alan Savunması

CHP’li Murat Bakan, Türkiye Wushu Federasyonu hakkında çıkan haberlere ve federasyonun savunma olarak yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. CHP’li Bakan, “Bakanlığın, bir haftadır gündemden düşmeyen ‘ciddi iddialara’ dair inceleme ve soruşturma başlatmasını, gereken adli ve idari işlemleri uygulamasını bekliyoruz” çağrısında bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye Wushu Federasyonu‘nun hakkında çıkan haberlerle ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Daha önce konuyu Meclis gündemine de taşıyan Murat Bakan, “İnsan, Wushu Federasyonu Başkan’nın fantastik açıklamasını okuduktan sonra, hayata bambaşka bakıyor… Böylesine fantastik bir savunmayı hiçbir siyasetçi kurgulayamazdı! Federasyonla ilgili iddialara yanıt olmayan, ciddiyetten uzak bu ‘savunma’; yüzlerde gülümseme bıraksa da, bir yandan iddiaların gerçekliğine dair ipucu oluyor, diğer yandan federasyon başkanının arkasındaki ‘siyasi gücü’ de net bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.

“İnceleme ve soruşturma başlatılmasını bekliyoruz”

CHP’li Bakan, şöyle devam etti: “Fakat maalesef muhatabımız fantastik başkan ve fantastik kurgu denemeleri değil. Muhatabımız, ilgili bakanlık! Bakanlığın, bir haftadır gündemden düşmeyen ‘ciddi iddialara’ dair inceleme ve soruşturma başlatmasını, gerçekleri ortaya çıkararak, gereken adli ve idari işlemleri uygulamasını bekliyoruz.”

Konu meclis gündemine taşındı

CHP’li Murat Bakan, wushu sporcusu Elif Akyüz’ün aynı turnuvaya hem hakem hem de sporcu olarak katılmasını Meclis gündemine taşımıştı. Murat Bakan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun cevaplaması için sunduğu önergesinde şu soruları sormuştu:

>> Kamuoyuna yansıyan Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz’ün aynı turnuvaya hem hakem hem sporcu olarak katıldığı; Akyüz’ün, annesinin ve kendisinin de dahil olduğu hakemlerin değerlendirmesiyle şampiyon olduğu iddialarına yönelik açıklamanız nedir?

>> Söz konusu iddialar çerçevesinde; TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz, aynı turnuvada hem hakem hem sporcu hem şampiyon olan kızı, kızının katıldığı ve şampiyon olduğu turnuvada hakem olan eşi ve bu durumla ilgili sorumluluğu olan diğer kişilerle ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

>> TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz hakkında, haksızlık yaptığı iddiasıyla açılan davalar olduğu bilgisinden hareketle; Başkanvekili Akyüz hakkında yürütülen başka soruşturmalar var mıdır? Bunların akıbeti nedir? (ASK)

(BirGün)

İlginizi Çekebilir

...
Yüzlerce avukattan ortak bildiri: LGBTİQ+ hakları insan haklarıdır
...
Büşra Ün: Hâlâ kupalarımla değil engelli oluşumla tanınıyorum
...
Spor tarihinin en büyük cinsel istismar skandallarından biri Netflix belgeseli oldu: Athlete A
...
Kadın güreşçi Sasha Banks’e tecavüz etmek istediğini söyleyen Sammy Guevara tedavi edilecek, maaşı kadın merkezine aktarılacak

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

280 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

265 kere okundu.