Diğer Sporlar, Dünya

Trans kadın sporcuların haklarını elinden alan tasarı, resmen yasalaştı

Alan Savunması

ABD’de transseksüel öğrencilere yönelik tasarlanan ve trans kadın öğrencilerin spora katılımını engelleyen tasarılarından ilki, resmen yasalaştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bazı eyaletlerde uzun süredir tartışılan ve öğrencilerin, okullarda farklı spor branşlarındaki takımlara seçilirken cinsiyet kimliklerine değil, doğumda kendilerine atanan cinsiyetlerine bakılmasını emreden düzenlemelerden ilki, pazartesi günü resmen yasalaştı. (Bkz.: House Bill 500)

Idaho, Amerika Birleşik Devletleri’nde trans kızların, kız ve kadın sporlarına katılmasını engelleyen ve bu kimselerin bu branşlarda rekabet edebilmeleri için cinsiyet testlerinden geçmeleri gerekliliğini yasallaştıran ilk eyalet oldu. Yasa, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

TIKLAYIN- Trans kadın sporcuların cinsiyet kimlikleriyle spor yapmasını engelleyen tasarı, meclisten geçti

Devlet okulları, kolejler ve üniversitelerdeki tüm spor takımlarında trans kadın sporcuların mücadele etmesini yasaklayan tasarı, 20 Şubat Perşembe günü mecliste oy çoğunluğuyla kabul edilmiş ve son kararı vermesi için Idaho Valisi Brad Little‘a sunulmuştu.

“Kadın Sporlarında Adalet” adı verilen tasarı, pazartesi günü Little tarafından imzalandı. Ayrıca Vali Little, transseksüellerin, doğumda kendilerine atanan ve kimlikte yer alan cinsiyetlerini, cinsiyet kimliklerine uyacak şekilde değiştirmelerini yasaklayan bir yasa tasarısı da imzaladı. (Bkz.: House Bill 509)

2018 yılında da, kişilerin doğumda kendilerine atanan cinsiyeti değiştirmelerinin engellenmesine yönelik bir tasarı sunulmuş ancak federal mahkeme bunu reddetmişti.

Tennessee, New Hampshire, Washington, Georgia, Missouri, Indiana, Alabama ve Arizona eylatleri de transseksüel sporcuların katılımını kısıtlamak için yasa tasarısı üzerinde çalışsa da Idaho bu mevzuatı yasalaştıran ilk eyalet oldu.

TIKLAYIN- Trans kadın sporcular davasına Adalet Bakanlığı da katıldı: “Trans kadınlar kadın değildir”

“Kadın ve kız sporcuları koruyoruz”

Kanun, Idaho devlet okulları ile üniversitelerine bağlı veya ona bağlı herhangi bir spor programında, biyolojik cinsiyete dayalı spor takımlarına nasıl olması gerektiğini de açıklıyor: Erkekler, erkekler veya erkekler; kadınlar, kadınlar veya kızlar; ve karma veya karışık.

Vali Little, yasayı imzaladıktan sonra herhangi bir açıklama yapmazken, Idaho Eyalet Senatörü Mary Souza, “Kız ve kadınlar için kadın sporlarını kurtarmak dışında hiçbir şey yapmaya çalışmıyoruz” diye konuştu.

“Tasarı, kadın ve kızları koruyor”

Barbara Ehardt
Fotoğraf: İdahoed News

Başından beri yasayı savunan Idaho Temsilciler Meclisi Üyesi Barbara Ehardt da karar sonrası New York Times’a konuştu.

Eski bir kadın baskebol takımı koçu da olan Ehardt, “Bu tasarı, spor yapan kadın ve kızlara fırsat sağlanmasını sürdürülmesini öngörüyor. Biyolojik erkeklere karşı fiziksel olarak rekabet edemeyiz. Bunu yapamayız. Bu fırsatlar kaçtıktan sonra da geri alamayız. Bu tam anlamıyla takımları ve toplulukları parçalayabilir” ifadelerini kullandı.

“Ayrımcı ve anayasaya aykırı”

Öte yandan resmi internet sitesinden bir açıklama yapan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) de yasanın, Idaho’lu transseksüellerin haklarını ihlal ettiğini söyledi:

“Idaho ACLU olarak Vali Brad Little’ın ayrımcı, anayasaya aykırı ve derinden yaralayıcı anti-transseksüel yasayı imzalama kararını kınıyoruz. İş dünyası, inanç, tıp, eğitim ve atletizm topluluklarından liderler, bu kararı ve valinin küresel bir salgın sırasındaki öncelikleri hakkında söylediklerini unutmayacaklar. Tüm Idaho’luları, Little’a e-posta göndermeye, aramaya ve tweet’lemeye çağırıyoruz. Halkımızın sağlığı ve refahı için bir araya gelmeliyiz”.

“Ortada olmayan bir sorun çözülmeye çalışılıyor”

Idaho’da bulunan Boise Devlet Üniversitesi’nde okuyan bir koşucu olan Lindsay Hecox da, tasarının, kendisi gibi insanları haksız yere hedeflediğini söyledi.

CNN’e konuşan ve haklarının ellerinden alındığını söyleyen Hecox, şu ifadeleri kullandı:

Bu tasarının destekçileri asla orada olmayan bir sorunu çözmeye çalışıyor. Özellikle benim gibi insanları ve tüm trans kadın atletleri hedef alıyor ve sporda rekabet etme fırsatından yoksun bırakıyor. Bu haksız, gereksiz ve ayrımcı yasa, düzenli antrenmanların ve atletik rekabetin hayatımıza olan önemini görmezden geliyor.”

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1845 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1760 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1700 kere okundu.