Diğer Sporlar, Dünya

Trans kadın sporcuların cinsiyet kimlikleriyle spor yapmasını engelleyen tasarı, meclisten geçti

Alan Savunması

ABD’de transseksüel öğrencilere yönelik tasarlanan ve trans kadın öğrencilerin spora katılımını engelleyen yasa tasarılarından ilki meclisten geçti.

ABD’de ilk olarak Ocak ayında Tennessee eyaletinin milletvekili Bruce Griffey‘nin adımıyla başlayan ve lise ve ortaokuldaki trans kadın öğrencilerin, cinsiyet kimlikleriyle spor yapmalarını engelleyen yasa tasarılarında ilk somut adım atıldı.

TIKLAYIN- Milletvekilinden transfobik yasa tasarısı

Öğrencilerin, okullardaki farklı spor branşlarındaki takımlara seçilirken cinsiyet kimliklerine değil, doğumda kendilerine atanan biyolojik kimliğine bakılmasını emreden yasa tasarısını, Tennessee’nin ardından New Hampshire, Washington, Georgia, Tennessee, Missouri, Indiana, Alabama, Arizona ve Idaho eyaletleri de yürürlüğe koyacaklarını söylemiş ve temsilciler bu doğrultuda çalışmalara başlamıştı.

TIKLAYIN- ABD’de transseksüel öğrencilerin spor yapmasının engellenmesi yasalaşıyor

Diğer eyaletlerde tasarı üzerinde çalışmalar sürerken Idaho’da bu doğrultuda ilk ciddi adım atıldı ve trans kadın öğrencilerin, ilgilendikleri spor branşının “Kadın” kategorisinde yer almalarını yasaklayan yasa tasarısı meclisten geçti.

Eyaletteki okullarda hiçbir trans kadın sporcu bulunmamasına rağmen, Idaho Eyalet Senatosu pazartesi günü toplandı ve anayasaya aykırı olduğu yönündeki tüm uyarılara rağmen oyladı. Tasarı, 11’e karşı 24 oyla kabul edildi.

ABD Anayasasında yer alan 1972 Eğitim Değişiklikleri Yasası, kadınların da spor faaliyetlerinde yer alabilmesinin önünü açmasıyla biliniyor ve okul sporları da dahil olmak üzere eğitimde cinsiyet ayrımcılığını yasaklıyor.

Devlet okulları, kolejler ve üniversitelerdeki tüm spor takımlarında trans kadın sporcuların mücadele etmesinin yasaklayan tasarı, çarşamba günü Senato Başkanı Brad Little’a sunulacak. Little’nın imzalaması halinde tasarı, yasalaşarak resmen yürürlüğe girecek.

“Var olmayan bir sorun çözülmeye çalışılıyor”

Yasanın anayasaya ve insan haklarına aykırı olduğunu söyleyen LGBTİ+ ve insan hakları savunucuları ise senatonun kararı sonrası tepkili.

Konuyla ilgili konuşan Vox’a konuşan Idaho Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği Politika Direktörü Kathy Griesmyer, “Bu tasarı, transseksüel öğrenci sporcuların okul topluluklarına katılmalarını tam olarak engellemesinin yanı sıra var olmayan bir sorunu çözmeye çalışıyor” dedi. 

Griesmyer, “Idaho, şimdiye kadar kadın sporlarında yarışan trans kadınlarla ilgili herhangi bir problem yaşamadı. Bu, anayasaya aykırı ve kötü niyetli bir tasarı. Trans kadınlara sporda ortamlarında saygı duyulmasını engelliyor. Idaho’daki transseksüel toplulukların medeni haklarını savunmak için kesinlike bir dava dava açacağız”.

“Trans sporcuları intihara sürükleyebilir”

Öte yandan, Human Rights Campaign (İnsan Hakları Kampanyası) isimli grup, sporcuların cinsiyet kimliklerine değil doğumda kendilerine atanan cinsiyet doğrultusunda değerlendirilmesini öngören yasa karşısında bir aksiyon aldı.

Grup, çeşitli STK’larla birlikte Perşembe günü Idaho milletvekillerine konuyla ilgili bir mektup yazdı. Mektupta, “Bu tasarıdan etkilenecek öğrenciler, depresyon yaşama ve intihar da dahil olmak üzere kendine zarar verme konusunda en savunmasız kişiler arasında yer alıyor” ifadeleri kullanıldı.

Washington Times’a göre, mektubu imzalayan 10 grup arasında Ulusal Eğitim Derneği, Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Derneği, Amerika Çocuk Refahı Birliği ve Ulusal PTA yer alıyor.

“Yasa eşitlik getirecek”

Öte yandan bu yasayı destekleyenler ise trans kadın sporcuların fiziksel bir avantajları olduğunu ve bu sebeple yasanın gerekli olduğunu belirtiyor.

Destekçiler, trans kadın sporcuların “Kadın” kategorisinde rekabet etmelerine izin vermenin, Tıtle IX (1972 Eğitim Değişikliklerinin bir parçası olarak kabul edilen federal bir sivil haklar yasası) tarafından sağlanan sporlar yoluyla sağlanan atletik, ekonomik ve kendi kendine gelişme fırsatlarını sınırlayabileceğini ileri sürüyor.

Huffpost‘ta yer alan habere göre Idaho Temsilciler Meclisi Üyesi Barbara Ehardt, senatodaki oylamadan kısa bir süre önce yaptığı konuşmada “Bu tasarı, spor yapan kadın ve kızlara fırsat sağlanmasını sürdürülmesini öngörüyor” dedi.

İlginizi Çekebilir

...
Annie Tagoe: Kabul görmek için cildimi ağartmam gerektiğini hissettim
...
Athlete A, buz dağının görünen kısmı: Bir grup kadın jimnastikçinin onlarca yıl cinsel istismara maruz kalışının hikayesi
...
Türkiye İzcilik Federasyonu’ndan Onur Haftası’yla ilgili flaş homofobik açıklama!
...
Elina Svitolina: Şu anda bize sunulan koşullar ideal değil, tenis oynamanın mantıklı olduğundan emin değilim

Popüler Haberler

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

285 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

270 kere okundu.