Diğer Sporlar, Dünya

Tartışmalar sürüyor: “Erkek egemen bir sektörde hem güçlü ve kadınsı hem de seksi olabilirsiniz”

Alan Savunması

Rakipleri ve dövüşseverler tarafından sık sık “dövüşçü değil, Instagram modeli” eleştirilerine maruz kalan MMA yıldızı Valeria Loureda’ya ünlü şarkıcı Demi Lovato’dan destek geldi.

Kadın siklette adeta bir hegemonya kuran 22 yaşındaki MMA yıldızı Valeria Loureda, mayıs ayında sosyal medya hesabı üzerinden bir direğin etrafında striptiz yaparmışçasına dans ettiği videoları paylaşmış ve bazı dövüşseverlerin yanı sıra rakipleri olan kadın dövüşçülerin de hedefi haline gelmişti.

UFC yıldızı Macy Chiasson, sık sık ‘dövüşçü değil, Instagram modeli’ sözüyle eleştirilen Loureda’nın bu videosunu paylaşarak “Yalnızca gelecekteki liderlerimize değil, aynı zamanda buradaki iğrenç kadın düşmanı adamlara da iletmeye devam etmek istediğimiz mesaj bu mu? Dövüşmek ve rol model olmak için mi buradayız yoksa erkek takipçilere striptiz yapmak için mi?” yazmıştı.

Loureda da Chiasson’un bu eleştirilerine bir dizi tweetle yanıt verdi ve şunları söyledi.

Kadınlar sadece bir şeyi değil, çok daha fazlasını yapabilir. 2 yaşımdan beri kavga ediyorum ve tıpkı sizin gibi dövüşmekten başka ilgi alanlarım var. Dans etmeyi seviyorum, bu kadar basit. Erkek egemen bir sektörde hem güçlü, kadınsı ve seksi hem de baş belası bir kadın olabilirsiniz.”

“Kadınlar hem güçlü hem seksi olabilir”

Ancak Loureda, geride kalan hafta yaptığı bir paylaşımla, mayıs ayında zirve yapan tartışmaların fitilini yeniden ateşledi.

Loureda, bir maç sonunda hırslı bir şekilde zaferini kutlarken çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak kendisine Instagram modeli diyenlere göndermek yapmak amacıyla “Sadece bir Instagram modeli” notunu paylaştı.

Bunun üzerine Loureda’ya sürpriz bir destek geldi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla dövüş sporlarına olan ilgisini sık sık belli eden ABD’li şarkıcı Demi Lovato, Loureda’nın bu paylaşımını Instagram’ın hikayeler bölümünde paylaşarak 22 yaşındaki dövüşçüye destek oldu.

Lovato, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Şu baş belası patron kadına bir bakın. İnsanların sizi tanımlamasına veya sizi bir kutuya koymasına asla izin vermeyin. Bu dövüş sanatçısı, göründüğünden çok daha fazlası. İnsanların, dış görünüşlerinden dolayı kadınları bir kutuya koymak yerine başkalarının potansiyelini tanımalarının zamanı geldi. Kadınlar hem güçlü hem seksi olabilir. Islıklanmaya devam et”

Loureda ise Lovato’nun bu paylaşımını Twitter hesabında “Seni seviyorum Demi. Sana çok fazla hayranlık duyuyorum” notuyla paylaşarak kendisine teşekkür etti.

İlginizi Çekebilir

...
Olimpik Kadın Boks Milli Takımı’ndan 3 madalya
...
2 yılda 258 bisikletli trafikte can verdi: Kazaların tamamında suçlu araçlar
...
Ünlü kayakçı Lindsey Vonn, selülitli fotoğrafını paylaşıp isyan etti!
...
Karoas+’dan “Aseksüel ve Gamer” etkinliği

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

620 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

595 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

550 kere okundu.