Dünya - Futbol - Kasım 9, 2019

Talat Tuncel: “Erkek futbolunda altyapıya verilen önem kadınlara da yansıtılmalı”

Türkiye’de kadın futbolunun gelişimine yönelik açıklamalarda bulunan A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Talat Tuncel, kadın futbolunun gelişimi için Süper Lig ve TFF 1. Lig’de yer alan kulüplerin takım kurmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye A Milli Kadın Futbol Takımı, UEFA Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası Grup Eleme maçında bugün Hollanda ile karşılaşacak. Teknik direktör Talat Tuncel, saat 19:00’da İzmir Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı’nda oynanacak karşılaşma öncesi Anadolu Ajansı‘na açıklamalarda bulundu.

“Süper Lig kulüpleri takım kurmazsa kadın futbolunun ilerlemez”

Son Dünya Kupası ikincisi ve Avrupa şampiyonu ile karşılaşacaklarını ve bunun önemini bilerek iyi bir hazırlık yaptıklarını belirten Tuncel, yaptığı açıklamada kadın futbolunun Türkiye’deki durumunu değerlendirdi.

Türkiye’de erkek takımlarında altyapıya verilen önemin kadınlara da yansıtılması gerektiğini belirten Tuncel, “Bu olursa, buna federasyonun da desteğiyle belki iyi şeyler olur. Süper Lig ve 1. Lig kulüpleri takım kurmazsa kadın futbolunun ilerleyeceğini düşünmüyorum.” dedi.

Dünyada kadın futboluna çok fazla ilginin olduğunu belirten Tuncel, şu ifadeleri kullandı.

“Umarım biz de bu konuda bir atılımda bulunuruz. Yeni yönetimimiz de buna destek çıkar ve kadın futbolu dünyada bir yere gelir ama bunun çok kısa bir zamanda olması mümkün değil. Çünkü kadın futbolunda başarı sağlayan ülkeler, yavaş yavaş, altyapıdan başlayarak bu seviyeye geldiler. Bizim öncelikle altyapıya çok önem vermemiz gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir