Basketbol, Diğer Sporlar, Dünya, Futbol, Voleybol

Sporda Kadın: “Temel amacımız kadın sporcular için bir alan açmak”

Alan Savunması

Mehmet Salih Kurkut — Sporda toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle video içerikler üreten Sporda Kadın platformunun kurucusu Esra Küçükyalçın, temel amaçlarının kadın sporculara görünürlük kazandırmak olduğunu söyledi.

Türkiye sporunda hem sahalarda hem saha kenarında hem de spor medyasında ataerkil düşünce hüküm sürse de buna karşı çıkıp bu düzeni değiştirmeye çalışan platformlar da yok değil.

FemSport bu örneklerden biri ancak tek örnek değil, zira Sporda Kadın platformu da bu konuda nitelikli içerikler üretiyor.

2019 yılının ilk yarısında Esra Küçükyalçın tarafından hayata geçirilen Sporda Kadın platformu, kadın sporcuları odağına aldığı yayın politikasında görsel içerikler üretiyor.

Özellikle YouTube’ta hayli aktif olan platform, Türkiye’de kadın spor paydaşlarıyla video-röportaj ve video-söyleşiler gerçekleştirerek kadın sporcuların görünürlüğünü arttırmaya çalışıyor.

Küçükyalçın ile Sporda Kadın platformunu konuştuk…

“Temel amacımız kadın sporcular için bir alan açmak”

İlk kez duyanlar için Sporda Kadın nedir?

”Sporda kadın”, 2019’da kurulan veiçeriklerinde kadın sporculara yer veren bir sosyal girişim. Ağırlıklı olarak video içeriklere yer veren, bu doğrultuda içerik üreten bir platform olmakla birlikte bu videoların tümünde kadın spor paydaşlarına yer vermekteyiz. Zira kadın sporcuları medyadaki görünürlüğü çok ama çok yetersiz. Bu alanda iyi bir reytingimiz var, kadın sporcular odaklı yayın yapan platformlar içinde ilk 5’te yer alıyoruz”.

Sporda Kadın ile amaçladığınız şey nedir?

Temel amacımız kadın sporcuların görünürlüklerini arttırmak, erkek sporcular odaklı medyada yeni bir pencere açarak kadın sporcular için de bir alan açmak. Zira ülkemizde spor ”erkek işi” olarak yorumlanıyor, hal böyle olunca da kadın sporcuları ön plana çıkarmak hayli zor oluyor. Biz de alanında gerçekten başarılı sporcularımız ön plana çıkararak genç kızlara bir rol model olmalarına katkı sunmaya çalışıyoruz.

“Video içerikler üretiyoruz”

Sporda Kadın kapsamında ne tür içerikler üretiyorsunuz?

Türkiye’de sporun içinde yer alan tüm kadınlara odaklanmış durumdayız. Ağırlıklı olarak görsel içerik üretmekle birlikte genelde kadın sporcularla video-röportajlar yaparak bunları başta YouTube olmak üzere Instagram gibi görsel içerik temelli uygulamalarda paylaşıyoruz.

Birlikte içerik ürettiğiniz isimlerden ilk akla gelenler kimler?

Spor psikoloğu Eylem Şenkal, Fransa’ya transfer olan milli basketbolcu Merve Aydın gibi spor sektöründe önemli isimlerin olduğu 20′ e yakın Instagram ve YouTube canlı yayını gerçekleştirdim. Yanı sıra Kovid-19 salgını öncesinde de spor yorumcusu ve gazeteci Banu Yelkovan, milli güreşçi Evin Demirhan ve A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör gibi Türkiye’de kadın sporunun önde gelen isimleriyle röportajlar gerçekleştirdim.

“Kadın sporcular, sosyal medyayı yeterince doğru kullanamıyor”

Türkiye’deki kadın sporcuları düşündüğünüzde veya şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz röportajlar sonucunda mutlaka bir gözleminiz olmuştur. Sizin yaptığınız çıkarım ne oldu?

İlk olarak şunu kesinlikle söylemeliyim ki ne yazık ki ülkemizdeki kadın sporcular sosyal medyayı doğru kullan(a)mıyor. Ülkemizde binlerce kadın sporcu var ama baktığımız zaman bunların çok ama çok büyük bir kısmı en azından sosyal medyadaki görünürlüklerini arttırmak, PR çalışmalarını gerçekleştirmek konusunda çok eksikler. Düzenli paylaşım yapmıyorlar ve böyle olunca silik bir imaj çiziyorlar. Ben sponsor bulmak konusunda eksiklerinin de bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Sporcular sosyal medyada ön plana çıkacak içerikler üretmeli. Özellikle algı, günümüzde çok önemli

“Ne yazık ki bir gelir kaynağımız yok”

Sürdürülebilirliği sağlayabiliyor musunuz?

Pek çok genç platform gibi bizim de karşılaştığımız en büyük engel sürdürülebilirlik. Dijital medyada, varlığını sürdürebilmeniz için bir gelir kaynağınızın olması çok önemli. Bunu kaynağı yola çıkarken ya da yolda sağlayabilirseniz her şey sizin için çok kolaylaşır ancak bu iki seçeneği gerçekleştirmek de ne yazık ki çok zor. Sporda kadın olarak şimdilik bir sponsorumuz, reklam anlaşmamız veya bir gelir kaynağımız yok. Umarım yakın zamanda buna bir çözüm yaratabiliriz.

Buraya tıklayarak Sporda Kadın’ın internet sitesine ulaşabilirsiniz..

İlginizi Çekebilir

...
Belçika’da Kadın Basketbol Milli Takımı hakkında homofobik ve cinsiyetçi ifadeler kullanan yorumcuya ekran yasağı
...
Tokyo 2020’de Kanada’nın tüm madalyaları kadın sporculardan
...
Tokyo Olimpiyat Oyunları: Kadın sporcuların ‘cinsellik çağrıştıran’ görüntüleri yayımlanmayacak
...
Japon LGBTİ+ aktivistleri, Olimpiyat Oyunları’nın LGBTİ+ Eşitlik Yasası için hükümeti baskı altına alabileceğini söylüyor

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2190 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2125 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2095 kere okundu.