Basketbol, Dünya

Somali’de kadınlar, silahlı çetelerden saklanarak gizlice basketbol oynuyor

Alan Savunması

Somali’de kadınlar için basketbol oynamak oldukça zor. Bu spora gönül vermiş kadın sporcular ve koçları, ülkedeki silahlı çetelerden saklanarak gizlice antrenman yapıyor.

Somali’de kadın basketbolcuların antrenman yapması hiç de kolay değil. Onları zorlayan ise ne sıcak hava, ne de sportif zorluklar.

Onlar, ailelerinin küçümsemelerine ve kadınların alenen spor yapmaması gerektiğini düşünen zihniyetle mücadele ediyor. Hatta silahlı kişilerin saldırı tehdidine bile göğüs geriyorlar.

20 yaşındaki Fardawsa Omar Ahmed, yaşadığı zorlukları “Açıkça oynayacağımızı söyleyemeyiz. Kıyafetlerimizi ve ayakkabılarımızı okul çantalarına koyup onları sahaya taşıyoruz ve okula gidiyormuş gibi yapıyoruz” sözleriyle açıkladı.

Fardawsa ailesinin onu oynamaktan caydırmak istediğini ama şimdi kabul ettiğini ifade ediyor. 40 yaşındaki Suham Hassan Sobran ise iç savaş patlak vermeden önce çocukken gönül verdiği basketbolda şimdi koçluk yapıyor.

Sobran’ın yanısıra Faduma Ali Abdirahman ve Nasra Muhammed şu anda 30 kadına eğitim veriyor. Altı çocuk annesi olan Abdirahman, bir zamanlar milli takımda oynamış.

Ülkedeki isyancılar hala şehrin büyük bir bölümünü elinde tutuyor. Kadınlar, onların saldırılarından korunmak için yüksek beton duvarların olduğu yapılarda antrenman yapıyorlar. İmkansızlıklar ve zorluklara rağmen bu spora gönül veren kadınlar, Somali’de bir lig kurmanın hayaliyle yaşıyor.

(TRT Spor)

İlginizi Çekebilir

...
Kadınlar EuroBasket 2021 Elemeleri’nde Türkiye ev sahibi olacak!
...
SON DAKİKA Kaybolan Cappie Pondexter, Los Angeles’ta bulundu
...
En son gözaltına alınmıştı: Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta da forma giyen WNBA yıldızı Cappie Pondexter kayboldu!
...
Liz Cambage: “2.03 cm boyunda, heteroseksüel bir sporcuyum ve seks yapmayı seviyorum”

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

620 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

595 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

550 kere okundu.