Dünya, Futbol

Simla Türker Bayazıt: “Kadına şiddetin üstünün örtülmesinin bahanesi olamaz”

Alan Savunması

Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, BM Kadın Birimi’nin Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele için başlattığı 25-10 Aralık tarihleri arasındaki 16 günlük aktivizm kampanyasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, 25 Kasım-10 Aralık Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günleri hakkında konuştu.

Sözlerine Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Tüpraş’ın desteğiyle Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından yürütülen HeForShe hareketine dahil oluşunun ardından geçen 2 yılı özetleyerek başlayan Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için hayata geçirdiği HeForShe hareketine dahil oluşumuzun üzerinden tam 2 yıl geçti. Bu süre zarfında hep daha aydınlık yarınlar için, kadın ve kız çocuklarının haklarını güvence altına alarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin sağlanması adına pek çok adımlar attık. Bu doğrultuda çeşitli çalışmalarla farkındalık yaratmaya çalıştık. Biz, sosyal fayda sağlamayı kendine hedef edinen kapsayıcı bir spor kulübüyüz. Bu anlayışla da bu iki yıla birçok çalışma sığdırdık. Kadına şiddete karşı geçtiğimiz yıl kapsamlı bir 16 günlük aktivizm kampanyası yürütmüştük. Bu sene yine güçlü bir duruşla ikinci kez kadına karşı şiddetle mücadele için 16 günlük bir dizi aktivizm etkinlikleri planladık. Aynı sorumluluk duygusuyla önümüzdeki yıllarda da bu desteğimizi sürdürmek istiyor ve geride kalan iki yıllık süreçte yaptıklarımızın üzerine daha da koyarak ilerlemek istiyoruz.”

“TAHAMMÜLÜMÜZ YOK!”

Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, Kulübün 16 Günlük Aktivizm Kampanyası kapsamında bu seneki mottosunun ‘Tahammülümüz Yok!’ olarak belirlenme sürecini ise şu şekilde anlattı: “Geçen sene neler yapmıştık, bunları hatırlayalım: 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında oynadığımız takım maçlarımızda, takımlarımız, ‘Kadına şiddet suçtur, ortak olma seyirci kalma’ pankartlarıyla sahaya çıkıp milyonlara bu mesajı iletmişti. Sporcularımızın ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin katılımıyla kadına şiddete karşı temsili bir koşu gerçekleştirmiştik. Ve faaliyet gösterdiğimiz 9 branştan sporcularımızın ve çok değerli, usta sanatçılarımız Sayın Selçuk Yöntem ve Ece Dizdar’ın seslendirdiği manifestomuzu yayınlamıştık. Bu kısa filmler pek çok ulusal kanalda yer almış, milyonlara ulaşıp ciddi bir yankı uyandırmıştı. Bu sene ise Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Tüpraş, hep beraber oluşturduğumuz çalışma grubumuzda kadına karşı mottomuzu “Tahammülümüz YOK!” olarak belirledik. Bu bağlamda bu ülkenin tüm kadınları ve bizlerle aynı hisleri paylaşan herkes adına söyleyebilirim ki artık hiçbir kadının yaşam hakkının elinden alınmasına, şiddet görmesine, saygısızlıklarla karşı karşıya bırakılmasına ‘Tahammülümüz YOK!.” Hiçbir gerekçe, hiçbir yaşanmışlık, hiçbir olay kadın ve şiddet kelimelerinin yan yana gelmesinin sebebi, kadına şiddetin üstünün örtülmesinin bahanesi olamaz. Kadına yönelik şiddet konusu da sürdürülebilir projelerde kalıcı çözüme katkı sağlamak, sunmak bizim için çok önemli, çok kıymetli. Hepimiz kadına, çocuğa şiddete karşı aynı hassasiyeti göstermeliyiz diye düşünüyorum.”

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

835 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

775 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

755 kere okundu.