Diğer Sporlar, Dünya, Futbol

Rapinoe’dan Olimpiyatlarda siyasi protesto yasağına tepki: “Sessiz kalmayacağız”

Alan Savunması

ABD’li futbolcu Megan Rapinoe, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)’nin sporcuların 2020 Tokyo Olimpiyatlarında siyasi mesaj vermesi ve protesto yapmasını yasaklamasına tepki gösterdi.

Olimpiyat Oyunları’nı düzenleyen organizasyon Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), perşembe günü yayımladığı bir kılavuzla, sporcuları 2020 Tokyo Olimpiyatlarında diz çökme, siyasi el hareketleri, işaretler veya siyasi mesaj içeren tişörtler giymemeleri konusunda uyardı.

Perşembe günü yayımlanan “Uluslararası Olimpiyat Şartının 50 Kuralı” isimli kılavuzda ilgili bölüm şöyle yer aldı:

“Olimpiyat sahalarında, mekanlarda veya diğer alanlarda hiçbir gösteri veya siyasi, dini veya ırksal propaganda yapılmasına izin verilmez.”

Kılavuzdaki ilgili yeni madde hakkında konuşan IOC Sporcular Komisyonu Başkanı Kirsty Coventry “Netliğe ihtiyacımız vardı ve kurallar konusunda netlik istiyorlardı” ifadelerini kullandı.

Rapinoe, tepkili

ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nın kaptanı Megan Rapinoe, IOC’nin protestoları yasaklamasıyla ilgili Cuma günü sosyal medya hesabından bir mesaj yayımladı.

Instagram hesabından, yumrukların havada olduğu bir görsel paylaşan Rapinoe, “Protestolar hakkında çok şey yapılıyor, protesto ettiğimiz şeyler hakkında çok az şey yapılıyor. Sessiz kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

İlk kez Meksika Olimpiyatlarında yapıldı

Tommie Smith ve John Carlos

1968 Meksik Olimpiyatı’nda Amerika adına yarışan iki siyahi atlet, olimpiyatın birincisi Tommie Smith ve yarışı üçüncü bitiren John Carlos, ödül töreninde unutulmayacak bir protestoya imza attılar.

Atletler, yoksulluğu sembolize etmek için yalın ayak çıktıkları kürsüde ABD marşı çaldığı sırada siyah eldiven geçirdikleri ellerini yumruk yaparak havaya kaldırdılar ve ABD’deki ırk ayrımcılığını protesto ettiler.

Protestoları olimpiyatta ikinci olan Peter Norman tarafından da desteklendi ve Norman kürsüye “İnsan Hakları İçin Olimpiyat Projesi Hareketi” kokartını takarak çıktı.

Milyonlarca insanın izlediği bu protesto eylemi büyük ses getirdi. Eylemi gerçekleştiren üç büyük sporcunun hayatları ise cezalarla, men edilmelerle, olimpiyat köyünden kovulmalarla geçti.

Rapinoe da yapmıştı

ABD Ulusal Futbol Ligi oyuncularından Colin Kaepernick, 2016’da, ülkede siyahlara uygulanan polis şiddetini protesto etmek için maçlarda oyun öncesi okunan milli marş sırasında ayağa kalkmayarak yerde diz çökmüştü.

Kaepernick’e ilk desteklerden biri ABD’de FC Reign futbol takımında forma giyen Megan Rapinoe’dan gelmişti. ABD’li futbolcu, milli maçlarda maç önlerinden okunan milli marş esnasında diz çökmüştü. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Koşu yapan kadınların %84’ü tacize uğruyor
...
Sporda yükselen ırkçılık: “Toplumsal hayata bu kadar etki eden bir durumun futbola yansımamasına imkan yok”
...
ONSIDE Fonu: Sporda toplumsal cinsiyet adaleti için çabalayan tüm genç feministlere çağrı
...
Meksika’dan Almanya’ya Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

440 kere okundu.