Diğer Sporlar, Dünya

Nihan Cabbaroğlu, beIN Sports’taki işinden istifa etti: “Kadın bir spikerseniz maç anlatımı size bir lütufmuş gibi sunuluyor”

Alan Savunması

beIN SPORTS ekranlarında spiker, muhabir ve yorumculuk yapan Nihan Cabbaroğlu, kanaldaki işinden istifa etti. Cabbaroğlu, “Kadın bir spikerseniz maç anlatımı size bir lütufmuş gibi sunuluyor” dedi.

Yaklaşık 3 yıldır spiker, muhabir ve yorumcu olarak beIN SPORTS ekranlarından izleyicilere seslenen Nihan Cabbaroğlu, yaptığı bir açıklamayla kanaldaki görevinden istifa ettiğini duyurdu.

TIKLAYIN- Başak Koç: “Kadından maç dinlemeye alışık bir toplum değiliz”

Cabbaroğlu, durumu sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımla duyururken, tecrübeli gazeteci, kaleme aldığı yazıda kadın bir spiker olarak cinsiyetçiliğe maruz kaldığına değindi.

“Eşitlik mücadelemi sürdüreceğim”

“Maalesef bir kadın spikerseniz maç anlatımı sizin işiniz olarak değil, size bahşedilmiş bir lütuf gibi görülüyor” diyen Cabbaroğlu’nun açıklaması şöyle:

“Kariyerimle ilgili çok önemli bir karar aldım. 2,5 yıldır görev yaptığım beIN Sports’taki işimden ayrıldım.

“Basketbol sahalarında yaptığım her yayının, anlattığım sayısız tenis maçının, stüdyo programlarının, futbol maçı anlatımımın, her karesinde emeğim olan “Rutinler” belgeselinin ve hazırladığım tüm içeriklerin altına imzamı atmış olmaktan gurur duyuyorum.

“9 yıllık spor yayıncılığı kariyerimin son 5 yılında aynı zamanda bir spor anlatıcısıyım. Anlattığım tüm branşlar içinde NBA, Euroleague ve diğer basketbol ligleri özetlerinin kalbimde çok özel bir yeri oldu. Çok güzel, destekleyici mesajlar aldım. Neredeyse kariyerimin başından beri hayalini kurduğum canlı basketbol maçı anlatmaya çok yaklaştığımı hissettim. Maalesef bir kadın spikerseniz maç anlatımı sizin işiniz olarak değil, size bahşedilmiş bir lütuf gibi görülüyor.

“Gurur duyduğum tüm bu işleri yaparken maruz kaldığım stres ve mental/fiziksel yorgunluğun iş sahasında aldığım keyfin önüne geçtiğini fark ettim. Sağlığım da bu süreçte olumsuz etkilendi.

“Hayatımın bundan sonraki döneminde ruhsal ve fiziksel sağlığımı ön plana almaya karar verdim. Eşit fırsatlar için mücadelemi sürdürüp, sevdiğim ve başarılı olduğumu düşündüğüm işimi, kendimi huzurlu ve mutlu hissettiğim ortamlarda yapmaya çalışacağım. Hayallerimden de vazgeçmeyeceğim 🙂 Benden desteklerini ve iyi dileklerini esirgemeyen herkese teşekkürler”.

View this post on Instagram

Kariyerimle ilgili çok önemli bir karar aldım. 2,5 yıldır görev yaptığım beIN Sports’taki işimden ayrıldım. Basketbol sahalarında yaptığım her yayının, anlattığım sayısız tenis maçının, stüdyo programlarının, futbol maçı anlatımımın, her karesinde emeğim olan “Rutinler” belgeselinin ve hazırladığım tüm içeriklerin altına imzamı atmış olmaktan gurur duyuyorum. 9 yıllık spor yayıncılığı kariyerimin son 5 yılında aynı zamanda bir spor anlatıcısıyım. Anlattığım tüm branşlar içinde NBA, Euroleague ve diğer basketbol ligleri özetlerinin kalbimde çok özel bir yeri oldu. Çok güzel, destekleyici mesajlar aldım. Neredeyse kariyerimin başından beri hayalini kurduğum canlı basketbol maçı anlatmaya çok yaklaştığımı hissettim. Maalesef bir kadın spikerseniz maç anlatımı sizin işiniz olarak değil, size bahşedilmiş bir lütuf gibi görülüyor. Gurur duyduğum tüm bu işleri yaparken maruz kaldığım stres ve mental/fiziksel yorgunluğun iş sahasında aldığım keyfin önüne geçtiğini fark ettim. Sağlığım da bu süreçte olumsuz etkilendi. Hayatımın bundan sonraki döneminde ruhsal ve fiziksel sağlığımı ön plana almaya karar verdim. Eşit fırsatlar için mücadelemi sürdürüp, sevdiğim ve başarılı olduğumu düşündüğüm işimi, kendimi huzurlu ve mutlu hissettiğim ortamlarda yapmaya çalışacağım. Hayallerimden de vazgeçmeyeceğim 🙂 Benden desteklerini ve iyi dileklerini esirgemeyen herkese teşekkürler.

A post shared by Nihan Cabbaroğlu (@nihancab) on

Nihan Cabbaroğlu kimdir?
1991 yılında dünyaya gelen Nihan Cabbaroğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur.

Trt Spor ekranlarında yayınlanan Hava Atışı ve Spor Artı programlarında güncel haberleri sunmuş, günümüzde ise beIN SPORTS ekranlarında yayın hayatına devam etmektedir. bein Sports’un basketbol ekibinde yer almaktadır.

Ekran severler tarafından sıkça ses tonu, vurgulamaları, naif ve zarif bir sese sahip olduğu yönünde yorumlara neden olmaktadır. Ayrıca ilk defa bir kadın sesinin spor müsabakalarında sırıtmadığını, aksine inanılmaz bir kalite kattığını belirten izleyiciler de yorumlarını paylaşmıştır.

Maalesef boyu, kilosu kaç? aslen nereli olduğu ve doğum yeri gibi soruların cevaplarına henüz ulaşılamamış, araştırılmaktadır. Bir kaynakta TED Ankara Koleji’ni tamamladığını, ayrıca Ankara doğumlu olduğu yönünde kesin olmamakla birlikte bilgiler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1845 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1760 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1700 kere okundu.