Dünya

NBA şampiyonu Toronto Raptors, Müslüman kadın taraftarlar için lisanslı başörtüsü çıkarttı

Alan Savunması

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA’de mücadele eden Kanada temsilcisi Toronto Raptors, taraftarları için başlattığı “Kapsayıcılık Girişimi” çerçevesinde Müslüman kadın taraftarlar için logolu ve lisanslı başörtüsü çıkarttı.

NBA‘de 2018 – 2019 sezonunda tarihinin ilk şampiyonluğunu elde eden Toronto Raptors’ın sahibi Maple Leaf Sports and Entertainment şirketi, bu kararın play-off karşılaşmalarından sonra alındığını açıkladı.

Şirketin Pazarlama Direktörü Jerry Ferguson, böyle bir adım atarken ilham aldıkları şeyin, Toronto’da “Hijabi Ballers” (Başörtülü Topçular) adlı bir grup başörtülü kadının, Müslüman kadınların spora katılımını özendirmek için iki yıldır her Pazar yaptığı karşılaşmalarla ilgili haberler olduğunu söyledi.

”Oyunu değiştiren cesur kadınlar”

400 binden fazla Müslümanın yaşadığı Toronto’da yer alan Hijabi Ballers grubunun kurucusu Amreen Kadwa, Toronto’nun çok kültürlü ve böyle bir girişim için ideal bir yer olduğunu belirterek kararı memnunlukla karşıladıklarını söyledi.

Hijabi Ballers üyelerinden Shireen Ahmed ise “Kadınlar basketboldan sörfe, masa tenisinden plaj voleyboluna her türlü sporu yapabilir. Başörtüsü takmak tamamen kişisel bir karar ve kadınların spor yapma kabiliyetini etkileyen bir şey değil” diye konuştu.

ABD’deki en büyük Müslüman örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi adlı örgüt de karardan memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Kulübün Twitter’dan “Oyunu değiştirecek kadar cesur olanlardan ilham aldık” diyerek açıkladığı karara bazı sosyal medya kullanıcıları “Başörtüsü baskı sembolüdür” diyerek karşı çıktı. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Natasha Cloud, ırkçılıkla mücadele etmek için kariyerinin en iyi döneminde basketbolu bıraktı!
...
Pernille Harder ve Magdalena Eriksson: Gurur ve Güç
...
“Futbolcuların yönelimlerini açıklaması için hiçbir şey yapılmıyor”
...
Yağmur Mislina Kılıç: Güzelliğimle değil sporcu kimliğimle anılmak istiyorum

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

285 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

265 kere okundu.