Dünya - Eylül 16, 2019

NBA şampiyonu Toronto Raptors, Müslüman kadın taraftarlar için lisanslı başörtüsü çıkarttı

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA’de mücadele eden Kanada temsilcisi Toronto Raptors, taraftarları için başlattığı “Kapsayıcılık Girişimi” çerçevesinde Müslüman kadın taraftarlar için logolu ve lisanslı başörtüsü çıkarttı.

NBA‘de 2018 – 2019 sezonunda tarihinin ilk şampiyonluğunu elde eden Toronto Raptors’ın sahibi Maple Leaf Sports and Entertainment şirketi, bu kararın play-off karşılaşmalarından sonra alındığını açıkladı.

Şirketin Pazarlama Direktörü Jerry Ferguson, böyle bir adım atarken ilham aldıkları şeyin, Toronto’da “Hijabi Ballers” (Başörtülü Topçular) adlı bir grup başörtülü kadının, Müslüman kadınların spora katılımını özendirmek için iki yıldır her Pazar yaptığı karşılaşmalarla ilgili haberler olduğunu söyledi.

”Oyunu değiştiren cesur kadınlar”

400 binden fazla Müslümanın yaşadığı Toronto’da yer alan Hijabi Ballers grubunun kurucusu Amreen Kadwa, Toronto’nun çok kültürlü ve böyle bir girişim için ideal bir yer olduğunu belirterek kararı memnunlukla karşıladıklarını söyledi.

Hijabi Ballers üyelerinden Shireen Ahmed ise “Kadınlar basketboldan sörfe, masa tenisinden plaj voleyboluna her türlü sporu yapabilir. Başörtüsü takmak tamamen kişisel bir karar ve kadınların spor yapma kabiliyetini etkileyen bir şey değil” diye konuştu.

ABD’deki en büyük Müslüman örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi adlı örgüt de karardan memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Kulübün Twitter’dan “Oyunu değiştirecek kadar cesur olanlardan ilham aldık” diyerek açıkladığı karara bazı sosyal medya kullanıcıları “Başörtüsü baskı sembolüdür” diyerek karşı çıktı. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir