Diğer Sporlar, Dünya

Naomi Osaka, köklerine saç bandıyla saygı durdu

Alan Savunması

ABD Açık Tenis Turnuvası’nda ikinci kez şampiyon olan Naomi Osaka, salgın nedeniyle seyircisiz oynadığı maçlardan sonra galibiyetini sosyal medyada hayranlarıyla kutladı. Turnuva boyunca ırkçılık karşıtı duruş sergileyen Osaka, taktığı saç bandıyla kökeniyle gurur duyduğu mesajını verdi.

Şampiyon tenisçi Naomi Osaka, hafta sonu kadınlarda ikinci kez ABD Açık Tenis Turnuvası’nı kazandı. 22 yaşındaki tenisçi, şampiyonluğunu özel bir kültürel sembol olan saç şekliyle Haitili köklerine selam duruşunu sergileyen fotoğrafıyla kutladı.

Corona virüs salgını nedeniyle hayranlarının fiziksel katılım sağlayamadığı ABD Açık Turnuvası galibiyetini sosyal medya paylaşımıyla kutlamak isteyen Osaka, sadece sahadaki yeteneğinden ötürü değil, aynı zamanda mirasını gururla vurguladığı ve turnuva boyunca ırkçı şiddete karşı bir duruş sergilediği için övgü topladı.

Annesi Japon, babası ise Haitili olan Osaka, canlı renklerden oluşan kıyafetini renkli bir saç bandıyla tamamladı. Gurur ve kimliğin sembolü olan saç bandıyla Osaka, Haiti mirasını onurlandırdı. Şampiyonluğu aldığı günün erken saatlerinde de şu tweet’i atmıştı:

“Atalarıma teşekkür etmek istiyorum, çünkü kanlarının damarlarımdan aktığını her hatırladığımda kaybedemeyeceğimi de hatırlıyorum.”

(NTV)

İlginizi Çekebilir

...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Cinsel tacize uğrayan poker oyuncusu, canlı canlı yakılarak öldürüldü
...
Naomi Osaka, kendisine “spora politika karıştırma” diyenlere yanıt verdi
...
Serena Williams: “Anne olarak tenis oynamak çok ilginç”

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

495 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

450 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

425 kere okundu.