Basketbol, Dünya

La Lakers’ın sahibi Jeanie Buss’e ırkçı saldırı ve hakaret: İfşa etti!

Alan Savunması

NBA’in köklü kulüplerinden Los Angeles Lakers’ın sahibi Jeanie Buss, ırkçı bir saldırıya uğradığını açıkladı. Buss, sosyal medya üzerinden bir süre önce kendisine atılan ırkçı bir mektubu paylaştı.

NBA takımlarından Los Angeles Lakers’ın sahibi Jeanie Buss, sosyal medya hesabı üzerinden aldığı ırkçı bir mektubu takipçileriyle paylaştı.

Mektubu yayımlamak konusunda tereddütte kaldığını söyleyen ancak daha sonra üzerinde düşündükten sonra paylaşmanın daha doğru ve yararlı olacağını söyleyen Buss, bu durumun ilk kez yaşanmadığını, zaman zaman bu tarz nefret saldırılarına maruz kaldığını söyledi.

Kendisine gönderilen mektupta birçok ırkçı hakaret ve nefret söylemi yer alırken ocak ayında geçirdiği bir helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden kulüp ve NBA efsanesi Kobe Bryant’la ilgili de ırkçı ifadeler bulunuyor.

Bu tür mektupları şimdiye kadar görmezden geldiğini kaydeden Buss, bu tutumundan vazgeçtiğini ve artık bu yolu izlemeyeceğini belirtti.

Joe adlı bir kişi tarafından ve Buss tarafından bazı hakaret sözcüklerinin sansürlenerek paylaşıldığı mektupta şu ifadeler yer aldı:

Sevgili s*rtük;

60 yıl sonra büyük bir Lakers hayranı olarak, şimdi NBA’de uçuk paralar ödediğin hainlerle birlikte cehenneme gitmeni diliyorum.

Cehenneme git ve o ** Kobe Bryant’a katıl.

Buss’un mektubu kamuoyuyla paylaştığı gün ise dikkat çekiciydi. Zira 58 yaşındaki spor yöneticisi, mektubu 19 Haziran’da, yani “Juneteenth” gününde paylaştı.

Özgürlük günü olarak da tanımlanan Juneteenth, Amerika Birrleşik Devletleri’nde Amerikan Sivil Savaşı sonrası kölelikten kurtulan kişileri anma ve ırkçılık karşıtı bir gün olarak kutlanıyor.

Jeanie Buss: Irkçılığı görmezden gelmeyelim

Buss, bu ırkçı nefret söylemini kişi sel Instagram hesabında şu açıklamayla paylaştı:

“Bugün, yani Juneteenth gününde, beyaz olan tüm arkadaşlarıma sesleniyorum ve bir araya gelerek ırkçılığın ülkemizde ve Dünya’da halen devam etmekte olduğunun farkına varmaya davet ediyorum. Lütfen ırkçılığı görmezden gelmeye bir son verelim.”

Jeanie Buss’un, kişisel adresini da paylaşan kişiyi polise şikayette etmediği ise bilinmiyor. Geçen hafta Los Angeles’ta yaşayan iki Afro-Amerikan’ın, evlerinin kapılarında ırkçı söylemler yazan notlar bulduğunu açıklamıştı.

Jeanie Buss | Fotoğraf: Instagram

Buss, her yıl Onur Ayı’nda gerçekleşen Pride etkinlikleri kapsamında takımının maçlarını oynadığı Staples Center’da görkemli etkinlikler gerçekleştiriyor. (ÖA)

Fotoğraf: Lakers.com

Jeanie Buss kimdir?

Jeanie Marie Buss, Ulusal Basketbol Birliği’nin (NBA) Los Angeles Lakers’ın sahibi ve başkanı olan bir Amerikan spor yöneticisidir. Buss, Lakers ve diğer spor işletmelerinin sahibi olan gayrimenkul yatırımcısı Jerry Buss’un kızıdır. 19 yaşındayken, Los Angeles Strings profesyonel tenis takımının genel müdürü olarak aile işine başladı. 57 yaşındaki Buss, daha sonra Los Angeles Blades profesyonel roller hokey takımının sahibi oldu. Ayrıca Lakers başkan yardımcısı olmadan önce Büyük Batı Forumu’nun başkanıydı. Buss’un babası 2013’te öldükten sonra, sahibi olduğu hisseler çocuklarına eşit olarak pay edildi. Buss, yönetim kurulu başkanlığı görevini devraldı ve NBA Yönetim Kurulu’nda Lakers’ı temsil etmeye başladı.

Jerry Buss’ın altı çocuğundan biri olan Jeanie’nin yaklaşık 500 milyon dolarlık kişisel serveti bulunuyor. Sahip olduğu Lakers, NBA’de Boston Celtics ve New York Knicks ile birlikte ligin en değerli kulübü olarak gösterilirken tahmini değeri 4,4 milyar dolar olarak gösteriliyor. (Vikipedi)

İlginizi Çekebilir

...
Natasha Cloud, ırkçılıkla mücadele etmek için kariyerinin en iyi döneminde basketbolu bıraktı!
...
FIBA kadın hakemlerin sayısını arttırmak için harekete geçti
...
Brianna Turner: Benim ebeveynlerim de polis ve bu ülkede polis şiddeti salgını var
...
Flaş iddia: “Fenerbahçe, kız arkadaşına da sözleşme istediği için Alina Iagupova ile yollarını ayırdı”

Popüler Haberler

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

285 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

270 kere okundu.