Basketbol, Dünya

Brianna Turner: Benim ebeveynlerim de polis ve bu ülkede polis şiddeti salgını var

Alan Savunması

Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA) ekiplerinden Phoenix Mercury’de forma giyen Brianna Turner, George Floyd‘un polis şiddetiyle öldürülmesi üzerine bir yazı kaleme aldı. Yazısında oldukça önemli ifadeler kullanan Turner, ebeveynlerinin de polis olduğundan, koronavirüsün yanı sıra ABD’de bir polis şiddeti salgını olduğundan ve bir sonraki #hashtag’in ebeveynleri olmasından korktuğunu söyledi.

Canan Aldırmaz, Turner’in ESPN için kaleme aldığı yazıyı Alan Savunması için çevirdi.

5. sınıftayken bir Şükran Günü kutlamasını hatırlıyorum ve o gün ailemin her zaman göreve hazır olduğunu tam anlamıyla idrak etmiştim. Yemeğe başlamadan yaklaşık bir saat kadar önce annem iş yerine çağrıldığı bir telefon almıştı. “Şimdi mi? Şükran Gününde?” diye tepki vermiştim ve annem “Brianna, ben bir polisim ve bana ihtiyaçları var. Öylece işten izin alamam” diyerek yanıt vermişti.

Geçmişimi paylaşmam benim için önemli. Hayatım boyunca polis memurlarıyla yaşadım. Babam Howard 28 yıl boyunca Houston Polis Departmanında çalıştı ve şu anda Houston’da bir bölge okulunda komiser muavini. Annem Kellye ise Teksas Kamu Güvenliği Departmanının cezai soruşturma bölümünde Baş komiser ve 26 yıldır polis memuru.

Tabii ki ailemin emniyet görevlisi olduğunu her zaman biliyordum ama bunun ne demek olduğunu zamanla büyüdükçe anladım: Annem ve babam her ne pahasına olursa olsun korumak ve hizmet etmek için yemin etmişlerdi.

“Koronavirüs ve polis şiddeti salgını var”

Brianna Turner | Fotoğraf: Instagram

Geçtiğimiz hafta George Floyd’dan, protestolardan ve birçoğumuzun katıldığı ulusal hareketten başka bir şey düşünmek benim için oldukça zordu fakat bazılarımız bundan kaçınıyor.

Şu anda koronavirüs salgını var. Aynı zamanda polis şiddeti salgını da var. Bazı kişilerin Floyd’un ölümünün yol açtığı tepkilerden bunalmış olabileceğinin farkındayım, çünkü her yere yayılmış durumda. Ama her yerde olmalı da.

Bu ülkenin vatandaşı olup da nasıl konuşmak istemezsiniz? Geçen hafta gördüklerimize tanık olduğunuz halde nasıl söyleyecek bir sözünüz bile olmaz? Sanırım insanlar korkuyor ve “yanlış bir şey” söylemekten çekiniyorlar. Fakat insanlığı ve eşitliği destekliyorsanız eğer, nasıl yanlış bir şey söyleyebileceğinizi anlamıyorum.

Ben bir polis değilim. Notre Dame takımında kolej basketbolu oynadım ve şimdi Phoenix Mercury takımıyla ikinci WNBA sezonuma başlıyorum. Bu yüzden ailem adına bir şey söyleyemem; ama onlarla yaşamanın nasıl bir şey olduğu, hangi zorlukları atlattıkları ve duyduğum hikayeleri hakkında konuşabilirim. Onlarla, neler olup bittiği hakkında sürekli sohbet ediyoruz.

Bazı kişiler her şeyi sosyal medyada paylaşırlar. Ben paylaşmam; çünkü daha çok içine kapanık bir insanım. Ama benim için gerçekten önemli olan şeyleri paylaşırım. Bu konuda sosyal medyada söylediğim şeyler içimden geçenlerdir. İnsanlardan etkileşim (beğeni ve retweet) almanın peşinde değilim. Söylediklerimin nasıl karşılanacağını düşünmüyorum. SportCenter’a davet alacağım bir arama beklemiyorum. Sadece özgürce konuşuyorum, çünkü ben bir vatandaşım. Neler olup bittiğini görüyorum ve hiçbir şey söylemeden öylece duramam.

İtiraf etmem gerekir ki benim için bazı belirsiz noktalar var, hala takip etmeye çalışıyorum. Bazı arkadaşlarımın paylaşımlarına ve protestolarına bakıyorum ve arka planda NWA’nın “F*** tha Police” şarkısının çaldığını görüyorum. O an “Benim annem ve babam da polis. Böyle bir şarkının bangır bangır çalmasını destekleyemem” diyorum.

Ancak protestocuların ulusal kolluk kuvvetleri ve polisle olan çatışmasını izliyoruz ve şunu görmek oldukça üzücü. Bu insanlar polis şiddetini protesto ediyorlar fakat bir çok olayda hala polis şiddetiyle karşı karşıya kalıyorlar.

İnsanlığı önemsemek cesur bir hareket değil, bu bir sağduyu işi

İnsanlar bana “Bunları dile getirdiğin için çok cesursun” diye mesaj atıyorlar. Kendimi cesur hissetmiyorum. İnsanlığı önemsemek cesur bir hareket değil; bence bu sağduyu işi. Bazı insanlar “Kendi platformunuzu kullanma yolu” dediler. Yaklaşık 6 bin Twitter takipçim var ve bu birçok sporcuya kıyasla hiç de kayda değer bir sayı değil. Ancak bu, platformunuz ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun paylaşacağınız bir mesajınızın olduğunu gösterir.

Diğer birçok WNBA oyuncusunun da konuştuğunu görüyorum. Natasha Cloud’un The Players’ Tribune’deki yazısını okudum. Mercury kuruluşundaki insanlar bana şahsen ulaşarak destek verdiler. Onlar tarafından görülüp duyulmak bana iyi hissettiriyor.

Belki de WNBA’in kolluk kuvvetleriyle daha yakından çalışabileceği yollar vardır. Bunun neye benzeyeceğinden emin değilim, ama olumlu bir şey olabilir. İnsanlar maçlara gelir ve en sevdikleri oyuncuların kolluk kuvvetleriyle olumlu etkileşime girdiğini görürlerse, bu durum polis ve toplum arasındaki boşluğu kapatmanın bir yolu olabilir. Sporun bu konuda yardımcı olabileceğine inanıyorum.

“Bir sonraki #hashtag’in ebeveynlerim olmasından korkuyorum”

Brianna Turner | Fotoğraf: Instagram

Babama neden polis olmak istediğini sorduğumda verdiği yanıtı düşünüyorum. Büyürken kendi topluluğunda onu rahatsız eden birçok olay gördüğünü söylemişti. Polisin komşularına davranış şeklinden hiç hoşlanmamış. Ağabeyi de bir polismiş ve onun izinden gitmiş. Babam, görmek istediği değişim olmaya karar vermiş.

Ama mesele şu: George Floyd’un tasvirini duyuyorum. 2 metrelik siyahi bir adam. Benim babam da. Babamın bir benzin istasyonundayken ya da yiyecek bir şeyler alırken sadece varlığından dolayı birinin ürktüğü veya gerildiği kaç örnek olduğunu düşünüyorum. Tüm hayatı boyunca bunu yaşamış olma ihtimali oldukça yüksek. Babamı gördüğünde onun bir “tehdit” olduğunu düşünecek insanlar var ve bu benim için son derece korkutucu bir şey.

George Floyd gibi görünen birinin babam, amcam ya da kuzenim olabileceğini görebiliyorum… Kendi ailenizin bir üyesinin, polis şiddeti nedeniyle kaybedilen siyahi hayatlarda bir sonraki hashtag (etiket) olabileceğine dair sürekli ve rahatsız edici bir korku var içimde.

Brianna Turner

Her gün antrenman yapıyorum ve bazen konsantre olmak gerçekten çok zor, çünkü aklım şu anda yaşıyor olduğumuz şeylerle tükenmiş durumda. Bazen odaklanmak zor. WNBA’den haber geldiğinde ve yeni sezon başladığında hazır olmam gerekiyor ve olacağım da. Ama bu olayı da öylece kapatamam.

Kapatmak da istemiyorum. Hiçbirimiz bunu yapmamalıyız. Gerçek değişimi göreceğimiz güne kadar bu konu hakkında konuşmayı kesmemeliyiz. (CA/ASK)

Brianna Turner

İlginizi Çekebilir

...
Japonya Olimpiyat Komitesi, ayrımcı çalışanlarını kovmaya devam ediyor: Olimpiyat yönetmeni kovuldu
...
Tokyo 2020 ile Olimpiyat tarihinde kadın sporcu rekoru kırılacak
...
Tokyo 2020 Olimpiyat tarihine adını yazdıran ilk başörtülü hakem: Sara Gamal
...
Elizabeth Cambage, Tokyo 2020’ye gitmeyecek: Panik atak yaşıyor, uyuyamıyor ve yemek yiyemiyorum

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1300 kere okundu.

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1270 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1235 kere okundu.