Diğer Sporlar, Dünya

Kimia Alizadeh: “Almanya için yarışmaktan mutluluk duyarım”

Alan Savunması

İran’ın bugüne kadar olimpiyatlarda madalya kazanan tek kadın sporcusu olan Kimia Alizadeh, geçtiğimiz günlerde “İkiyüzlülüğün, yalanların, adaletsizliğin ve dalkavukluğun parçası olmak istemiyorum” diyerek ülkesini terk ettiğini açıklamıştı. Alizadeh, bir açıklama yaparak Almanya için yarışmak istediğini söyledi.

İranlı tekvandocu Kimia Alizadeh, 2016 Rio Yaz Olimpiyatlarında 57 kiloda bronz madalya kazanarak bugüne kadar olimpiyatlarda madalya kazanan İranlı ilk ve tek kadın sporcu olmuştu.

Başarılı sporcu, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından bir açıklama yapmış ve İran rejimini, sporcuları kendi siyasi çıkarları için kullanan “Adaletsiz” ve “İkiyüzlü” olmakla suçlayarak ülkesini terk ettiğini açıklamıştı.

Alizadeh, hangi ülkeye gittiğini söylememiş ve İran basınında Hollanda’ya gittiğine dair söylentiler çıkmıştı.

Ancak dün Almanya’da yayım yapan Bild’e konuşan Alizadeh, gazeteye verdiği demeçte “Burada, Almanya için yarışmaktan mutluluk duyarım. Burada sorunsuz bir yaşam umuyorum” ifadelerini kullandı.

Haberde, Alizadeh’nin Almanya’nın kuzeyindeki Hamburg şehrinde olduğu ve Belçika, Bulgaristan, Kanada ve Hollanda‘dan teklifler aldığı yazıldı.

“Yalanlarla kurulu merdivenleri çıkamam”

İran’ı neden terk ettiği hakkında konuşan Alizadeh, şu ifadeleri kullandı:

”Ben bir kahraman değilim. Ben İran’ın sembolü de değilim. Ben sadece İran’da yıllardır ezilen milyonlarca kadından birisiyim. Bizi umursayan kimse olmadı. Biz onlar için sadece bir aracız. İran hükümeti, kazandığım madalyaları bana sormadan alıp siyasi çıkarları için kullandı. Bu ikiyüzlülüğün bir parçası olmak istemiyorum.

“Bir yandan da İranlı yetkililer, ‘Bir kadın için bacaklarını esnetmek iffetli bir davranış değil’ diyerek beni küçük düşürüyorlardı. Onlara göre kadınlar konuşamaz, kadınların bir dili yoktur. Bu durumun bir parçası olmak istemiyorum, ben sadece tekvando yapmak isteyen bir kadınım.

“Sevgili İran halkı, bu düzende benim yükselmem mümkün değil. Yalanlarla kurulu merdivenleri çıkamam. Avrupa’dan kimse beni çağırmadı. Evimi özleyeceğim. Verdiğim bu kadar, Olimpiyat altını almaktan bile daha zor oldu. Nerede olursam olayım İran’ın kızı olarak kalacağım…”

2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları‘nın 24 Temmuz – 9 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşmesi planlanırken Alizadeh’nin hangi ülke adına yarışacağı henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

...
Kadın belediye başkanı, mesaiye pedal çevirerek başladı
...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Cinsel tacize uğrayan poker oyuncusu, canlı canlı yakılarak öldürüldü
...
Naomi Osaka, kendisine “spora politika karıştırma” diyenlere yanıt verdi

Popüler Haberler

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

500 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

430 kere okundu.