Dünya - Futbol - 2 hafta ago

Kadın futbolcular: Kimseye minnettar değiliz, bu oyunu oynamak bizim hakkımız

Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği FIFpro, Mayıs ayı başında erkek ve kadın futbolcuları karşılaştırdığı bir rapor yayımladı. Kadın futbolcular, raporda da ortaya çıkan eşitsizlikler hakkında konuştu.

Antrenman koşulları, çalışılan tesisler, maaşlar, sağlık hizmetleri ve kendilerine olan yaklaşımların kıyaslandığı rapor, kadın futbolcular aleyhindeki pek çok eşitsizliği gün yüzüne çıkardı.

Uluslarası Profesyonel Futbolcular Birliği’nin (Fıfpro) son raporu, kadın milli futbolcuların erkeklerle kıyaslandığında daha düşük seviyelerdeki antrenman tesislerinde çalıştığını ve çoğu oyuncunun, iyi bir yaşam sürebilmek için yeterli miktarda para kazanmadığını ortaya koydu. Ankete katılan elit oyuncuların yüzde 3.6’sı ise hiç maaş almadan oynuyor.

İngiliz milli futbolcu Jodie Taylor ile Chelsea forması giyen Anita Asante, konuyla ilgili olarak Telegraph gazetesine açıklamalarda bulundu.

Kadın ve erkek futbolcular arasındaki eşitsizlikle hakkında konuşan İngiliz futbolcu Jodie Taylor, kadın futbolunun gelişimi için kendilerinden daha iyi durumda olanlarla yarışmaları gerektiğini söyledi.

ABD Kadın Futbol Ligi takımlarından Reign’da forma giyen ve Megan Rapinoe’nun takım arkadaşı olan Taylor, sözlerini şöyle sürdürdü

“Kendinizi sizden kötü durumda olanlarla karşılaştırırsanız bu oyun hiçbir zaman değişmez. Sahip olmamız gereken düşünce biçiminin bu olduğunu düşünüyorum. Erkek futbolunun hangi noktada olduğunu, onlara nasıl yaklaşabileceğimizi tartışmamız gerekiyor. Daha iyi duruma gelmenin tek yolu, en üst seviyedekilerle yarışmaya devam etmektir”.

“Kadınlar hiçbir açıdan erkeklerden daha yetersiz değil”

Anita Asante

2020’de Griffith Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kadın sporcuların genellikle profesyonel olarak oynamak için sömürülecek kadar minnettar ve alçak gönüllü olduklarını söyledi.

Telegraph’a konuşan bir diğer sporcu ise Chelsea’de forma giyen Anita Asante. 35 yaşındaki futbolcu da Griffith Üniversitesi’nin bu araştırmasına katılıyor.

“Toplum, ileri bir adım atmaları için kadın sporculara bir şans verdiğine inanıyor” diyen Asante, şunları söyledi:

“Toplum, biz spor yapma şansını kendilerinin verdiğini ve bunun bir borç olduğunu zannediyor. Kadın oyuncular da kaydettikleri her ilerlemede çok şanslı ve çok minnettar olduklarını söylüyor. Birçok kadın futbolcu bunu yapıyor.

“Bu bakış açısını değiştirmeliyiz. Bu oyunda yer alan tüm kadınların, oynama fırsatına sahip olmanın hakkımız olduğunu anlamalarını sağlamalıyız. Bu bir borç değil, biz nesiller boyu bir oyunun bir parçasıydık ve öyle olmaya da devam edeceğiz. Kadınlar hiçbir açıdan erkeklerden daha yetersiz değil” (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir