Dünya - Futbol - Kasım 11, 2019

Kadın futbol takımlarının maçı Avrupa’nın en çok izlenen karşılaşması oldu

Dün, İngiltere ile Almanya kadın milli futbol takımları arasında oynanan karşılaşmayı 77.768 taraftar stadyumdan takip etti ve karşılaşma Avrupa’da haftanın en çok katılım alan maçı oldu.

İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı ile Almanya Kadın Milli Futbol Takımları, dün Wembley Stadyumu’nda oynanan bir dostluk maçında karşı karşıya geldi.

EURO 2021 Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası öncesi 90 bin kişilik Wembley Stadyumu’nda gerçekleştirilen hazırlık maçı, rekor katılıma sahne oldu. Karşılaşmadan yaklaşık bir ay önce saatışa çıkarılan ve 3 gün içinde tükenen biletlerin ardından dün 77.678 kişi karşılaşmayı stadyumdan takip etti.

Kadın futboluna olan ilginin arttığının en net göstergelerinden olan bu olay, aynı zamanda geride bıraktığımız haftanın stadyumdan en çok izlenen karşılaşması oldu.

77.678 zirvede yer alan karşılaşmayı 75.000 bin ile Bayern Münih-Dortmund, 73.556 ile Manchester United-Brighton ve 71.209 ile Barcelona-Celta Vigo karşılaşmaları takip etti.

Kaynak: Asif Burhan/Twitter

Bu katılımla kırılan rekor, bununla da sınırlı değil. Ayrıca karşılaşma, İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı tarihinde en çok seyircinin katıldığı maç olarak da tarihe geçti. Bir önceki rekor 2014’te gerçekleşmiş ve 45.619 futbolsever İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı’nı tribünlerden takip etmişti.

Kadın hakem yönetti

Almanya’nın rakibini 2-1 mağlup ettiği maçın hakemi ise ağustos ayında Liverpool ve Chelsea arasında İstanbul’da oynanan UEFA Süper Kupa mücadelesinin de hakemi olan Stephanie Frappart idi.

UEFA’nın erkekler için düzenlediği bir turnuvada ve Fransa 1. Futbol Ligi’nde (Ligue 1) görev yapan ilk kadın hakem unvanının da sahibi olan Frappart’ın yardımcılığını ise Fransız Manuela Nicolosi ile İrlanda Cumhuriyeti’nden Michelle O’Neal üstlendi.

Karşılaşmadan fotoğraflar:

(ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir