Dünya

İtalya’da futbolculardan kadına yönelik şiddete ‘kırmızı kart’

Alan Savunması

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için İtalyan futbolunda “şiddete kırmızı kart” adlı bir kampanya başlatıldı. Bu gün kapsamında İtalyan birinci ligi Serie A oyuncuları ve hakemler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kadına yönelik şiddete karşı mesaj vermek amacıyla, yanaklarına kırmızı bir çizgi çekerek maçlara çıktı.

“Şiddete kırmızı kart” (#unrossoallaviolenza) kampanyası ilk olarak cumartesi günü oynanan Crotone – Lazio maçıyla sahalara taşındı. Kampanya Napoli – Milan, Inter – Torino, Juventus – Cagliari maçları da dahil olmak üzere geride kalan hata oynana tüm maçlarda devam etti.

Serie A ile kadın ve çocuk hakları kuruluşu We World tarafından başlatılan kampanya kapsamında ayrıca, futbolcular kız çocukları eşliğinde sahaya çıkıyor. Stadyumlara da kadına yönelik şiddete karşı bilinç oluşturma amaçlı pankartlar da yerleştiriliyor.

Kampanyayla ilgili olarak Serie A’dan yapılan açıklamada “en önemli kırmızı kart, kadına yönelik şiddete karşı olandır” denildi.

Serie A Başkanı Gaetano Micciche, kadına yönelik şiddeti “dramatik ve kabul edilemez bir olgu” diye tanımladı ve buna karşı kamuoyunda bilinç yaratmak için futbolun güçlü bir araç olduğunu vurguladı.

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

825 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

750 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

750 kere okundu.