Dünya - Futbol - Ekim 10, 2019

İran’da tarihi maç: Kadınlar 40 yıl sonra stadyumda maç izledi

İran’da 40 yıl aradan sonra kadınların stadyuma giriş yasağı kaldırıldı ve kadın taraftarlar bu kararın ardından gerçekleşen ilk maç olan İran-Kamboçya karşılaşması için tribünlere akın etti. İran, tribünlerde Seher Hudayari lehine sloganların da atıldığı karşılaşmada Kamboçyayı 14-0 mağlup etti.

Başkent Tahran’daki 90 bin kişi kapasiteli Azadi Stadyumu’nda oynanan karşılaşmada, İran hükümetinin izin vermesi üzerine bir ilk gerçekleşti ve yaklaşık 4 bin kadın normal bir şekilde bilet alarak müsabakayı tribünden izledi.

Tribünlerdeki kadınlar, takımlarını baştan sona büyük bir coşku ve destekle takip ederken ortaya renkli görüntüler de çıktı.

Bir kadın gözaltına alındı

Tribündeki kadınlar, maç izlemek için stadyuma girmeye çalıştığı gerekçesiyle hapse mahkum edilmesine tepki olarak kendini yakan “Mavi Kız” lakaplı Seher Hudayari için “Mavi Kız yerin boş” şeklinde slogan atınca, güvenlik güçleri bunun devam etmesi halinde kadınları stadyumdan çıkarmakla tehdit etti.

Hudayari’nin posterini açan bir kadın taraftara güvenlik güçlerinin müdahale etmesi gerginliğe neden oldu ve kadın taraftar gözaltına alındı.

Maçı izlemeye gelen İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii de kadınların tribünlerde yer almasını desteklediklerini ve sosyal gelişmeye yol açan bu tecrübeyi artırmak istediklerini söyledi.

Diplomatların eşleri de izledi

Tarihi karşılaşmayı izleyenler arasında İranda görev alan yabancı diplomatlar ve eşleri de vardı. Finlandiya, Danimarka ve İsviçreli diplomatların eşleri de Azadi Stadyumundaki bu tarihi karşılaşmada İranlı kadınları yalnız bırakmadı.

İran’da 1979’da gerçekleşen devrimin ardından kadınlar için getirilen statlara giriş yasağı ilk kez 16 Ekim 2018 İran ve Bolivya milli takımları arasında oynanan maçla delinmişti.

Kadın polislerin yerlerini almasından sonra stada gelen yaklaşık 300 İranlı kadın, müsabakayı tribünlerde kendilerine ayrılan özel bölümde izlemişti. İran’ın Persepolis takımıyla Japonya’nın Kashima futbol takımları arasında 11 Kasım 2018’de oynanan Asya Şampiyonlar Ligi maçını da 500 kadın izleyebilmişti.

İranlı kadınlar, 25 Haziran 2018’de de Rusya’nın ev sahipliği yaptığı 2018 FIFA Dünya Kupası’nda oynanan İran-Portekiz B Grubu karşılaşmasını, stada yerleştirilen büyük ekranlardan canlı izleyebilmişti.

Bunun dışında 2017 yılının Eylül ayında İran ve Suriye arasındaki Dünya Kupası eleme müsabakasına da bazı İranlı kadın milletvekilleri davet edilmişti.

İşte bugün oynanan karşılaşmada kaydedilen görüntüler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir