Dünya - Futbol - 2 hafta ago

İngiliz futbolcudan federasyona çağrı: “Homofobik taraftarların stadyumlara girişi yasaklansın”

Rakip takım taraftarının homofobik saldırısına maruz kalan İngiliz futbolcu Tom Annear, federasyona homofobik taraftarların maçlara girişinin yasaklanması yönünde bir çağrı yaptı.

26 yaşındaki İngiliz futbolcu Tom Annear, İngilter Bölgesel Lig takımlarından Tavistock’ın formasını giyiyor.

Geçtiğimiz hafta, takımının Odd Down ile oynadığı maçta sahaya çıkan Annear, burada rakip takım tribünlerinin homofobik saldırılarına maruz kaldı.

TIKLAYIN- West Ham United, homofobik taraftarları maçlardan ömür boyu men edecek

Annear, maç boyunca rakip takım taraftarları tarafından kışkırtılırken, taraftarlardan biri, bir pozisyonda Annear’a Erkek arkadaşının evde mutlu olduğuna eminim diye bağırdı.

Bunu duyan Annear, ilgili taraftarı karşılaşmanın hakemi ve saha kenarındaki gözlemcilere bildirdi.

“Kabul edilemez bir durum”

Annear, maç sonunda konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Oyunculara seslenen ve seyirci, taraftar veya yöneticiler tarafından bu tür ayrımcılıklara maruz kalmaları halinde durumu ilgili mercilere bildirmelerini söyleyen Annear, “Bu, beni kızdırdı. Homofobi, hiç kimse için kabul edilemez” diye konuştu.

Annear, konuşmasının devamında, bölgesel liglerden sorumlu olan Somerset Futbol Federasyonu’na bir çağrıda bulunarak, homofobik söylemlerde bulunan taraftarların, stadyuma girişlerinin yasaklanmasını istedi.

“Toplumun farkındalığını arttırmalıyız”

Gay.it‘te yer alan habere göre 26 yaşındaki futbolcu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Komik olduğunu düşünmesi durumu daha da kötüleştirdi. Nişanlım, iki eşcinsel kardeşiyle birlikte tribünlerde oturuyordu bu sahneye tanıklık etmeleri onlar için bir şey değildi.

O, bunu söyleyerek eşcinsel olmanın kötü bir şey olduğunu ima etti ve bunun bir şaka konusu olabileceğini düşündü. Bu tür olayları bildirmek gerçekten çok önemli. Kimsenin insanlarla bu şekilde konuşmaya hakkı yok. Kimse bunu hak etmiyor. Toplumun farkındalığını arttırmalıyız, bu durumdan herkes şikayetçi olmalı”.

“Amacımız keyif almak”

Daha sonra sosyal medya hesabından da bir açıklama yapan Annear, “Bu oyunda heteroseksüel, eşcinsel, siyah veya beyaz olmamız önemli değil, hepimiz futbolun tadını çıkarmak için buradayız” dedi.

Federasyon: Soruşturma başlattık

Öte yandan Somerset Futbol Federasyonu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

İddialardan haberdar olduklarını söyleyen bir federasyonu sözcüsü, “Bir soruşturma başlattık. Federasyon olarak suistimal olaylarını çok ciddiye alıyoruz. Tüm iddiaları titizlikle ele alıyor ve mevcut düzenlemeler doğrultusunda ilerliyoruz. Yazılı cezai yaptırımları uygulayacağız” dedi. (ÖA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir