Dünya, Futbol

Futbol tarihinde bir ilk: Transseksüel futbolcuyla profesyonel sözleşme imzalandı

Alan Savunması

Trans kadın futbolcu Mara Gomez, Arjantin kadın futbolun en üst seviyedeki ligi Premier Lig’de mücadele eden Villa San Carlos ile profesyonel sözleşme imzaladı. Gomez, bu anlaşmayla birlikte bir futbol takımıyla profesyonel sözleşme imzalaya ilk transseksüel sporcu olarak tarihe geçti.

Arjantin’de kadın futbol zirvesi Premier Lig ekiplerinden Villa San Carlos, futbol tarihine geçen bir transfere imza attı. Kulüp, 22 yaşındaki trans kadın futbolcu Mara Gomez ile sözleşme imzaladı ve futbol tarihinde transseksüel bir sporcuyla sözleşme imzalayan ilk kulüp olarak tarihe geçti.

Gomez, daha önce amatör lig takımlarından Toronto City ve Malvinas takımlarında forma giymiş ve yaşadığı iki şampiyonluğun yanı sıra Malvinas formasıyla da takımın en golcü futbolcusu seçilmişti.

“Bu tarihsel bir mücadele”

Kulüp, transferi Mara Gomez ve takımın en pahalı transferi Ludmila Angeli’nin birlikte çekilmiş bir fotoğrafla duyurdu.

EN24‘e konuşan Mara Gomez, bunun yıllardan beri devam eden bir mücadelenin kazanımı olduğunu söyledi. Gomez, “Bir transseksüel olarak profesyonel bir futbolda yer alabilmek tarihsel bir mücadeleyi temsil ediyor. Nasıl ki kadın futbolu profesyonelleşmek için savaşıyorsa bizler de herkesin katılabileceği bir futbol ortamı oluşturmak için savaşıyoruz” diye konuştu.

https://www.instagram.com/p/B6_7vrmHTnj/?utm_source=ig_web_copy_link

“Futbol sevgisi hayatımı kurtardı”

15 yaşında yaşadığı disfori duygusu sebebiyle intiharın eşiğine geldiğini söyleyen Gomez, futbol sevgisi ve arkadaşlarının desteğiyle bunun üstesinden geldiğini belirtti:

“Kimliğim ve cinselliğimle birlikte bir değişim anı yaşarken çok fazla ayrımcılık, zorlanma ve dışlanma yaşadım. Hayatımda anlam bulamadığım ve artık yaşamak istemediğim bir zamandı, çünkü geleceğimden korkuyordum.

“Bu büyük acıyla mücadele ederken, oynadığım takım beni çok destekledi. Takım arkadaşlarımın tümü, kulübe rest çekti, ‘Ya Mara da oynar ya da hiçbirimiz oynamayız’ dediler.

“Fiziksel özelliklerimin cis kadınlardan farklı olduğu gerçek değil”

Fotoğraf: Euforia

Sporculuk kariyeri boyunca, trans bir kadın olarak cis kadın oyunculardan fiziksel olarak daha güçlü olduğu ve onlara karşı bir avantaj sağladığına yönelik eleştiriler aldığını söyleyen Gomez, bunun belirleyici bir faktör olmadığını söyledi.

“Fiziksel olarak farklı olduğum, bir gerçek değil. Benden çok daha fazla güç ve hıza sahip birçok oyuncu var ve onlar erkek değil. Cinsiyetle hiçbir ilgisi yok.

“Messi de kısa boylu ancak onu 4 kişi kovalıyor”

Fiziksel özelliklerin, çeşitli cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim sahip insanlara karşı bir farklılık veya üstünlük yaratmadığını söyleyen Gomez, bunu Messi üzerinden örneklendirdi:

“Fiziksel fark ve hormonlardan bahsedecek olursak size Messi örneğiyle yanıt vereceğim. Messi 1.60 boyunda, olağanüstü bir futbolcu. Onun da fiziksel özellikleri diğer çoğu oyuncudan kötü olmasına rağmen, sahadaki erkek futbolcular onu dörtlü gruplar halinde kovalamak zorunda kalıyor? Fiziksel özellikler bir fark yaratsaydı bu böyle olmazdı”

İlginizi Çekebilir

...
Koşu yapan kadınların %84’ü tacize uğruyor
...
Sporda yükselen ırkçılık: “Toplumsal hayata bu kadar etki eden bir durumun futbola yansımamasına imkan yok”
...
UEFA’dan Dilan Deniz Gökçek’e görev
...
Lori Lindsey: “Ben lezbiyenim ve farklı olmanın nasıl hissettirdiğini hatırlıyorum”

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

440 kere okundu.