Dünya, Futbol

Fransa’da inanılmaz tesadüf: Kadın futbolcular 48 yıl sonra yeniden bir araya geldi

Alan Savunması

2019 Kadınlar Dünya Kupası’nda ilginç hikayeler yaşanmaya devam ediyor.

Son olarak 1971 yılında kendi aralarında organize ederek gerçekleştirdikleri kadın futbol şampiyonasında karşı karşıya gelen Arjantin ve İngiltereli kadın futbolcular, tam 48 yıl sonra tesadüf eseri yeniden bir araya geldi.

1971 yılında, FIFA henüz kadın futboluna dair resmi bir organizasyon düzenlemiyorken, resmi olmayan bir kadın futbol şampiyonası düzenlendi. 1970 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Meksika’da organize edilen şampiyonada İngiltere ile Arjantin de birbirleriyle karşılaştı. 

Karşılaşmayı İngiltere 4-1 kazandı. Fakat skordan daha dikkat çekici istatistikler vardı. Resmi olmayan rakamlara göre mücadeleyi 90.000 futbolsever izlemişti. Üstelik kıta aşırı bir ülkede oynanmasına rağmen 25 bine yakın İngiliz taraftarın maçı izlediği de söylentiler arasında yer alıyor. 

Tarihin tozlu sayfalarına karışan maçtan tam 48 sene sonra, o gün sahada yer alan İngiliz futbolculardan bazıları 2019 Dünya Kupası’nı izlemek için Fransa’ya seyahat etti. Le Havre’de oynanacak İngiltere – Arjantin maçı da planlar arasındaydı. Gill Sayell ve Leah Calep istasyonda tren beklerken bir kalabalığa denk gelince olaylar gelişti. Sayell, ilginç anı BBC’ye şöyle anlattı: 

“Biz istasyonda gezerken beyaz tişörtler giymiş bazı kadınlar gördük. Leah’a ‘Bu kadınlar Arjantinlilere benziyor. Sanırım biz onlara karşı maç yapmıştık’ dedim. Daha sonra yanlarına gittik ve onlara 1971’de oynayan Arjantinli futbolcular olup olmadıklarını sordum. Onlar ‘Evet’ cevabını verince, ben de ‘Biz size karşı oynamıştık’ dedim”.


”Sarılarak anlaştık”
48 yıl önce: İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı Meksika’daki ünlü Azteca Stadyumunda

Arjantinli kadınların ilk başta kısa bir şaşkınlık yaşadığını söyleyen Calep, ortak bir dil konuşamadıkları için sarılarak anlaştıklarını söyledi. ”Bu gerçeküstü ve gerçekleşmesi inanılmaz bir şeydi. Aynı dili konuşamamak zor oldu ama Arjantinliler bizi hatırlayınca sarılmaya başladılar”.

İki ayrı grup, akşam saatlerinde oynanan İngiltere-Arjantin maçını da stadyumda birlikte izledi. Yıllar önce 90 bin kişinin önünde sahaya çıkan oyuncuların izlediği maçı stadyumdan 20.294 futbol sever takip etti. Kazanan ise 1-0’lık skorla yine İngiltere oldu.

Maç sonunda kadın futbolu hakkında açıklamalarda bulunan Leah Sayell, ”umduğumuzdan daha uzun sürse de nihayetinde kadın futbolunun ve Kadınlar Dünya Kupası’nın gerçekleştiğini görmek bizi sevindirdi” açıklamasını yaptı.Bu haber oluşturulurken BBC ve Tribün Dergi’den yararlanıldı.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2240 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2195 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2145 kere okundu.