Diğer Sporlar, Dünya

FLAŞ: Olimpiyatlarda yarışan açık kimlikli ilk trans sporcu Laurel Hubbard, emekliliğe ayrılma kararı aldı

Alan Savunması

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda yarışan açık kimlikli ilk trans halterci olan Yeni Zelandalı halterci Laurel Hubbard, hakkındaki tartışmaların ardından emekliliğe ayrılma kararı aldığını söyledi.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları seçmelerinde, Yeni Zelanda kadın halter takımına seçilen Laurel Hubbard’ın, Olimpiyat Oyunları tarihinde yarışan açık kimlikli ilk trans halterci oldu.

87 kilogram kategorisinde yarışan 43 yaşındaki Hubbard, koparma bölümünde 120 kg ve 125 kg kaldırma denemesi başarısız olduktan sonra olimpiyatlara veda etti. 

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda yer alan açık kimlikli ilk trans sporcu olmasının yanı sıra, aynı zamanda etkinliğin en yaşlı katılımcısı da olan Hubbard, emeklilik kararı aldığını duyurdu. 

“Tek istediğim bir sporcu olarak kabul edilmek”

Cinsel kimliğine yönelik tartışmalara da atıf yapan sporcu, “Rol model olmak istediğimden emin değilim, bunun yerine umarım sadece var olarak diğerlerine biraz cesaret verebilmişimdir. Bir sporcu olarak tek istediğim, bir sporcu olarak kabul edilmek. Yeni ve daha anlayışlı bir dünyaya geçtikçe, insanlar benim gibi insanların sadece insan olduğunu anlamaya başlıyor” diye konuştu. 

Hubbard ayrıca, “Sporu bırakma yaşım geldi. Aslında dürüst olursak, muhtemelen bir süre zaten gelmişti. Sporla ilgilenmem için artık ilaçlardan destek almam lazım. Sanırım eleğimi asıp başka şeylere konsantre olmayı düşünmeye başlamamın zamanı geldi” dedi. 

Hubbard’ın kadın takımına kabul edilmesi bazı eleştiriler almış ve biyolojik olarak kadın doğan sporculara nazaran kasları ve akciğerlerinin daha güçlü olduğu, bunun da yarışmalarda adaletsizliğe neden olabileceği belirtilmişti. 

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1585 kere okundu.