Dünya, Futbol

FIFA’dan kadın futboluna 1 milyar dolar: “Koronavirüs sebebiyle maddi kayıp yaşayan kulüplere destek hazırlanıyor”

Alan Savunması

FIFA, koronavirüs salgınının yol açtığı finansal kayba rağmen, kadın futbolu için daha önce planlanmış olan 1 milyar dolarlık yatırımı gerçekleştireceğini açıkladı. Ayrıca, koronavirüs sebebiyle maddi kayıplar yaşayan kulüplere destek olunacağı, bundan kadın futbolunun da yararlanacağı belirtildi.

Futbol ve futsalın dünya çapındaki en üst düzey yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), koronavirüs salgını sebebiyle diğer tüm spor organizasyonları gibi büyük bir maddi kriz yaşıyor olmasına rağmen daha önce planlanan yatırımlarını gerçekleştireceğini açıkladı.

Salgın sebebiyle spor organizasyonlarının gerçekleşmemesi, tüm spor organizasyonları, federasyonlar ve kulüplerim büyük bir finansal krizin eşiğine getirdi.

Sınırlı sayıda sponsorun olması ve futbolcuların çok düşük ücretlere oynuyor olması sebebiyle kadın futbolunda daha şiddetli hissedilen bu kriz, kadın spor insanlarını tedirgin ederken FIFA’dan kadın futbolunu rahatlatan bir açıklama geldi.

“Virüs, planlarımızı etkilemeyecek”

Ekim ayında, kadın futbolu için ayrılan 500 milyon dolarlık bütçenin 1 milyar dolara çıkarıldığını açıklayan FIFA, koronavirüs salgını dolayısıyla yaşanan maddi buhranın, daha önce planlanan yatırımı engellemeyeceğini, yatırımın planlandığı gibi gerçekleşeceğini açıkladı.

TIKLAYIN- FIFA, kadın futboluna ayrılan bütçeyi iki katına çıkardı

Pek çok spor kulübü, finansal kriz sebebiyle kapanmak üzereyken gelen bu yardım hakkında Guardian’a konuşan bir FIFA sözcüsü, “Daha önce tarafımızca taahhüt edilen bu fonun mevcut koronavirüs krizinden etkilenmeyeceğini doğrulayabiliriz. Bu finansman, kadın futbolunun geliştirilmesi, kapasite artırma, kalkınma programları, yönetim ve liderlik, profesyonelleşme ve teknik programlar dahil olmak üzere çeşitli alanlara yansıtılacak” dedi.

“Virüs sebebiyle finansal kriz yaşayan kadın futboluna yardım yapılacak”

Ayrıca sözcü, koronavirüs salgını sebebiyle herhangi bir gelir elde edemeyen ve çalışanlarına ödeme yapmaya devam ettiği için büyük bir finansal krizle karşı karşıya olan kulüplere destek olmak adına bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Kadın futbolunun da bu desteklerden yararlanacağını söyleyen sözcü, su ifadeleri kullandı:

“FIFA şu anda kadın futbolu da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki futbol topluluğuna yardım sağlama olanakları üzerinde çalışıyor. Bu yardımın ne şekilde olacağı ve ayrıntıları, şu anda FIFA’ya üye dernekler, konfederasyonlar ve diğer paydaşlarla istişare edilerek tartışılmaktadır.

“Bu tartışmaların bir parçası olarak FIFA, Profesyonel Kadın Futbol Birimi ve FIFA-Konfederasyon alt çalışma grubu aracılığıyla Kovid-19‘un etkilediği önemli kadın futbol paydaşlarıyla yakın temas halinde”. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Hastalığına iyi gelsin diye başladı, rekorlar kırdı: Hilal Zeyneb Saraç: “Basın, başarımı görmedi”
...
“9 aylık başkanım ama 10 yıllık başkan kadar şeyler yaşadım”
...
Rapinoe kardeşler ve Alex Morgan’dan “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” kampanyasına destek
...
İstismar mağduru sporcu: Federasyon, yaptığım şikayetle ilgilenmiyor

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

315 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

310 kere okundu.