Diğer Sporlar, Dünya

Eşcinsel patenci Kaitlyn Weaver: “Genç LGBTİ+ sporcuların önünde bir rol model olması çok önemli”

Armağan Tezel

Amerikalı buz patencisi Kaitlyn Weaver, genç yaşında başladığı buz pateni kariyerinde önemli başarılar elde etmiş bir isim.

2006’da henüz 17 yaşındayken katıldığı ABD Gençler şampiyonasında 4. olarak pontasiyelini o yaşta gösteren Weaver, 2006’da erkek patenci Andrew Poje ile çalışmaya başladı ve 2007’de çift olarak katıldıkları Kanada Şampiyonası’nda orijinal ve serbest dansı üçüncü bitirdi

Başarılı çift, birlikte 2010 Dört Kıta şampiyonu olurken 2009 Kanada ve 2007 Dünya Gençler şampiyonasında da üçüncü oldu.

Başarılı patenci Weaver, şimdilerde ise bambaşka bir heyecan yaşıyor, zira 32 yaşındaki patenci yakın zamanda eşcinsel olarak açılarak hayatında yepyeni bir pencere açtı.

ABD asıllı Kanadalı sporcuyla kendisini açılmaya götüren süreci, açıldıktan sonra hissettiklerini, çevresinin tepkisini ve açık kimlikli/gizli LGBTİ+ sporcu olmayı konuştuk.

“Pandemide kendimle baş başa kalınca bu gerçeğin altında daha fazla ezilmeye dayanamadım ve açıldım”

Seni, açılmaya karar verme noktasına sürükleyen süreçten bahsedebilir misin?

Yaklaşık 2 yıllık pandemi boyunca düşünmek, hissetmek ve kendimle gerçekten iletişime geçebilmek için için çok fazla vaktim oldu. Bu sebeple artık kabullenme eşiğine vardım. Kendimi kuir bir kadın olarak nitelendiriyorum ancak üzücü olanı, bunu uzun zamandır bildiğim ama yüzleşmeye hazır olmadığım gerçeği. Yıllarca kendimde büyük bir parçadan gerçekten nefret ettim ve bu, özellikle kovid nedeniyle dünya adeta donduğunda ve elimden gelen tek şey evde kendimle baş başa kalmak ve aynaya bakmakken zirve noktaya ulaştı. Kelimenin tam anlamıyla akıl sağlığıma bozuldu. Dibe vurup çıkmak istememek kadar kötü bir şey yok. Artık bundan kurtulmak için de açılmaya karar verdim.

Şimdi nasıl hissediyorsun peki? Pek çok sporcu, açıldıktan sonra “omuzlarımdan büyük bir yük kalktı” diyor. Sen de bunu söyleyebilir misin?

Şimdi uzun ve yorucu bir sürecin sonunda, “olduğum kişiyle gurur duyuyorum” diyebiliyorum. En iyi ve en gerçek benliğime dönüşmek bana büyük keyif veren bir şey. Hala bile büyük bir heyecan ve neşe hissediyorum ve sevgi dolu, özgün ve şefkatli bir şekilde hareket ettiğimi bilmek çok güzel hissettiriyor. Evet, şimdi bana “söylemesi basit” diyebilirsiniz ama toplum baskısı sebebiyle gizlenmek zorunda kalan LGBTİ+’lara kesinlikle bir an önce açılmalarını öneriyorum. Bunu söyledikten sonra yaşayacakları rahatlamayla resmen yeniden doğmuş gibi olacaklarını garanti edebilirim.

“Çevremde beni cesaretlendiren, beni ben olduğum için destekleyen kimse yoktu”

Açıldıktan önceki ve sonraki kendine baktığında, “şöyle bir şey olsaydı daha erken açılırdım” dediğin bir şey var mı? Bu bir olay, bir yer veya bir kişi olabilir.

Bunu açıldıktan sonra fark ettim: Benim çevremde beni cesaretlendiren, yanımda olan, beni ben olduğum için destekleyen kimse yoktu. Ben bunun da gizlenmek, daha doğrusu açılmamak için çok önemli bir sebep olduğunu düşünüyorum. Tabii ki tanıdığım birkaç eşcinsel vardı ancak sadece tanışmak yeterli olmuyor. Yakın arkadaşlarım arasında açık kimlikli bir lezbiyen olsa bu bende bir cesaret yaratabilirdi ve daha erken açılmamı sağlardı.

Açıldıktan sonra “keşke bunu daha önce yapsaymışım” diye bir pişmanlığın oldu mu?

Evet, bunu söyledim ancak daha önce neden açılmadığımı düşündüğümde kendime hak verdim. Zira pek çok LGBTİ+ gibi benim de önümde çok büyük bir engel vardı: Homofobik insanlar -ki ne yazık ki bu, toplumun çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Şu an açıldım ve hiç olmadığım kadar özgür hissediyorum. Artık sadece ânı yaşamak istiyorum.

Yakınların, açılmanı nasıl karşıladı?

Beni en çok şaşırtan şeyin de yakınlarımın, eşcinsel oluşuma verdikleri tepki oldu. Pek çok insan bunu bilmiyordu ve öğrendikten sonra bana çok büyük bir sıcaklık gösterdiler. Açılmadan önce beni dışlayacaklarını, karşı çıkacaklarını düşünüyordum ama tam tersi oldu. Bu da açılmış olmanın verdiği mutluluğu ikiye katladı.

“Önlerinde bir rol model olması, özellikle genç LGBTİ+’larda açılmayı kolaylaştırıyor”

Spor dünyasında açık kimlikli eşcinsel bir sporcu olmak seni ürkütmüyor mu?

Sadece buz pateninde değil hemen hemen tüm spor branşları LGBTİ+ dostu olmamakla birlikte kapsayıcı ve çeşitlilikten çok uzak. Hala pek çok sporcu sırf cinsel yönelimini gizlemek zorunda kaldıkları veya açıkladıktan sonra maruz kaldıkları şiddet sebebiyle sporu bırakıyor. Günümüzde yine bu sebeple gizlenen pek çok sporcu var. Doğrusunu söylemek gerekirse açılmadan önce bu beni de çok ürküttü. Yaptığım spora aşığım ve ondan kopmak istemiyorum. Evet, kısa bir süre oldu ama henüz olumsuz bir olayla karşılaşmadım.

Şimdi gizlenmek zorunda kalan veya halihazırda açık kimlikle kayan tüm kayakçıların da olumsuz bir olay, homofobik bir saldırıyla karşılaşmaması için üzerime düşeni yapacağım.

Açık kimlikli eşcinsel sporcuların gizlenmek zorunda kalan LGBTİ+’ları açılmaya teşvik edeceğini, onlar için bir rol model olacağını düşünüyor musun?

Az önce de söylediğim gibi, bu sadece LGBTİ+ sporcular için değil tüm LGBTİ+’lar için çok önemli. Önünüzde her şeyin karşısında durma cesaretini gösterip açılmış birini görmek çok önemli ve cesaretlendirici bir şey. Özellikle genç LGBTİ+’lar için önlerinde bir rol model olması, onların hayatlarının geri kalanında yönelimleriyle nasıl yaşayacaklarını belirliyor. Hiçbir zaman böyle bir idole sahip olamayan gençler, ne yazık ki hayatlarının büyük bölümünde saklanarak yaşıyorlar.

Benim açılma motivasyonumda bu çok etkili oldu. Benim uzun süre gizlenmemin sebebi biraz da buydu. Bu sebeple benden sonraki LGBTİ+’lar gizlenmek zorunda kalmasın, önlerinde cesaret alabilecekleri bir rol modelleri olsun diye ellerimden geleni yapacağım. Bir hayatın daha eziyetle sürüp gitmesine müsaade edemem.

“Genç LGBTİ+ sporcuların daha özgür olmaları için elimden geleni yapacağım”

Karşılaşacağı muhtemel ayrımcılıklardan korkan ve bu sebeple yönelimini gizlemek zorunda kalan LGBTİ+ sporculara ne söylemek istersin?

Özellikle gençlerin, önlerindeki rol modellerde kendilerini bulmaları gerekiyor. Çeşitli din, dil, ırk cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimden insanlara; farklı ve rengarenk seslere ihtiyaç var. Bu sebeple gizlenmek zorunda kalanlara, onların daha özgür ve rahat hissettikleri bir dünyada yaşamaları için elimden geleni yapacağımın sözünü veriyorum. Bunu benim için yapan kimse olmadığı için yıllarca büyük bir acıyla gizlenmek zorunda kaldım. Bu sebeple ben onlar için her şeyi yapacağım. Onlara sadece bundan emin olmalarını söylüyorum.

Gurur Ayı içerisindeyiz, duygu ve düşüncelerin neler?

Evet, bu sebeple Güneş bile bir başka güzel parlıyor gibi. Caddeler ve sokaklar rengarenk, LGBTİ+ topluluğu her şeye rağmen mutlu ve umutlu. Açık söylemek gerekirse ben de öyleyim. Tüm LGBTİ+ topluluğu bu ay, yaşadığı tüm acı ve baskıları unutup eğleniyor ancak bundan bile rahatsız olan, bunu baltalamaya çalışanlar var. Bunlar bizi yıldırmamaları. Sadece LGBTİ+’lar değil herkes bu ayın güzellik ve umudunun tadını çıkarmalı.

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.