Basketbol, Dünya

Ekin Çelikdemir: Spor yapmak isteyen bir kıza bunun ‘erkek işi’ olduğunu söylemek, yapılabilecek en büyük kötülüktür

Ali Safa Korkut

İKİNCİ BÖLÜM: Fenerbahçe’de başladığı kariyerinde, ABD ve Avrupa kulüplerinin dikkatini çeken Ekin Çelikdemir, geçen hafta, eğitim ve spor bursu alarak ABD Kolej Ligi (NCAA) takımlarından Washington State Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’na transfer oldu. Eğitim hayatını da ABD’de sürdürecek olan 19 yaşındaki basketbolcu ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ikinci bölümünde, Washington State’e transferini ve sporda toplumsal cinsiyet eşit(siz)liğini konuştuk.

Ekin Çelikdemir’le gerçekleştirdiğimiz röportajın ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

2018’e kadar Fenerbahçe U18 takımında forma giyen Ekin Çelikdemir, sarı lacivertli formayla başarılı bir performans sergileyerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Yeteneğiyle Avrupa ve ABD kulüplerinin de radarına giren Çelikdemir, 2019’da ABD Konferans Ligi’nde (NEPSAC) mücadele eden ve birçok ünlü sporcunun da mezun olduğu Tilton Lisesi’nin Kadın Basketbol Takımı’na transfer oldu. Aldığı bursla lise eğitimini de burada sürdüren Çelikdemir, henüz ilk sezonunda Tilton ile şampiyonluk yaşadı.

Geçtiğimiz aylarda liseden mezun olduğu için Tilton School‘dan da ayrılmak zorunda kalan Çelikdemir, mezun olur olmaz tam 5 farklı üniversite takımından spor ve eğitim bursu teklifi aldı. Çelikdemir, geçen hafta tercihini ABD Kolej Ligi‘nde (NCAA) mücadele eden Washington State Üniversitesi‘nden yana kullandı.

19 yaşındaki sporcuyla gerçekleştirdiğimiz röportajın bu bölümünde Washington’ı seçme sebebini, seçim yaparken neleri dikkate aldığını, eğitim hayatını ve sporda toplumsal cinsiyet eşit(siz)liğini konuştuk.

Ekin Çelikdemir: “Seçim yapmak benim için çok zor oldu”

Tilton School’da şampiyonlukla sonuçlanan hikayenin ardından –sanırım bu sene- liseden mezun oldun ve Washington State Üniversitesi, Amerikan Üniversitesi, CSU Bakersfield, Vermont Üniversitesi ve Iona Koleji’nden teklif aldın. Senin tercihin ise Washington State Üniversitesi oldu. Bu teklifler arasından karar vermek zor oldu mu ve neden Washington State’i seçtin?

Teklif aldığım tüm okullar gerçekten çok iyi okullardı, koçlarıyla tanışıp okullar hakkında bilgi aldıkça hepsini çok sevdim. En son seçeneklerimi ikiye indirdiğimde bu okullar Washington State ve American Üniversitesi’ydi. Bu iki okulu seçme sebebim, basketbol ve eğitim seviyelerinin diğerlerinden biraz daha iyi olmasıydı. İkisi arasında bir seçim yapmak benim için gerçekten çok zordu.

Aralarında seçim yaparken birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyemiyordum. Ancak ailemle ve üniversite teklif ve seçim sürecinde de yanımda olan PSA danışmanlarından Emir Demirkıran ile uzun konuşmalardan sonra fark ettim ki içten içe Washington State’in benim için daha doğru olacağına inanıyordum. Böylelikle, gerçek anlamda kalbimin sesini dinledim ve seçimimi bu yönde kullandım. 

“Fen bilimlerine büyük bir ilgim var”

Tabii eğitimini de burslu olarak Washington State Üniversitesi’nde sürdüreceksin. Üniversite eğitiminle birlikte nasıl bir gelecek hayal ediyorsun kendine? Basketbol dışında hangi meslekte uzmanlaşmak istiyorsun?

Her zaman basketbol geleceğimin yanında bir B planım, üniversitesini bitirdiğim bir mesleğim olmasını da istedim. Bu da zaten basketbol hayatıma Amerika’da devam etmek istememin en önemli sebebiydi.

Küçüklüğümden beri çizim, tasarım gibi yaratıcı şeylere ilgi duydum ve mesleğimin de bu yönde olmasını istiyorum. Aynı zamanda fen bilimleriyle alakalı konulara da büyük bir ilgim var ve bu nedenle henüz net bir kararım yok. Kafamda bazı seçenekler var. Üniversitenin ilk yılında farklı bölümlerden dersler alarak bana en uyan bölümü seçebilmek gibi bir şansım da var, ben de bu şekilde kafamdaki seçenekleri deneyip görmek istiyorum.  

Spor kariyerinde bundan sonraki hedefin veya hedeflerin nelerdir? Üniversite sonrasında Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musun yoksa kariyerine ABD veya başka bir ülkede mi devam edeceksin?

Geçirdiğim sakatlıklardan sonra çok ileriye dönük hayaller kurmayı doğru bulmuyorum. Öncelikle ilk hedefim başarılı bir şekilde üniversiteyi bitirmek. Sonrasını zamanın göstereceğine inanıyorum. 

“Gelir adaletsizliği, ayrımcılıkların doğmasına sebep oluyor”

Pek çok spor branşına oranla basketbolda bu biraz daha az hissediliyor ama genel olarak Türkiye’de neredeyse tüm spor branşlarında kadınlar aleyhinde cinsiyet temelli ayrımcılıklar mevcut. Kadınlar, erkek egemen spor branşlarında ikinci plana atılmış durumda. Bu konu hakkında ne söylemek istersin?

Ne yazık ki bu durum dünyada pek çok ülkenin gerçeği. Bunu da erkek sporlarına olan taraftar ilgisinin kadınlara kıyasla daha fazla olmasına bağlıyorum. Burada medyanın rolü de çok önemli. Kadın sporculara medyada yeterince yer verilmemesinden kaynaklı, insanlar da kadın sporculardan ve kadınların da spor yaptığından haberdar olamıyor.

Maalesef sporların bir gerçeği de gelir kaynağı durumu. Spor organizasyonları, spor kulüpleri ve sporcuların yeterli düzeyde gelire sahip olamamaları, onların konum ve gelecekleri üzerindeki en belirleyici etken. Sponsor desteğinin de burada çok büyük bir önemi var. Kadın spor organizasyonları, kulüp ve sporcular, gelir kaynağı ve sponsor bulmak konusunda çok zorlanıyor. Bu konuda markalar tarafından kendilerine pek ilgi duyulmuyor.

Bu durum da bu tarz ayrımcılıkların görülmesine sebep oluyor. Keşke kadın sporcular için de dünya çapında başarılar elde etmek, isim yapmak ya da kendi branşında yükselmek daha kolay olsaydı ve kadın sporcular hak ettikleri ilgiyi görseydi. 

“Erkek çocuklarının olduğu kadar kız çocuklarının da hakları var”

Ekin Çelikdemir, Tilton School formasıyla bir top kapma mücadelesinde.
Fotoğraf: Ekin Çelikdemir – Instagram

Pek çok aile, “Kadınlar sporcu olmaz, spor erkek işidir” düşüncesiyle spora heves eden kızlarının önünde engel olabiliyorlar. Buradan o ailelere ve o ailelerin spor yapmak isteyen kızlarına ne söylemek istersin?

Öncelikle bir erkek çocuğunun bu konuda ne kadar seçim yapma hakkı varsa bir kız çocuğunun da en az onun kadar hakkı vardır. Kesinlikle her anlamda bu kıyaslamaya karşıyım. Bir kıza spor yapması için erkek gibi olması gerektiğini söylemek ya da farklı hobileri olan bir erkek çocuğuna bunun kız işi olduğunu söylemek yapılabilecek en büyük hatalardan biri. Eminim ki her aile çocuklarının en mutlu ve başarılı bir şekilde büyümesini ister.

Bu durumda ailelere söyleyeceğim tek şey, çocuklarıyla ilgili kendi hayallerini gerçekleştirmeye çalışmaktansa, çocuklarının mutlu oldukları şeyleri yapmasında destek olmaları. Çünkü insanlar sevdikleri işleri yaptıklarında daha başarılı olurlar. Spor yapmak isteyen kızlara tavsiyem ise başkalarını memnun etmek için kendi hayallerinden vazgeçmemeleri gerektiği. Eğer kendilerine bir hedef koyuyorlarsa ve bunun için yeterince çalışırlarsa hiç bir hayali gerçekleştirmek imkansız değil.

Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Fotoğraf: Ekin Çelikdemir – Hudl

Bugünlere gelmemde bir çok insanın, antrenörün ve en önemlisi ailemin çok büyük emeği oldu. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Onun dışında bugün geldiğim yerden ve olduğum kişiden çok mutluyum. Benim bugün yaptığım şey kimse için gerçekleşmeyecek bir hayal olmamalı. Bu nedenle kendilerine böyle hedefler koyan herkese tavsiyem kendilerine güvenli olmaları ve bu adımı atmaktan korkmamaları.  (ASK)

Ekin Çelikdemir hakkında

2018’e kadar Fenerbahçe U18 takımında forma giyen Ekin Çelikdemir, Türkiye Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi’nde takımıyla başarılı bir grafik çizerek, takımın geride kalan sezonda adını 1. lige yazdırmasın en büyük pay sahiplerinden biri oldu.

Böylelikle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran 18 yaşındaki ve 1.77 boyundaki başarılı oyun kurucu, uluslararası hedefleri dahilindeki ilk adım, New Hampshire eyaletinin en önemli liselerinden biri olan, New England Preparatory School Athletic Council (NEPSAC) konferansına bağlı Tilton School’un burs teklini kabul ederek attı.

Burada da ilk sezonunda şampiyonluk yaşayan Çelikdemir, geride kalan sezonda 29 maça çıkan çıktı. Bu maçlarda ortalama 25 dakika sahada kalırken 8.8 sayı, 4.1 ribaund, 3.3 asist ve 2.5 top çalma ortalamaları ile şampiyonluğa önemli bir katkıda bulundu. Genç basketbolcu, ligin en iyi 5’ine de seçildi.

Bu performansının ardından Amerikan Üniversite Sporları Federasyonu (NCAA) takımları Washington State Üniversitesi, Amerikan Üniversitesi, CSU Bakersfield, Vermont Üniversitesi ve Iona Koleji’nden spor ve eğitim bursu teklif alan Ekin, geçen hafta tercihini konferansın köklü takımlarından Washington State Üniversitesi’nden yana kullandı.

Ekin Çelikdemir

İlginizi Çekebilir

...
Kadın gazetecilerden Melih Şendil tepkisi: “‘Bunları söyledikten sonra meslektaşlarımın yüzüne nasıl bakarım’ diye düşünmüş müdür acaba”
...
Türkiye Futbol Federasyonu, Melih Şendil’i kınadı
...
beIN Sports’tan Melih Şendil açıklaması
...
Melih Şendil özür diledi!

Popüler Haberler

...
Kadınların İran’da özgür bir şekilde futbol maçı izlemelerinin yasallaşmasına öncülük eden Maryam Shojaei, Stuart Scott ENSPIRE Ödülü’ne layık görüldü

375 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

325 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

325 kere okundu.