Dünya, Futbol

Dünyanın en uzun süredir yayımlanan dizisi Coronation Street’te spordaki cinsiyetçilik işlendi

Alan Savunması

Birleşik Krallık’ta 1960 yılından beri yayın hayatını sürdüren Coronation Srteet dizisinin geçtiğimiz 9 Mart’ta yayımlanan bölümünde LGBTİ+ bir sporcunun spor faaliyetleri sırasında yaşadığı zorluklar işlendi.

İngiliz televizyon dizisi Coronation Street, 9 Aralık 1960 yılından beri televizyon macerasını sürdürüyor. ıTV’de yayımlanan dizi, tam 60 yıldır yayım hayatını sürdürmesi sebebiyle, televizyon tarihinin en uzun süredir yayımlanan dizisi unvanını da elinde bulunduruyor.

Geniş bir izleyici kitlesine sahip dizinin geçtiğimiz hafta yayımlanan bölümde ise farkındalık yaratacak bir konu işlendi.

Dizinin 9 Mart Pazartesi günü yayımlanan bölümünde, eşcinsel bir futbolcunun bir LGBTİ+ olarak aile içi ve futbol sahalarında yaşadıkları zorluklara değinildi.

Diziden bir görüntü. James Bailey (solda)

Her şey, dizide Nathan Graham tarafından canlandırılan James Bailey karakterinin cinsel yönelimi hakkında sosyal medyada bazı söylentilerin yayılmasıyla başlıyor. Bailey, söylentilerin artması karşısında kulübü tarafından kendisine nasıl tepki vereceği korkusuna kapılıyor ve yönelimini açıklayıp açıklamamak konusunda derin bir düşünce sürecine itiliyor.

Bailey karakteri, söylentilerin aksine, yakın arkadaşları Danny’yi Ed ve Aggie tarafından kendisine yöneltilen sorulara karşı kariyerinin ve ailesinin zarar göreceğini düşünerek eşcinsel olmadığı cevabını veriyor.

Toplum baskısı sebebiyle dışlanacağından korktuğu için yönelimini gizleyen Bailey, kulübü tarafından görüşme yapılmak üzere basın ofisine çağrıldıkça olaylar gelişiyor.

Dizide Bailey karakterini canlandıran Nathan Graham, dizideki rolüne hazırlanırken İngiltere Ragbi ligi ekiplerinden Wakefield Trinity forması giyen eşcinsel oyuncu Keegan Hirst’tan yardım aldığını ve onunla çalıştığını söyledi.

Homofobinin futbolda hala bir sorun olduğunu yeni öğrendim”

BBC’ye konuşan heteroseksüel oyuncu, “Bunun futbolda hala büyük bir sorun olduğunu yeni öğrendim. Eğer bir sorun yoksa, dünya açık kimlikli pek çok eşcinsel futbolcunun olduğunu düşünmek istiyorum” diye konuştu.

İngiltere’de açık kimlikli eşcinsel futbolcu sayısının 1’le sınırlı olması sebebiyle senaristlerin zorluklar yaşadığına da değinen Graham, “Senaryo ekibi ve yazarların bu anlamda yardım alabileceği hiçbir şey yok çünkü 30 yıldır böyle bir durum gerçekleşmedi” (İngiltere’de eşcinsel futbolcuların ortaya çıkmamasına değiniyor) diye konuştu.

“Genç futbolculara, yönelimlerini açıklamaları konusunda yardımcı olabilir”

Graham, böyle bir rolü oynamak ve bu hikayeyi Coronation Street’in izleyicileriyle paylaşma şansına sahip olduğu için onur duyduğunu ve minnettar olduğunu söyledi.

48 yaşındaki oyuncu, bu bölümün, yönelimini açıklamaya çekinen genç sporculara yardımcı olabileceğini söyledi:

Bu bölüm, diziyi izleyen genç ve eşcinsel bir futbolcunun, yönelimini ailesine açıklama mücadelesinde ona yardımcı olabilir. Bunu görüp, ‘Tamam, bunu yapabilirim. Bu dönemde yönelimini açıklayan ilk eşcinsel oyuncu olabilirim’ diye düşünebilirler”.

“Fashanu’nun döneminde her şey farklıydı”

Justin Fashanu

Graham, 1990 yılında yaptığı bir açıklamayla eşcinsel olduğunu duyurduktan sonra İngiliz futbol tarihindeki ilk eşcinsel futbolcu olan ve gördüğü baskılar sonucunda 1998 yılında intihar eden Justin Fashanu‘ya da değindi.

“Fashanu’nun dönemi tamamen farklı bir dönem ve zamandı. Her şey çok farklıydı. O zamandan beri dünya epey ilerledi ancak damgalama konusunda yeterince ilerleyemedi. Özü ve özgünlüğü elde etmek için konuşacak birine sahip olmak gerçekten güzel olurdu.

“Stereotiplere meydan okuyacak”

LGBTİ+’ların haklarını korumayı ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan Birleşik Krallık merkezli bir yardım kuruluşu olan Stonewall‘da Spor Direktörlüğü görevinde bulunan Robbie de Santos, konuyla ilgili Reuters’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Siyahî ve eşcinsel bir futbolcunun hikayesi, muhtemelen insanların renk ve LGBTİ+ olmaları konusunda stereotiplere meydan okuyacak. Spor camiasında hala stadyumlarda LGBTİ+ insanlar varlığından haberdar olmayanlar var”

İlginizi Çekebilir

...
Kadın futbolcu erkek kılığına girip erkeklerle futbol oynadı, kimse kadın olduğunu anlamadı
...
beIN Sports spikeri Melih Şendil’den olay yaratacak cinsiyetçi ifadeler!
...
“Doktorum bana bir daha asla yürüyemeyeceğimi söyledi, annem ise yürüyeceğimi. Ben anneme inandım.”
...
Bir ilk! Kadın futbolcu, erkek takımında oynayacak

Popüler Haberler

...
Kadınların İran’da özgür bir şekilde futbol maçı izlemelerinin yasallaşmasına öncülük eden Maryam Shojaei, Stuart Scott ENSPIRE Ödülü’ne layık görüldü

370 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

325 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

325 kere okundu.