Diğer Sporlar, Dünya

Christy Martin: Lezbiyen olduğu bilinmesine rağmen zorla bir erkekle evlendirildi, istismar edildi, göğsünden vuruldu, pes etmedi

Alan Savunması

Christy Martin, boks çevrelerinde ikonik bir isimdir. 1996 yılında Sports Illustrated Dergisi’ne kapak olan Martin, kadın boksuna ün kazandırdı. 2016 yılında Boks Onur Listesi’ne giren ilk kadın oldu. Martin tüm başarılarından en büyüğünü ise 2010 yılında eski kocası onu öldürmeye çalıştıktan sonra ölümü yendiğinde gerçekleştirdi.

Ayşe Ongun, Sportscasting’den Kyle Dalton’ın yazısı çevirdi.

Christy Martin kadın boks efsanesi oldu  

Christy Martin, profesyonel bir boksör olacağını asla hayal etmemişti. Batı Virginia’da büyürken, daima öğretmen olma hayali kuruyordu. Her şey, oldukça masum bir şekilde üniversitede eğitim görürken, eğlence olsun diye “Toughwoman” isimli çeşitli amatör müsabakalara katılmaya karar verdiğinde başladı. Bu müsabakaları kazandı. Yerel bir organizatör bu üniversiteli genç kızı fark etti. Profesyonel olarak dövüşmesi için ona şans verdi ve o kız da bu şansı kabul etti.

Martin, ilk profesyonel müsabakasında berabere kaldı. Bir müddet sonra antrenör Jim Martin ile tanıştırıldı ve kariyeri uçuşa geçti. 4 Kasım 1989 tarihinde Andrea DeShong karşısında aldığı mağlubiyet sonrasında, art arda on dokuz mücadeleyi kazandı. Art arda aldığı bu galibiyetlerden birinde Dünya Boks Konseyi (WBC) Genç Kadınlar Yarı Orta Sıklet Dünya Şampiyonluğu’yla birlikte ilk unvan kemerini kazandı.

Defalarca kez unvanını korudu ancak Martin’in büyük ün kazanması, 16 Mart 1996 tarihinde Las Vegas’ta Deirdre Gogarty ile dövüştüğünde gerçekleşti. Bu müsabaka Showtime kanalında yayımlandı ve milyonlarca seyirci tarafından izlendi. Hâlâ birçok kişi bu müsabakanın tüm zamanların en iyi kadın boks müsabakalarından biri olduğunu düşünüyor. Martin müsabakayı oy birliği kararıyla kazandı ve Dünya Boks Konseyi tarafından Kadınlar Dünya Hafif Siklet Şampiyonu unvanı kendisine verildi.

Bu müsabakadan sonra Martin’in ünü tavan yaptı. Sports Illustrated Dergisi’nin kapağında yer aldı ancak 28 Haziran 1997’de “Bite Fight” olarak da bilinen Mike Tyson ve Evander Holyfield arasındaki rövanş maçının öncesinde yapılan gerçekten kötü üne sahip bir müsabakayı kazandı. Müsabaka başına yaklaşık 100.000 dolar kazanan Martin, rövanş maçı istedi ve bu maçta da Deshong’ı yendi.

Babasının yaptığı meslekten dolayı “Kömür Madencisinin Kızı” (Coal Miner’s Daughter) lakabını alan Christy Martin, 1998 yılında bir müsabakayı daha kaybetti ancak 2003 yılında Laila Ali ile eşleşene kadar kadınlar boksunun zirvesinde kaldı. Ali, dördüncü rauntta otuz beş yaşındaki Martin’i nakavt etti ve şampiyon, istikrarlı bir şekilde düşüş yaşamaya başladı. Son maçını 2012 yılında yaptı ve 49 galibiyet, 7 mağlubiyet ve 3 beraberlik alarak kariyerini rekorla bitirdi.

Cinayet girişimiyle vuruldu ve bıçaklandı    

Christy Martin: | Fotoğraf: John Gichigi/Allsport

Martin, 2011 ve 2012 yıllarında yaptığı ve kariyerinin son iki maçı olan müsabakaları kaybetti ancak bu iki maç da birer mucizeydi çünkü 23 Kasım 2010 tarihinde uzun süredir antrenörlüğünü yapan ve on sekiz yıllık kocası olan Jim, Christy’i öldürmeye çalıştı.

Christy Martin, Jim ile olan ilişkisinin o dönem içinde yaşadığı koşullar yüzünden olağan ve normal olduğunu söyledi. İkili, daima birlikte antrenman yapıyordu ve Christy Martin’in gerçek bir ilişki için ayıracak zamanı yoktu. Bu durum, Martin’in kendisinin lezbiyen olduğunu bilmesine rağmen ebeveynlerinin bir erkekle birlikte olması için ona baskı yapması gerçeğiyle birleştiğinde, Jim tek seçenek gibi görünüyordu. İkili 1992 yılında evlendi. Çok geçmeden istismar başladı.

Her şey kasım ayının bir günü Christy iki günlüğüne başka bir yere gittikten sonra Jim’in onunla karşılaşmasıyla doruğa ulaştı. Jim, Christy’e saldırdı. Onu bıçakladı ve Christy’e ait olan 9 mm’lik tabancayla onu göğsünden vurdu. Mermi birkaç santimle kalbini ıskaladı. Jim, Christy’i ölüme terk etti. Jim onu orada bırakır bırakmaz, Christy sürünerek sokağa çıkmayı başardı ve sokaktan geçen bir yabancıdan yardım istedi.

Martin’in boksa geri dönüşü  

Christy Martin, on gün hastanede kaldı ve taburcu edildiği günden sonra spor salonuna geri döndü. Boksa bu kadar hızlı bir geri dönüş yapmayı planlamıyordu ancak spor salonu kendisini güvende hissettiği yerdi.          

Martin altı ay sonra ringlere geri döndü ancak müsabakanın altıncı raundunda elini dokuz yerden kırdı. Doktorlar Martin’in kırılan elini ameliyat ederken, komplikasyonlarla karşılaştılar. Martin saatler sonra uyandığında, göremiyor, yürüyemiyor veya konuşamıyordu. Felç geçirmişti. 

Chrsisty Martin (2010) | Fotoğraf: SI

Martin zamanla tüm duyularını geri kazandı. Ringlere hiçbir zaman boksör olarak geri dönmedi ancak kısa süreliğine yedek öğretmen olarak çalıştıktan sonra, bir boks organizasyon şirketi olan Christy Martin Promotions’ı kurdu. Martin ve kendisi de eski bir profesyonel boksör olan Lisa Holewyne 2017 yılında evlendi. İkili iş ortağı ve Kuzey Karolina bölgesindeki müsabakaları organize ediyorlar.

Martin daima güçlü ve hem profesyonel hem de sosyal yaşamında başarılı bir kadın portresi çizerken, perdenin arkasında hırpalanmış ve yenilmişti. Evlenmeden önceki soyismi olan Salters’ı kullanan Christy, son birkaç yıldır nihayet hayattan zevk almayı ve huzur içinde yaşamayı başardı. Kim olduğu ve başardıkları konusunda ise oldukça memnun. Aile içi şiddet örgütlerinin savunucusu oldu ve kendisinin düzenlediği etkinlikler istismar mağdurlarına barınak sağlayan grupları daima destekliyor. 2016 yılında Nevada Boks Onur Listesi’ne giren ilk kadın oldu. Jim ise orada değildi. Cinayete teşebbüsten dolayı yirmi beş yılını hapiste geçirecek. (AO/ASK)

Kapak fotoğrafı: BY THOMAS GERBASI

İlginizi Çekebilir

...
Nicola Adams: Basında ‘biseksüel’ olarak anılmak sinir bozucu olmaya başlamıştı
...
Lori Lindsey: Trans kadınların sporda yer alması, hiç kimse için tehdit unsuru olmaz
...
Kadın belediye başkanı, mesaiye pedal çevirerek başladı
...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

440 kere okundu.