Diğer Sporlar, Dünya

Buz hokeyi oyuncusu ‘homofobik şiddete’ maruz kaldıktan sonra lige dava açtı

Alan Savunması

Buz hokeyi oyuncusu Jesse Gabrielle, 2019 sezonu boyunca “homofobik yorumlara, kötüleme ve şiddete” maruz kalmasına rağmen yaptırım uygulanan tarafın kendisi olduğu gerekçesiyle Avustralya Buz Hokeyi Ligi’ne (AIHL) dava açtı.

Bir dönem, Avustralya Buz Hokeyi Ligi (AIHL) takımlarından CBR Brave forması giyen Jesse Gabrielle, CBR Brave için mücadele ederken rakip oyunculardan ve antrenörlerden pek çok kez homofobik yorum, hakaret ve şiddete maruz kaldığını söyledi.

Durumu bir AIHL yönetim kurulu üyesine bildiren Gabrielle, Melbourne Ice hokey takımıyla her konuda anlaşmasına rağmen bu şikayeti ve yaşadıkları sebebiyle lig yönetimi tarafından Melbourne Ice’ın yeni sezon kadrosuna kaydedilmedi. Lig de daha sonra koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ertelendi.

Gabrielle, şimdi AHIL aleyhine yasal işlem başlattı ve lig yönetimini, cinselliği nedeniyle ayrımcılık ve olumsuz eylemde bulunmakla suçladı. Gabrielle, yönetimin Adil Çalışma Yasası s340 ve s351’i ihlal ettiğini söyleyerek suç duyurusunda bulundu.

View this post on Instagram

All smiles for the season to start😀

A post shared by Jesse Gabrielle (@jesse_gabrielle) on

Konuya ilişkin Riot Act’e konuşan CBR Cesur CEO’su Dan Amodio, şunları söyledi:

“Söyleyebileceğim, CBR Brave’in buz üzerinde ve dışında kapsayıcı bir organizasyon olduğu. Bu sorumluluğu çok ciddiye alıyoruz ve organizasyonumuzun hiçbir bölümünde ırk, din veya cinsel yönelimle ilgili hiçbir şekilde nefreti kabul etmeyeceğiz”

CBR Brave genel müdürü Sunny Singh’in aynı zamanda LGBT + topluluğunun bir üyesi olduğunu ve spor sahnesindeki hayatı yönlendirmenin ne kadar zor olabileceğini ilk elden deneyimlediğini söyledi.

Singh, “AIHL’de çeşitliliği aktif olarak teşvik etmeye ve her türden geçmişi olan insanları CBR Brave topluluğumuzda ağırlamaya devam edeceğiz,” dedi.

İlginizi Çekebilir

...
Kadın belediye başkanı, mesaiye pedal çevirerek başladı
...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Cinsel tacize uğrayan poker oyuncusu, canlı canlı yakılarak öldürüldü
...
Naomi Osaka, kendisine “spora politika karıştırma” diyenlere yanıt verdi

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

500 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

450 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

425 kere okundu.