Dünya - Voleybol - 2 hafta ago

Biseksüel antrenör, yönelimini açıkladıktan sonra veliler tarafından zorbalığı maruz kaldı

Biseksüel voleybol oyuncusu ve antrenörü Brett Thompson, yönelimini duyurduktan sonra sporcuların velilerinden tepki aldığını, lise takımını çalıştırmasının uygun olup olmadığının sorgulandığını söyledi.

Thompson Wisconsin’da kendisinin de okuduğu West Salem Lisesi’nin kız voleybol takımının baş antrenörüydü. Kendi cinselliğini bastırdıktan ve heteroseksüel olma teşebbüslerinden yıllar sonra 2018 yılının nisan ayında biseksüel olduğunu açıkladı.

Instagram’da bir gönderi paylaşan Thompson, “Ben benim. Bu değişmedi ve değişmeyecek. Bir süredir içimdeki şeyle mücadele ediyordum ve sonunda kendimi ilk sıraya koydum. Ben biseksüelim” ifadelerini kullandı.

Arkadaşlarının ve ailesinin kendisini kabul etmeyeceğini düşünen Thompson, gönderisini paylaştıktan sonra telefonunu kapattı ve uyumaya çalıştı. 

TIKLAYIN- Eşcinsel beden eğitimi öğretmenleri: “Beden eğitimi, erkekliğin son kalesi olarak görülüyor”

Ertesi gün gönderisinin altına gelen yorumların büyük çoğunluğunun olumlu ve destekleyici olduğunu görünce rahatladı. Ama bu durumdan mutlu olmayanlar da vardı. İşe geldiğinde, bir velinin kendisinin aleyhinde konuştuğunu öğrenince şok yaşadı.

Thompson’ın çalıştırdığı öğrencilerden birinin babası okulla iletişime geçmiş, voleybol antrenörünün liseli kızlara bu yaşam stilini empoze ettiğini söyleyerek kızgınlığını dile getirmişti.   

“Cinselliğimin konuyla bir alakası yok”

Outsports’a konuşan Thompson “Bu veli benimle görüşmek istemişti çünkü takım kadrosuna seçilebilecek çok sayıda kız öğrenci olduğundan dolayı kızını takımdan çıkarmıştım” dedi. 

İçinde yıllarca cinselliğiyle mücadele ettikten sonra, velinin dar görüşlülüğünü kabul etmeyi reddettiğini söyleyen Thomspon, “Sportif direktörün de dâhil olduğu görüşmenin sonunda cinselliğim hakkında yorumda bulundu. Bu veliye sevmeyi seçtiğim kişinin antrenörlük yeteneklerimin üzerinde bir etkisi olmadığını söyleyerek cevap verdim” diye konuştu.

Yönelimini veliye açıklama şekline de değinen Thompson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biseksüel olduğumu bu şekilde açıklamamın nedeni, kendi cinsellikleriyle mücadele eden insanların yalnız olmadıklarını, aynı yoldan geçmiş ve biseksüel olduğunu açıklamış bir arkadaşlarının olduğunu bilmelerini sağlamaktı. Bu, hissettiklerinin doğru bir şey olduğunu bilmelerini sağlıyor.

“Takım toplantılarında cinselliğimden bahsedilmiyordu çünkü cinselliğim bu konudan alakasız bir durumdu. Ama olduğum kişiyi değiştirmeyeceğim diye sözlerime ekledim.”

“LGBTİ+ topluluğu, kollarını açmış sizi bekliyor”

Thompson daha sonra başka bir takımda antrenörlük yapma şansı buldu. West Salem Lisesi’ni çalıştırmayı bırakarak Wisconsin’daki Viterbo Üniversitesi’nin erkek voleybol takımını çalıştırmaya başladı.  

Genç antrenör, karşılaştığı bu eleştiriye rağmen, biseksüel olduğunu açıklayarak doğru kararı verdiğinden emin olduğunu söyledi.

Diğer LGBTİ+‘ların kendileri için doğru olduğunu hissettiğinde, bunu göze almaları gerektiğini söyleyen Thompson, şunları söyledi:

“Kendim olma şansını yakalamasaydım ve dünyanın olduğum kişiyi görmesini sağlamasaydım, bugün olduğum yerde asla olmazdım.

“Cinselliğinizle mücadele eden sizler için söylüyorum. İnsanlarla aynı fikirde olmamanızın normal bir şey olduğunu bilin. Güvendiğiniz insanları bulun ve onlarla konuşun. Hazır olduğunuzu hissettiğinizde, bunu göze alın. Olduğunuz kişiyi diğer insanların bilmesine karar verdiğiniz anda, harika LGBTİ+ topluluğunun, kollarını açmış sizi bekliyor olacağını bilin.” (ASK)

“Ayşe Ongun, bu haberi Alan Savunması için PinkNews’ten çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir