Diğer Sporlar - Dünya - 3 hafta ago

Beşiktaşlı kadın sporcudan flaş iddia: “Beşiktaş bizi dolandırdı”

Beşiktaş E-Spor Kadın League of Legends (LoL) Takımı eski kaptanı Nicole “Wolf” Natasja, kulübün, kendisini ve arkadaşlarını 40 bin euro dolandırdığını, çok uzun bir zamandır kulüpten herhangi bir ödeme almadıklarını duyurdu.

Beşiktaş E-Spor Kadın LoL Takımı‘nda sular durulmuyor.

LoL takımı oyuncularından Natalie Kristiansen, Ağustos ayında bir açıklama yaparak, Mart ayından beri maaşlarının ödenmediğini ve bu durumun duyulmaması için yöneticiler tarafından tehdit edildiklerini açıklamıştı.

TIKLAYIN- Beşiktaşlı kadın sporcular: ”Mart ayından beri maaşlarımız ödenmiyor, tehdit ediliyoruz”

Kristansen, bu açıklamadan 1 hafta sonra yeni bir açıklama daha yayımlayarak Beşiktaş yönetimini dolandırıcı kuruluşlara benzetmiş ve Beşiktaşlı bazı yöneticilerin kulübün paralarını kendi hesaplarına geçirmiş olabileceklerini iddia etmişti. Ayrıca Kristiansen, mesaj yoluyla konuştuğu bir yöneticiyi de dolandırıcılık suçlamıştı.

TIKLAYIN- ”Sanırım Beşiktaşlı bazı yöneticiler kulübün paralarını kendi hesaplarına geçirdi”

Ödeme alamayan oyuncular, Ağustos ayında kulüple olan sözleşmelerini feshederek takımdan ayrılmıştı.

Aradan yaklaşık 9 ay geçtikten sonra, dün LoL takımı eski oyuncularından “Wolf” takma isimli Nicole Natasja, konuyla ilgili yeni bir açıklama yayımlayarak kulüpten hala bir ödeme almadıklarını ve 40 bin Euro dolandırıldıklarını söyledi.

LoL takımının eski kaptanı olan Wolf, yayımladığı uzun açıklamada, kulübün, sadece kendilerini değil diğer yabancı oyunculardan oluşan takımları da aynı durumda bıraktığını ve ödeme yapmamak adına çeşitli bahaneler öne sürüldüğünü söyledi. Wolf, Beşiktaş’ın, kendisine ve takım arkadaşlarına 40.000 euro borçlu olduğunu söyledi.

“2019 Şubat’tan beri alacaklarımız ödenmiyor, sürekli bahane uyduruyorlar”

Açıklamasında kulüpten iki ilgiliyle yaptığı konuşmaların Whatsapp ekran görüntülerini de paylaşan Wolf’un açıklaması şöyle:

Beşiktaş’la olan problemlerimiz 2019 Şubat’ta başladı, tüm takımın maaşını geç yatırmaya başladılar. O zamanlarda şüphe duymamızı gerektirecek bir şey yoktu çünkü maaşlarımızın birkaç gün içerisinde banka hesabımıza geçeceği söylenmişti. Birkaç gün sonra tekrar sorduğumuzda yeni bahaneler gelmeye başladı, bir hafta sonra durum değişmedi ve ortakların değiştiğine dair karmaşık bir hikaye anlattılar. (Evet, kafa karıştırıcı olduğunu biliyorum ve bu hikayeleri açık açık bizi oyalamak için anlatıyorlardı)

Bu durum aylarca yeni bahanelerle böyle devam etti. Bize söylenene göre, bir yatırımcının şirkete yaptığı yüklü meblağ ortadan kaybolmuştu ve yatırımcı bunu öğrenene kadar 100.000€ gibi bir para kulüp tarafından çarçur edilip kaybedilmişti, yatırımcı da bu durumda kontratını feshedip gitmiş oluyor mantıken. Sonunda da Beşiktaş hem parasız hem de yatırımcısız kalmış. Bize söylenen bu şekildeydi.

Beşiktaş’ın diğer espor takımlarıyla da konuştuk, ana LoL takımı hariç konuştuğum hiçbir oyuncudan maaşlarını alabildiklerine dair bir geri dönüş alamadım.

“Bizi keriz yerine koydular, bizlere söylemeden alacaklarımızdan feragat ettiğimize yönelik bir anlaşma imzalatmaya çalıştılar”

Ayrıca şunu da söylemek isterim, takım kaptanı olarak BJK’yi yöneten kişiler tarafından büyük bir keriz yerine kondum, çünkü onlara duyduğum şüpheyi bir şeye çevirmem çok ama çok uzun zaman aldı. Onlarla yaptığım yüzlerce telefon konuşmasıyla hep bizi oyalayacak hamleler attılar, sürekli bana içlerinde bulundukları durumları anlattılar ve para geldiğinde benim ve takımımın “en öncelikli” olduğunu söylediler. Bu söyledikleri paraların da yatmadığını belirtmek isterim. Biraz da bundan konuşalım, bu insanlar evli ve çocuklu yetişkin insanlar, buna rağmen 11 aydır para almadıklarını iddia ediyorlar ki böyle bir şey olduğunu hiç sanmıyorum.

Aylarca bize yeniden kontrat imzalamak istediklerini söylediler, bu yeni kontratlar da bayağı uzunca bir süre taslak halinde bekledi. Kontratlar bize ulaştığında içine gizlenmiş bir “gizlilik anlaşması” ve bizi çok rahat yakalayabilecekleri boşluklar olduğunu gördük. Kontratı imzalasaydık hem ağzımızı açma hakkını hem de paramızı kaybedecektik, neyse ki hiçbirimiz imzalamadık.

“Şimdiye dek sadece bin euro verdiler, bir tek bize ödeme yapmıyorlar”

Günün sonunda 9 aydır kontratımız olmadan Beşiktaş için çalışıyoruz, bu 9 ayda tek kontratımız onların bize verdikleri sözler ve söyledikleriydi. GIRLGAMER Festival elemelerinde BJK’yi temsil ettik ve BJK adı altında Dünya Şampiyonası’na kaldık, bu olduğunda tüm oyunculara 1.000€ verdiler ve kalan maaşların 3 hafta içinde yatacağını söylediler.

Bu son anlattığım olay tam 5 ay önce yaşandı ve o tarihten beri 1€ bile görmedik. Bahaneler aralıksız olarak gelmeye devam ediyor ve bizi sürekli oyalıyorlar ama artık yeter dedik. Geçtiğimiz hafta attığım tweet’te “1 hafta sonra detayları söyleyeceğim” demiştim. Şimdi öğrendiğime göre akademi takımımız bile maaşlarını alırken biz hâlâ görmezden geliniyoruz. Yöneticiler tarafından 11 Mart tarihine kadar beklemek için yine oyalandım, bu da onların beklememiz için yalvardıkları ekran görüntüsü:

Nicole “Wolf” Natasja ile Bob isimli kulüp görevlisinin diyalogu

Kulübün CEO’larından birinin akademi takımına da ödeme yapmadıklarına dair bir başka konuşma. Akademi oyuncularıyla birden fazla kez konuştum ve para aldıklarını onayladılar:

Nicole “Wolf” Natasja ile Kemal isimli bir kulüp görevlisinin diyalogu

“Son 2 yılda bu takımdaki kaç kişiyi dolandırdıklarına bir bakın”

Bu espor kulübünde kimse sorumluluk almıyor, koşulsuzca onları destekleyen tüm taraftarlar için üzgünüm, lütfen durumu bir gözden geçirin ve son 2 yılda bu takımın altındaki kaç oyuncuyu dolandırdıklarına bir bakın. Beşiktaş’ın şu anda bana ve takımıma yaklaşık 40.000€ borcu var.

“Yeteri kadar sabırlı olduk, hatta gerektiğinden fazla sabırlıydık ve sözlerine inandık. BJK adı altında oynadığımız dönem için hak ettiğimiz maaşlarımızın ödeneceğine dair de elimizde herhangi bir işaret yok. Beşiktaş tarafından cezalandırılan tüm oyuncular için (şu aşamada 20+ oyuncu ve teknik ekip üyesi) kalbim ağlıyor.

Elimizde tüm kontrat taslakları var, hem gizlilik sözleşmeleri hem de bize imzalatmaya çalıştıkları şey hala duruyor, ayrıca bizi oyaladıkları ve yalanlar savurdukları anları içeren 100’den fazla ekran görüntüsü var. Aynı zamanda yine tamamen aynılarını yaptıkları fakat onları biraz daha insancıl ve güvenilir gösteren ses kayıtları var. Tüm bu belgeleri yavaş yavaş paylaşacağım. Bu tweet’im sadece olan her şeyin ufak ve basitleştirilmiş bir kesiti“.

Açıklamanın orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.

*Beşiktaş E-Sports’un konuyla ilgili cevap hakkı tarafımızda saklıdır. Kulüp, dilediği takdirde bizimle iletişime geçerek yorum/cevap hakkını kullanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir